Nicci French – Zlé pondělí

2

Dojde k únosu pětiletého Matthewa Faradaye. Jeho tvář figuruje na titulních stranách novin. Rodiče i vyšetřovatelé jsou zoufalí. Dokáže někdo jejich chlapečka nalézt, než bude pozdě? Na jedinou stopu naráží psychoterapeutka Frieda Kleinová. Jeden z pacientů jí popisuje své sny o tom, jak unáší chlapce, který jako by z oka vypadl Matthewovi. Frieda, která je zprvu přesvědčená, že policie její obavy rovnou smete ze stolu, je postupně proti své vůli zatažena do samého centra případu. Jiný únos dítěte, k němuž došlo před dvaceti lety, nabídne nové vodítko, které dokáže odkrýt pouze Frieda, odbornice na uvažování psychicky narušených jedinců. Ve snaze nalézt v tomto děsivém případě smysl, musí se Frieda v honbě za rafinovaným a nemilosrdným vrahem potýkat s vlastními nejtemnějšími úzkostmi… 

…………………………………………………………….

Víkend je za námi a vidina pracovního týdne není právě tou nejlákavější věcí pod sluncem. Není se co divit, že většina z nás pondělky přímo nesnáší. Jenže co když je pondělí opravdu zlé a jít do práce, je tou nejméně nepříjemnou věcí, která nás může potkat? Zlé pondělí je nejnovější název knihy Nicci French, která v sobě ukrývá všudypřítomnou depresi z tohoto dne.

zle-pondeli1Nicci French je pseudonym úspěšné autorské i partnerské dvojice Nicci Gerrardové a Seana Frenche. Toto anglické duo má za sebou již pěknou řádku titulů, z nichž se již některé dočkaly i českého vydání. Jejich knihy se navíc vyznačují všudypřítomným napětím a typickou psychologickou linkou, která čtenáře velmi přitahuje, jelikož se drtivá většina jejich knih umístila mezi bestsellery. Zlé pondělí je úvodním dílem jejich nové série o sympatické psychoterapeutce Friedě Klainové. V České republice kniha vychází u nakladatelství Argo v překladu Petra Pálenského.

Když se v roce 1987 ztratí malá holčička, je to jakoby se propadla do země. Kam zmizela? Unesl ji někdo? Nikdo nic neviděl a nikdo nic neslyšel, ani následné policejní pátrání žádné stopy nepřináší. Vše je marné. Postupně se tak toto zmizelé dítko zařazuje mezi nevyřešené případy londýnské policie. Rodině tak nezbývá nic jiného, než doufat v zázrak, ten ale bohužel nepřichází…

O více než dvacet let později mizí malý Matthew a jeho tvář zaplňuje všechny sdělovací prostředky. Přesto se, jako v případě malé holčičky, neobjevují žádná vodítka, jak chlapečka nalézt, než bude pozdě. Jediný náznak naděje přináší psychoterapeutka Frieda Kleinová. Jeden její velmi depresivní pacient trpí znepokojujícími sny o tom, jak unáší malého chlapce, který je nápadně podobný malému Matthewovi. Je možné, aby byl tento pacient únoscem a nic si nepamatoval? Anebo se pravda skrývá úplně někde jinde? Postupně se tak roztáčí soukolí událostí, ve kterých jde hlavně o čas, protože toho je zoufale málo.

blue-monday

Co se autorům rozhodně nedá upřít, je svižnost celé knihy. A to i přesto, že zde pár slabších míst najdeme. Frenchovi se nikde zbytečně nezdržují a dokáží čtenáře upoutat již od první strany. Jenže právě úvod se dá hodnotit jako nejzdařilejší. Napětí, skvělé dialogy a řada nadnesených otázek postupně ustupují malinko do pozadí a na řadu se dostává klidnější fáze, která může přeci jen někoho malinko nudit. Stejně tak jako je policie ve slepé uličce, se zdá, že i autoři se snažili vyplnit pár míst nic neříkající omáčkou, aby svým čtenářům dopřáli oddechu před samotným závěrem. Závěr je sice napínavý, ale občas je až příliš vidět, jak si autoři nechávají otevřená zadní vrátka pro pokračování této série. Čtenářům tak po dočtení zůstane řada nezodpovězených otázek a možná trochu rozporuplné pocity.

Jenže na druhou stranu je jasné, že se jedná o první díl z chystané sedmidílné řady. Autoři  si zde připravují půdu a hlavně představují jednotlivé postavy, se kterými se čtenáři budou setkávat i v dalších knihách. A právě postavy se dají hodnotit opravdu pozitivně. Jednotliví hrdinovépůsobí vcelku uvěřitelně a opravdově, navíc Frieda není jen detektiv, který je hlavním hrdinou každé druhé kriminálky, a tak působí v tomto žánru vcelku svěže. Navíc psychologický pohled na zločiny je rozhodně zajímavý a dokáže zaujmout nejednoho čtenáře.

Zlé pondělí je ideální pro ty čtenáře, kteří hledají svižný a napínavý příběh, který i přes několik chyb dokáže zaujmout a je vcelku zajímavým příslibem pro další díly. Již teď chystá nakladatelství Argo další knihu z této série, která vyjde pod názvem Ztracené úterý. A právě v této knize bude zajímavé sledovat, jak se autoři vypořádají s řadou nezodpovězených otázek a náznaků, které z úvodního dílu zůstaly.

 Kniha vychází v nakladatelství Argo
Objednávat můžete například zde.

…………………………………………………………….

polaroid-photo-avatar-psdNicci French – Za pseudonymem Nicci French se skrývá autorská i manželská dvojice Nicci Gerrardová a Sean French. Dosud napsali dvanáct knih, brilantně propracovaných psychothrillerů, které se posléze umístily mezi bestsellery.
 
    

 

 

wordpress hodnoceni

Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

2 komentáře

  1. Skvělá recenze. Kniha vypadá vážně dobře, to by mě bavilo. Asi se po ní podívám. 😀 ALe sedm dílů, uff. A máme o dost hezčí obálku. 😀

Leave A Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..