Nick Harkaway – Andělíčkář

0

Autor Nick Harkaway přichází se strhujícím akčně-špionážním thrillerem, sžíravě jedovatou historkou z prostředí organizovaného zločinu i zběsile absurdní komedií v jednom – podnětným a přitom zábavným vyprávěním o gangsterském synkovi a penzionované tajné agentce, které okolnosti svedou dohromady, aby společně zachránili svět.

Joe Spork netouží po ničem jiném než po klidném životě. Opravuje hodinové strojky a žije nad svou dílnou ve vlhké, málo známé londýnské čtvrti. I Edie Banisterová vede poklidný život. Je jí skoro devadesát a ještě stále pamatuje doby, kdy jí devadesát nebylo. Dříve bývala superšpionka a teď je… prostě… stará.

Když však Joe spraví jeden krajně neobvyklý přístroj, jeho život se znenadání obrátí vzhůru nohama. Klient? Neznámý. A přístroj? Zbraň posledního soudu z padesátých let.

…………………………………………………………….

Knižní trh v naší malé zemi je bezesporu v mnoha ohledech velmi specifický. Čtenáři dávají přednost hlavně osvědčeným a známým jménům, což například v případě fantastického žánru platí dvojnásob. Přesto se i u nás naštěstí některá nakladatelství nebojí riskovat a dají šanci neznámému autorovi, jenž v sobě skrývá nesporný talent. Toto tvrzení bezpochyby platí i o britském autorovi Nicku Harkawayovi, jemuž u nakladatelství Argo nedávno vyšel první román pod názvem Andělíčkář.

EK12042Ačkoliv toto jméno českým čtenářům asi moc neřekne, ve své domovině platí Harkaway za uznávaného a opěvovaného romanopisce, jenž si za svou relativně krátkou kariéru získal uznání jak odborné tak laické veřejnosti. Harkaway debutoval románem The Gone-Away World v roce 2007, na další počin nadaného autora si ovšem čtenáři museli počkat skoro pět let. Jeho druhý román Angelmarker tak vyšel až v roce 2012 a nyní se do něj mohou díky překladu Daniely Orlandu začíst i čeští čtenáři.

Harkaway vytvořil originální dílo, jenž dalece přesahuje fantastický žánr. Fantasy je zde pouze jednou z příměsí, v Andělíčkáři tak kromě toho najdeme i prvky akčního thrilleru, klasické detektivky ale i absurdní humoristické frašky, jenž dohromady vytváří velmi neobvyklý příběh z prostředí organizovaného zločinu, v němž sledujeme vyprávění o synovi bývalého krále londýnského podsvětí a bývalé tajné agentce, které náhoda a osud svedou dohromady, aby se postavili mocným a zachránili svět.

V první dějové linii se čtenáři ocitají v současnosti, tedy alespoň to tak vypadá. Joe Spork je zde úplně obyčejný londýnský podnikatel, jenž řeší každodenní problémy normálního života. Na živobytí si vydělává opravou hodinových strojků, ale popravdě to moc nevynáší. Alespoň se snaží živit poctivě, ne jako jeho otec Mathew Spork, nekorunovaný král londýnského podsvětí. To ovšem ještě netuší, co si pro něj osud přichystal a kam až ho zavede jedna na první pohled úplně obyčejná zakázka.

Druhou dějovou linii zde obstarává Edie Banisterová, bývalá superšpionka, které už nezbývá nic jiného, než vzpomínat na doby dávno minulé. A právě hlavně v minulosti sledujeme Ediin nelehký osud a neustálý boj s jedním jihoasijským diktátorem, který, jak se zdá, bude mít dohru i v současnosti. Jenže Edie je už stará a nic nezmůže. V sázce je ovšem možná osud celého světa a ona jediná ví, o co se v této nebezpečné hře hraje.

angelmakerNutno říct, že Andělíčkář je opravdu neobvyklá a originální kniha, ve které si každý přijde na své. Příznivci fantasy zde najdou stroje a strojky, jenž by neudělaly ostudu v žádném steampunkovém románu. Oproti tomu milovníci napětí budou se zatajeným dechem sledovat špionážní zápletku, jež vyústí v nervydrásající závod o čas. A aby toho nebylo málo, vše je skrz naskrz protkané originálním britským humorem a nadhledem, jenž dodává celému příběhu nádech bizardnosti a odlehčení, které přichází v tu správnou chvíli.

Navíc díky všudypřítomným hodinovým strojkům a podobným “hejblátkům” si čtenáři vlastně nemohou být nikdy jisti, zda se ocitají v přítomnosti nebo v době, kdy parní stroj byl vrcholem technické revoluce. Tomu napomáhá i jedinečný Harkawayův jazyk, jenž v sobě snoubí jedinečné kouzlo a dodává celému příběhu nádech příjemné staromódnosti. Ta se odráží i v samotném příběhu, kdy ze začátku plyne pozvolna vlastním tempem, aby se postupem času přetavil, stejně jako autorův použitý jazyk (především v druhé části knihy působí již moderněji, otázkou zůstává zda tomu tak opravdu je, či si pouze na autorovo vyjadřování navykneme), v akční jízdu, ve které budou čtenáři hltat stranu za stranou.

Abychom ovšem jen nechválili, někteří čtenáři mohou mít hlavně ze začátku problém s velkým množstvím postav a pojmů, které na ně autor vychrlí. Občas navíc může kazit celkový dojem i fakt, že nebudete vědět v jaké době se nacházíte, to navíc umocňují i dvě dějové linie, kdy každou sledujeme v jiné době, přesto se rozdíly mezi nimi často skoro stírají. To je ovšem samozřejmě již otázka osobních preferencí, zda tuto nejednoznačnost budete počítat k záporům nebo naopak ke kladům tohoto jedinečného kousku.

Andělíčkář si rozhodně zaslouží pozornost a čtenáři by mu měli rozhodně dát šanci, a to nejen ti fantastičtí, protože v příběhu si každý může nalézt to své. Přesto záleží hlavně na osobních preferencích a u tohoto kousku si troufám říct, i na momentální náladě, jestli bude mít u svých čtenářů úspěch, nebo jej po několika stranách zklamaně odloží.

Kniha vychází v nakladatelství Argo
K DOSTÁNÍ JAKO: KNIHA I EBOOK

…………………………………………………………….

polaroid-photo-avatar-psdNick Harkaway, vlastním jménem Nicholas Cornwell, se narodil v roce 1972 v anglickém Cornwallu. Jeho otcem je slavný autor špionážních románů John le Carré a lze bezpečně prohlásit, že ani v tomto případě nepadlo jablko daleko od stromu. Svou nápaditou, často cynickou či satirickou tvorbu zahájil vřele přijatým a jakémukoli popisu se vzpírajícím románem The Gone-Away World (2008) a trvalo dlouhé čtyři roky, než se čtenáři dočkali jeho druhého románu Angelmaker (2012, česky Andělíčkář), v němž se mísí špionážní příběh se ztřeštěnou historkou z londýnského podsvětí a fantastickým vyprávěním o snaze zachránit svět. Digitální revoluci a jejímu vlivu na vývoj lidstva se věnoval v mimo beletrii stojící knize The Blind Giant: Being Human in a Digital World (2012) a svůj třetí román Tigerman (2014) publikoval v letošním roce. Víc se o autorovi a jeho díle dozvíte na jeho internetové stránce

wordpress hodnoceni

Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..