(NE)ZNÁMÝ INGMAR BERGMAN SLAVÍ 100. NAROZENINY

0

Ingmar Bergman – filmový velikán, jehož jméno se stalo prakticky synonymem pro švédskou kinematografii. Sté výročí jeho narození si nyní v rámci českých oslav Bergman100 připomíná i Skandinávský dům, a to prostřednictvím filmových a divadelních akcí nazvaných Neznámý Ingmar Bergman.

„Rok 2018 je rokem Ingmara Bergmana. A my chceme tuto výraznou osobnost připomenout nejen jako filmového režiséra, ale i jako nadšeného divadelníka a scenáristu,“ vysvětluje Karolína Stehlíková ze Skandinávského domu: „Českému publiku Bergmana přiblížíme tak, jak on sám nahlížel na náš svět: perem, hledáčkem kamery a proscéniovým obloukem divadla,“ dodává Stehlíková.

V rámci celorepublikových oslav bergmanovského jubilea tak vznikl minifestival Neznámý Ingmar Bergman, jenž nabízí mimo jiné šanci pomyslně se přesunout z Divadelního světa Brno do stockholmského divadla Dramaten v roce 1989 a zažít minirekonstrukci Bergmanovy divadelní režie kanonické skandinávské hry: Ibsenova Domečku pro panenky.

Neznámý Ingmar Bergman nabídne také oceňovaný dokument Trespassing Bergman, v němž přední světoví režiséři jako Wes Anderson, Lars von Trier či Woody Allen prozkoumávají Bergmanův dům na ostrově Fårö a kriticky hodnotí jeho tvorbu. Ve snímku se objevuje také několik lokalit známých z Bergmanových filmů, například z natáčení legendární Sedmé pečetě v hlavní roli s Maxem von Sydow. Promítání se uskuteční jak v Brně (5. června), tak v Praze (6. června). Po pražském promítání bude následovat debata s česko-švédským režisérem filmu Hynkem Pallasem, jedním z nejuznávanějších švédských novinářů současnosti.

Partnerskou akcí minifestivalu pak bude divadelní zpracování filmové povídky Šepoty a výkřiky, které nově nastudovali studenti 4. ročníku Klubu činoherního divadla pod vedením režiséra Norberta Závodského. Jak to vlastně bylo s Annou, Marií, Agnes a Karin, opakovaně konfrontovanými se svými bolestnými zkušenostmi, zjistíte 7. června v pražském divadle DISK.

Co? Neznámý Ingmar Bergman
Kdy? 29. května – 7. června 2018
Kde? Praha, Brno
Bližší info www.skandinavskydum.cz/2018/neznamy-ingmar-bergman

Akce se konají ve spolupráci s Divadelním světem Brno, Univerzitním kinem Scala, Kinem Atlas, společností CinemArt, Švédským filmovým institutem, Švédským institutem a Divadlem DISK za finanční podpory statutárního města Brna a Velvyslanectví Švédska. Literární projekt Skandinávského domu podpořilo Ministerstvo kultury ČR a Magistrát hl. m. Prahy.

Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..