Ninni Schulman – Dívka se sněhem ve vlasech

2

Novinářka Magdalena Hanssonová se po vysilujícím rozvodu přestěhovala se svým šestiletým adoptivním synem Nilsem do rodného Hagforsu, malého města v malebné oblasti Värmlandu. Hledat náměty pro psaní do místních novin jí připadalo jako docela příjemná změna. Pro Magdalenu nebylo snadné vrátit se ke starému životu. Mnozí ji vítají ze zvědavosti, jiní na ni reagují odmítavě či závistivě. Časem řeči utichají a Magdalena si konečně začíná vychutnávat maloměstskou idylu. Ovšem jen do okamžiku, kdy během mimořádně chladné silvestrovské noci zmizí šestnáctiletá Hedda. Celé dny není po dívce ani stopy, policie přešlapuje na místě a Heddiny rodiče propadají zoufalství a ztrácejí veškerou naději. Zatímco dál píše Magdalena články pro městský plátek, cítí účast s rodiči nezvěstné Heddy. A když je později nalezena mladá dívka s průstřelem hlavy, nabízí se otázka: Je to Hedda? Magdalena se rozhodne vyšetřovat na vlastní pěst. Myslela si, že toto odlehlé a klidné místo svého rodného města zná velice dobře, ale ukazuje se, že zde žijí lidé, kteří by udělali cokoliv, aby jejich tajemství zůstalo skryté…

…………………………………………………………….

Mladičké nakladatelství Galatea se dostalo do podvědomí čtenářů, tedy hlavně čtenářek, díky sérii The Game od Emmy Hart. Přesto se Galatea nezaměřuje pouze na jeden žánr a snaží se svým čtenářům nabídnout opravdu široké spektrum knih. V jejich portfoliu tak najdeme knihy plné romantiky, stejně jako severské detektivky. Jedním takovým příkladem je i jejich nejnovější počin  Dívka se sněhem ve vlasech od švédské autorky Ninni Schulman.

Divka-se-snehem-obalka.inddNinni Schulman, vlastním jménem Christina Ologsdotter Jansson, nepatří u nás mezi právě známé autory, a právě nakladatelství Galatea se to rozhodlo změnit. Tato švédská autorka působila dlouhou dobu jako redaktorka místních novin ve švédském Hagforsu. Toto městečko, popřípadě i místní plátek, ve kterém působila, se rozhodla začlenit i do své debutové knihy Dívka se sněhem ve vlasech, který ve Švédsku poprvé vyšel v roce 2010.

Novinářka Magdalena Hanssonová se vrací po dlouhých letech zpět do rodného města Hagforsu. Doufá, že jí po vysilujícím rozvodu, místní poklidný život pomůže vrátit život do správných kolejí a bude moct se svým šestiletým synem trávit více času. Magdalena začíná opět přispívat do místních novin a nejen díky tomu se vrací ke starému životu, který před dlouhými lety opustila.

Maloměstskou idylku ovšem naruší zmizení šestnáctileté Hedda. Neexistuje žádná stopa ani vodítko jak ji najít a policie začíná být lehce zoufalá. Vše se navíc přiostří, když je nalezeno tělo mladé dívky s průstřelem hlavy. Okamžitě se vynořuje řada otázek, na které ovšem nebude jednoduché získat odpověď. Je nalezená dívka opravdu Hedda, a pokud ne tak kdo? Navíc kdo mohl spáchat v takto odlehlém a klidném městě tak odporný zločin? Za těmito otázkami se vydává nejen místní policie, ale i Magdalena, které její novinářská duše nedá klidu, dokud nebude případ vyřešen.

9789170018633Ninni Schulman vytvořila velice zajímavý příběh, který si v ničem nezadá se svými daleko známějšími kolegy. Nejblíže by se tato kniha dala přirovnat asi k jakémukoliv dílu krimi série o novinářce Annice Bengtzon od Lizy Marklund. Byť toho mají tyto dvě postavy docela dost společného, Schulman se na rozdíl od Marklund nezaměřuje pouze na novinařinu, ale proplétá příběh ze všech možných úhlů a postav.

S tím souvisí i počáteční zmatenost knihy. Autorka čtenářům předkládá poměrně velké množství postav a hlavně ze začátku tak může někomu činit problém se v té změti příběhů vyznat. Postupem času, kdy se jednotlivé dějové linie začnou prolínat, ovšem vše začne dávat smysl a čtenáři tak dostanou další mrazivý krimi příběh z dalekého severu.

Přestože Ninni Schulman umí skvěle dávkovat napětí a dokáže si čtenářovu pozornost udržet až do samého konce, přesto jí oproti jejím slavnějším kolegům něco málo chybí. A to pocitové NĚCO hraje velkou roli mezi úspěchem a neúspěchem. A mám takový pocit, že i přes nesporné kvality Dívka se sněhem ve vlasech dost rychle zapadne mezi ostatní podobné tituly. Pokud ne, bude to jen a jen dobře, protože bude zajímavé sledovat, jak se Ninni popasuje s dalšími díly série.

 Kniha vychází v nakladatelství Galatea
Objednávat můžete například zde.

…………………………………………………………….

polaroid-photo-avatar-psdNinni Schulman, vlastním jménem Christina Ologsdotter Jansson se narodila  2.8.1972 v Rämmen ve Švédsku. Od roku 1995 pracovala jako novinářka a redaktorka v místních novinách v Hagfors pro Varmland Folkblad (mimochodem novinách a městě, které hraje v její knize nezanedbatelnou úlohu).V roce 2010 debutovala knihou Dívka se sněhem ve vlasech
 
 
 
 
 

wordpress hodnoceni

 
Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

2 komentáře

  1. Pustila som sa do knižky pred dvomi týždňami, len ešte som sa nedostala kvôli škole ďalej. V živote som nečítala severskú detektívku, takže som spočiatku nechápala, čo sa deje, a všetky postavy mi splývali dokopy. A tie mená! Ale je to zaujímavé čítanie. 😀

Leave A Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..