Nick Spencer – Captain America – Steve Rogers #02: Maria Hillová před soudem

0

 

ANOTACE:
Hail Hydra! Zatímco Red Skullovy plány dorůstají globálních měřítek, S.H.I.E.L.D. se drolí na kusy – a začíná soud s Marií Hillovou! Steve Rogers otevírá dveře – a tajemství za nimi ukryté otřese Marvel universem do základů. Captain America také zoufale pátrá po kosmické síle Kobik a musí požádat o pomoc Avril Kincaidovou, zbrusu novou Quasar! Soud s Hillovou spěje k dramatickému rozuzlení – ale kdo usedne v ředitelském křesle S.H.I.E.L.D.u?

K DOSTÁNÍ V TĚCHTO FORMÁTECH:
kniha


Když nám na podzim loňského roku přineslo nakladatelství BB art úvodní díl série s Captainem Americou jednalo se vcelku o překvapení. To ještě umocnil fakt, že se zde známý hrdina představil v roli agenta samotné Hydry. Nyní přichází na řadu druhý díl, v němž Red Skullovy plány dorůstají globálních měřítek, S.H.I.E.L.D. se drolí na kusy – a začíná soud s Marií Hillovou!

Po třech Brubakerových omnibusech se BB art po více než sedmi letech rozhodl pustit do další série s miláčkem USA. A nutno říct, že se Nick Spencer, jenž má na svědomí scénář této čtyřdílné série, rozhodně nebojí přicházet s novými nápady a nějakým tím překvapením. Už jen fakt, že je Captain America agentem Hydry bylo pro mnohé menším šokem. Byť se s podobným námětem můžeme v mainstreamovém komiksu setkávat relativně často. Otázkou tedy zůstává, zda to k úspěchu celé řady bude stačit. Přeci jen se stále nabízí srovnání s již zmíněným opusem Eda Brubakera.

Na tomto místě mohu říct, že po dvou zatím vydaných knihách můžeme s klidem konstatovat, že jakákoliv srovnání nejsou na místě. Spencer se vydává zcela jinou cestou a před Captaina staví zcela nové výzvy, se kterými se bude muset vypořádat. A věřte, že ovládnutí celé Hydry a sesazení Red Skulla z piedestálu je pouhou třešničkou na dortu. Na první pohled je tak skutečně na co se těšit. Bohužel i druhá kniha série má stejně jako úvodní díl pár vcelku podstatných ALE.

Ačkoliv většina čtenářů bude od této série pravděpodobně očekávat především zábavnou akci, na kterou i zde samozřejmě dojde, nový Captain America je však především neskutečně ukecaný. A pro druhý díl série to platí obzvlášť. Poděkovat za to můžeme vcelku pochopitelně Nicku Spencerovi, jenž má celou sérii na svědomí. Ten už v úvodní knize ukázal, že se rozhodně s jednoduchým a přímočarým dějem jen tak nespokojí. Začal splétat několik dějových linií dohromady, které však ve výsledku nepůsobily příliš konzistentně a u čtenářů tak po dočtení převládala lehká zmatenost.

Bohužel tento dojem nikterak nenapraví ani začátek druhé knihy, která pokračuje v nastoleném trendu z úvodního dílu. Nejednou si tak možná budete říkat, jestli to ten Spencer přeci jen už trochu nepřehání a nesnaží se Captaina zbytečně překombinovat. Odpověď na vše bude nejspíše ano. Zároveň je však potřeba jedním dechem dodat, že se autorovi nějakým záhadným způsobem daří vše ukočírovat a i přes lehkou překombinovanost začne nakonec vše do sebe zapadat a dávat smysl.

Asi už správně tušíte, že nový Captain America není úplně tradiční mainstreamový komiks a druhý díl série je toho jasným důkazem. Akce v tomto případě prakticky chybí, Spencer zde naopak vsází na dialogy, kdy se prostě a jasně snaží ze všeho vykecat. A kupodivu to vcelku funguje, byť se samozřejmě nedá zavděčit úplně všem. Na druhou stranu jednotlivé dějové linie zde konečně začínají dávat smysl a bude tedy zajímavé sledovat, jakého rozuzlení se v rámci této série dočkáme.

Ačkoliv je Captain America – Steve Rogers od Nicka Spencera menším úkrokem stranou od tradičního mainstreamu, série má rozhodně šanci zaujmout. A vděčit za to může nejen zajímavému pojetí příběhu, ale bezpochyby i povedené kresbě, která se na rozdíl od scénáře nese v tradičnějším duchu


Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..