Nina Bunjevac – Bezimena

0

 

ANOTACE:
Výchozím bodem grafického románu Niny Bunjevac je mýtus o Siproitovi, ve kterém bohyně Artemis promění mladíka v ženu za pokus o znásilnění. Hlavní hrdina, Benny, je oním proměněncem, jehož nutkavé myšlenky jej již od dětství poměrně přímočaře vedou k nedobrému konci. Imaginativní a sugestivní příběh, který Bunjevac vytvořila, čtenáře dozajista zneklidní. Zároveň jej ohromí vizuální formou, černobílé kresby plné symbolů zůstávají v paměti ještě dlouho po zavření knihy.

K DOSTÁNÍ V TĚCHTO FORMÁTECH:
kniha


Nakladatelství Argo nám již delší dobu přináší velmi zajímavé komiksové kousky, které se od běžně přijímaného mainstreamu značně liší. A ani nejnovější přírůstek do edice Argomiks v tomto ohledu nikterak nevystupuje z řady. Potěší především příznivce Charlese Burnse, Thomase Otta, či Davida Lynche. Na pulty českých knihkupců tak právě zamířila silná a emotivní Bezimena výtvarnice Niny Bunjevac.

S touto talentovanou autorkou se čeští čtenáři mohli setkat již v roce 2014, když nám nakladatelství BB Art přineslo její pravděpodobně nejznámější komiks Otčina, v němž srbská autorka žijící v Kanadě vyprávěla příběh své rodiny a jeho prostřednictvím osvětlovala historii balkánské krize. Nyní přichází se zcela novým příběhem, v němž se jednak inspiruje mýtem o Siproitovi, a druhak opět čerpá z vlastních zkušeností a zážitků.

V legendě, ze které Bunjevac vychází, promění bohyně Artemis jednoho mladíka v ženu poté, co se pokusí o znásilnění. Hlavní hrdina/ka sice prochází opačnou proměnou, než tomu bylo v již zmíněném mýtu, hlavní stavební kámen příběhu je však relativně stejný. Tím je hlavně sexualita a lidská touha, která dokáže mít opravdu velké množství podob a utváří naše činy. Navíc ve spojení se silným autorčiným doslovem dostává Bezimena zcela nový rozměr a vnáší tak nové světlo na už tak zajímavý “příběh”.

S trochou nadsázky se dá Bezimena dokonce zařadit mezi erotické komiksy. Avšak na rozdíl od chlípného Manary, či Raúla Cácerese, jenž v Justýně a Juliettě oslavoval zvrhlého Markýze de Sada, pracuje Bunjevac s nahotou a erotičnem značně odlišným způsobem. A tak spíše než nádech svůdnosti a chtíče, ve vás tato kniha zanechá značně znepokojivý pocit, který ještě více umocňuje již zmíněný doslov autorky. Právě ten totiž dává celé dílo do širšího kontextu a jasně ukazuje, že za vznikem Bezimeny se ukrývá mnohem víc, než se z počátku mohlo zdát.

Více však z příběhu, ani doslovu autorky prozrazovat nebudu. Zbytečně bych vás tak ochudil o jedinečný zážitek, který ve vás Bezimena bezpochyby po dočtení zanechá. A může za to nejen samotný příběh, ale bezpochyby i forma, kterou se Bunjevac rozhodla pro toto dílo zvolit. Více než klasický komiks tak Bezimena připomíná souborné dílo celostránkových kreseb, na nichž se takřka beze slov odvíjí celý příběh. V knize se tak prakticky nemluví a osud celého díla tak leží na samotných obrazech, které nás postupně provázejí temným, mystikou protkaným příběhem, jenž v nejednom čtenáři zanechá silný pocit znepokojení.

Ostatně, není se co divit. Nádherná detailní kresba, která díky svému šrafování může v některých čtenářích evokovat připodobnění ke starým litografiím a dřevorytům, vyniká celou řadou strašidelných a symbolických obrazů, které celkový dojem znepokojení ještě více umocňují. Samotná kresba a celkové pojetí tak bude bezpochyby jedním z největších lákadel této knihy. Už při běžném prolistování v knihkupectví Bezimena bezpochyby dokáže zaujmout.

Ne nadarmo se tento komiks dočkal nominace na cenu Willa Eisnera  a dostal se také do užšího výběru na cenu komiksového festivalu v Angouleme. Bezimena nabízí skutečně hodně a je krásnou ukázkou toho, že erotický komiks nemusí být jen povrchní záležitostí, ve které jde především o nahotu.


Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..