Nelson DeMille – Noční pád

0
ANOTACE:

Za soumraku na pláži na Long Islandu se Bob Mitchell a Janet Whitneyová oddávají milostným radovánkám a vše si natáčejí na kameru postavenou tak, aby zachytila každý lechtivý detail. Noční oblohu však najednou ozáří obrovský výbuch. Zatímco se policejní vozy ženou k místu neštěstí, dvojice popadne kameru a mizí.

Pět let po nehodě je pád letu 800 připsán mechanické závadě. Pro Johna Coreyho a Kate Mayfieldovou z elitní protiteroristické jednotky FBI tím však případ není uzavřen.

S podezřením na snahu o ututlání případu vycházející z nejvyšších kruhů a v rozporu s rozkazy se rozhodnou získat důkaz, který odhalí pravdu o tom, co se opravdu stalo s letem 0800 – videokazetu zachycující milostné hrátky na pláži a poslední okamžiky letadla odsouzeného k záhubě.

K DOSTÁNÍ V TĚCHTO FORMÁTECH:
audioebookykniha


Nelson DeMille se u nás těší již řadu let poměrně slušné popularitě čtenářů. Ostatně v Knize Zlín, která jeho knihy vydává, vyšel před časem již sedmý díl jeho populární série s Johnem Coreyem. Na audioknihy se bohužel až doposud nedostalo. To však nyní napravuje vydavatelství Radioservis, jenž posluchačům přináší adaptaci DeMilleho Nočního pádu.

NocniPad_titulkaNoční pád je v mnoha ohledech jedinečnou knihou. Autor se v ní inspiroval skutečnými událostmi týkající se katastrofy letu číslo TWA 800, při níž zemřelo 230 lidí na palubě a která do dnes zůstává jednou z nejzáhadnějších leteckých tragédií. To vše autor umě zakomponoval do své jedinečné série s Johnem Coreyem. Na mnoha úrovních se zde střetává skutečnost s fikcí, která je živnou půdou pro čtenářovu/posluchačovu fantasii. Ne nadarmo je tak Noční pád jednou z nejúspěšnějších knih tohoto amerického bestselleristy.

Jak již bylo řečeno Noční pád se točí kolem katastrofy letu číslo TWA 800. Pět let po  nehodě je pád letu 0800 připsán mechanické závadě. Stále se však vynořují nové skutečnosti a spekulace, že vše bylo úplně jinak a někdo se snaží zamést případ pod koberec. Pro Johna Coreyho a Kate Mayfieldovou z elitní protiteroristické jednotky je právě toto živnou půdou, rozhodnou se tak jít prakticky proti všem a v rozporu s rozkazy zjistit skutečnou pravdu..

317_nocni_pad_obalka_webLet TWA 800 byl pravidelný let společnosti Trans World Airlines z letištěJohna F. Kennedyho v New Yorku na Letiště Řím-Fiumicino s mezipřistáním na letišti Charlese de Gaulla v Paříži. 17. července 1996 ve 20:19 hodin letadlo Boeing 747-131 s registračním označením N93119 vzlétlo a ve 20:31:12 zmizelo z obrazovek radaru. Na palubě bylo 212 pasažérů a 18 členů posádky. O 38 sekund později se ozval kapitán Boeingu 737 společnosti Eastwind Airlines s hlášením: „Viděl jsem nějakou explozi ve výšce 16 000 stop (4 900 metrů).“ Vyšetřování zjistilo, že let TWA 800 se zřítil nad Atlantským oceánem po explozi neznámého původu. Havárii letadla nikdo nepřežil. Následné vyšetřování odhalilo, že explozi pravděpodobně, ne však s jistotou, způsobila jiskra z nezabezpečeného senzoru paliva. Osobní svědectví lidí z pobřeží však naznačují, že se mohlo jednat o teroristický útok nebo zbloudilou střelu amerického námořnictva. Wikipedia

Nelson DeMille vytvořil vskutku jedinečné dílo, ve kterém si přijdou na své především příznivci konspiračních teorií, či vládních spiknutí. Knižní předloha je daná ostatně české vydání vydala Kniha Zlín již před dvěma lety. Otázkou však zůstává co audioknižní verze, jak se s ní Radioservis popasoval.

b07-buzz06-demille-3_4Jak je již u Radioservisu zvykem, většina jeho audioknih vychází z rozhlasových adaptací, kdy je původní knižní předloha upravena pro potřeby audionahrávky. Noční pád v tomto ohledu není jiný, čemuž ostatně nasvědčuje i délka audioknihy, která čítá šest a půl hodiny. Do rukou tak dostáváme nahrávku, která v podstatě stojí a padá na výkonu interpretů, jelikož ty jsou u dramatizací nejpodstatnější. Audiokniha díky tomu však získává na dynamičnosti a k posluchači se tak dostává pouze to nejpodstatnější z celého děje. Někdo se samozřejmě může cítit poněkud ochuzen, pokud však propadnete kouzlu dramatizované četby a dramatizací vůbec, bude pro vás Noční pád skvělým zážitkem.

O samotné “načtení” se postaraly celkem tři interpreti. Postavu Johna Coreye a zároveň nejvíce prostoru získal Igor Bareš, který je se svým nezaměnitelným hlasem pro podobné role doslova stvořen. Ženské party v podobě Johnovi partnerky Kate Mayfieldové obstarává Dana Černá, která s Barešem v této nahrávce tvoří takřka dokonalou interpretskou dvojici, která se prakticky ve všech ohledech skvěle doplňuje.

Třetím do party a zároveň posledním interpretem této audioknihy je Jaroslav Plesl, jenž sice nezastává žádnou ústřední roli, na jeho výkonu to však není nikterak znát. Ostatně všichni tři interpreti mají bohaté zkušenosti jak s rozhlasovými adaptacemi, tak s natáčením klasických nezkrácených audioknih. Po profesionální stránce se tak skvěle doplňují a vytvářejí vyrovnanou trojici, které v podstatě není moc co vytknout.

Nedílnou součástí nahrávky je v neposlední řadě i hudební doprovod, jenž navozuje dojem dramatična a dotváří celkovou atmosféru audioknihy. Jediné upozornění tak může směřovat pouze k faktu, že se nejedná o klasické nezkrácené načtení, ale dramatizaci, která nemusí úplně všem posluchačům vyhovovat. Noční pád je však po všech stránkách opravdu výborným kouskem, který potěší každého fanouška thrillerů a konspiračních teorií, stejně tak jako kvalitních audioknih. Můžeme tak jen doufat, že se Radioservis rozhodne v budoucnu přinést i další díly této zajímavé série.


Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply