Neil Gaiman – Severská mytologie

0

ANOTACE:
Jak získal Thor své proslavené kladivo Mjölnir? Kolik světů spojuje vždyzelený jasan Yggdrasil? Kdo postavil zeď kolem Ásgardu a co bude následovat po konci světa zvaném Ragnarök? Severská mytologie převyprávěná Neilem Gaimanem nejenže odpovídá na všechny tyto otázky, ale navíc je váže do souvislého, obšírného vyprávění, v němž ožívají bohové i obři, medovina teče proudem, vlci mluví a jabloně rodí jablka nesmrtelnosti. Naprosto nepostradatelná kniha pro všechny milovníky severských mýtů, seriálu Američtí bohové i tvorby Neila Gaimana obecně.

K DOSTÁNÍ V TĚCHTO FORMÁTECH:
ebookykniha


Neil Gaiman je dnes pro mnohé čtenáře v podstatě zárukou kvality. Tento legendární britský spisovatel se tak u fanoušků těší nebývalé oblibě. Ostatně není se co divit, co dílo, to perla. Je tedy vcelku pochopitelné, že každá jeho další kniha vyvolává nemalá očekávání. Nejinak tomu bylo i u aktuální novinky z nakladatelství Argo, v níž se Gaiman pouští do Severské mytologie.

Ta se v poslední době u nás těší vcelku slušnému zájmu. Vděčit za to může především filmovým adaptacím komiksového Thora, ale i televizním seriálům, ve kterých se tato tématika začala více objevovat. Fanoušky tak vcelku pochopitelně začalo více zajímat, jak se to vlastně má s Thorem, Lokim, či Ódinem. A právě na tyto otázky se snaží odpovědět Neil Gaiman ve své nové knize.

Už v samotné předmluvě se autor zmiňuje, že se nesnažil přijít s novým pohledem na známé příběhy, ale snažil se je přinést čtenářům jednodušší a srozumitelnější formou. Vycházel tak z několika různých překladů Eddy Snorriho Sturlusona a do veršů starší poetické Eddy, které jsou dostupné i v českém překladu. Náročnější čtenáře Gaiman patrně moc neosloví, právě pro ně je zde určená klasická Edda. Na ně však autor ani nemířil. Svým pojetím a lehkostí Severské mytologie je jasné, že jeho kniha je určena především mladším čtenářům. Zaujme však i ty, kteří se nechtějí prokousávat samotnou Eddou, či jim stačí pouze zběžný pohled do Asgardské mytologie.

Gaiman svou novou knihu koncipoval jako sbírku vzájemně propojených povídek. A i když v každé z nich najdeme uzavřený příběh, dohromady dávají jedinečný celek, jenž nás provádí od počátku bohů a vzniku života až k nevyhnutelnému konci Ragnaröku, soumraku bohů. Začínáme tedy stvořením božstva, praobra Ymiho, jasanu Yggdrasilu a samotných světů. Tato část je líčena především popisným stylem a je pravděpodobně nejméně záživná z celé knihy.

Záhy se však Gaiman přesouvá k samotným mytologickým příběhům, kde mohl naplno rozvinout svůj talent. Hlavní úlohu zde vcelku pochopitelně hrají bohové, včele s Thorem a především pak Lokim, jenž je původcem řady svárů a trápení, které provází Ásy napříč časem. Autor vše podává lehkým a čtivým jazykem, jenž navíc vše okořeňuje i všudypřítomným humorem a mnohdy odlehčenými scénkami. Vše však postupně míří k nevyhnutelnému konci, násilí a krve přibývá a vyprávění se stává vážnější, přesto i ve chvílích, kdy je soumrak bohů nevyhnutelný zde nalezneme jiskřičku naděje.

Po stylistické stránce odvedl Gaiman vcelku profesionální práci, přesto se však nedá ubránit pocitu, že by autor jeho formátu měl přijít s něčím, co nám všem vyrazí dech. To se bohužel v tomto případě nestalo. Možná za to může samotné zaměření knihy, kdy se Gaiman musel více méně držet vytyčených mantinelů, možná i fakt, že celkové vyznění je mířené spíše na mladší čtenáře. Jisté však je, že oproti již vydaným publikacím nepřináší prakticky nic navíc.

V případě Severské mytologie tak potáhne především úžasná obálka, na které se vyjímá Thorovo kladivo Mjöllni vyvedené ve zlatě a stříbře. V neposlední řadě pak samozřejmě i jméno autora. Severská mytologie v pojetí Neila Gaimana patrně ostřílené čtenáře zcela neuchvátí, rozhodně však nejde říct, že by se snad nepovedla. Jen je určena jinému okruhu čtenářů. Doporučit ji tak můžeme všem, kteří se severskými mýty začínají a chtějí si rozšířit trochu obzory, potažmo si na chvíli odskočí od komiksů s tím, že se konečně dozví, jak že to je s jejich oblíbenými postavami “doopravdy”.


Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply