Neil Gaiman – Severská mytologie

0
ANOTACE:

Krutý sever zabydleli drsní bohové, kteří neváhali stvořit svět z mrtvého obra – z jeho masa se stala hlína, z kostí vznikly hory, krev a pot se proměnily v moře. Patří mezi ně mocný Ódin se svými dvěma havrany, přímý a dobromyslný hromovládce Tór, lstivý Loki a mnoho dalších, kteří obývají světy stromu Yggdrasil a očekávají neúprosně se blížící ragnarök, tedy soudný den.

K DOSTÁNÍ V TĚCHTO FORMÁTECH:
audiokniha


Neil Gaiman je dnes pro mnohé čtenáře v podstatě zárukou kvality. Tento legendární britský spisovatel se tak u fanoušků těší nebývalé oblibě. Ostatně není se co divit, co dílo, to perla. Je tedy vcelku pochopitelné, že každá jeho další kniha vyvolává nemalá očekávání. Nejinak tomu bylo i u poslední Gaimanovi knihy, kde se pouští do Severské mytologie a která se právě dočkala i své audioknižní verze.

Severská mytologie se v poslední době u nás těší vcelku slušnému zájmu. Vděčit za to může především filmovým adaptacím komiksového Thora, ale i televizním seriálům, ve kterých se tato tématika začala více objevovat. Fanoušky tak vcelku pochopitelně začalo více zajímat, jak se to vlastně má s Thorem, Lokim, či Ódinem. A právě na tyto otázky se snaží odpovědět Neil Gaiman ve své poslední knize.

Už v samotné předmluvě se autor zmiňuje, že se nesnažil přijít s novým pohledem na známé příběhy, ale snažil se je přinést čtenářům jednodušší a srozumitelnější formou. Vycházel tak z několika různých překladů Eddy Snorriho Sturlusona a do veršů starší poetické Eddy, které jsou dostupné i v českém překladu. Náročnější čtenáře Gaiman patrně moc neosloví, právě pro ně je zde určená klasická Edda. Na ně však autor ani nemířil. Svým pojetím a lehkostí Severské mytologie je jasné, že jeho kniha je určena především mladším čtenářům. Zaujme však i ty, kteří se nechtějí prokousávat samotnou Eddou, či jim stačí pouze zběžný pohled do Asgardské mytologie.

Gaiman svou knihu koncipoval jako sbírku vzájemně propojených povídek. A i když v každé z nich najdeme uzavřený příběh, dohromady dávají jedinečný celek, jenž nás provádí od počátku bohů a vzniku života až k nevyhnutelnému konci Ragnaröku, soumraku bohů. Začínáme tedy stvořením božstva, praobra Ymiho, jasanu Yggdrasilu a samotných světů. Tato část je líčena především popisným stylem a je pravděpodobně nejméně záživná z celé knihy.

Záhy se však Gaiman přesouvá k samotným mytologickým příběhům, kde mohl naplno rozvinout svůj talent. Hlavní úlohu zde vcelku pochopitelně hrají bohové, včele s Thorem a především pak Lokim, jenž je původcem řady svárů a trápení, které provází Ásy napříč časem. Autor vše podává lehkým a čtivým jazykem, jenž navíc vše okořeňuje i všudypřítomným humorem a mnohdy odlehčenými scénkami. Vše však postupně míří k nevyhnutelnému konci, násilí a krve přibývá a vyprávění se stává vážnější, přesto i ve chvílích, kdy je soumrak bohů nevyhnutelný zde nalezneme jiskřičku naděje.

Po stylistické stránce odvedl Gaiman vcelku profesionální práci, přesto se však nedá ubránit pocitu, že by autor jeho formátu měl přijít s něčím, co nám všem vyrazí dech. To se bohužel v tomto případě nestalo. Možná za to může samotné zaměření knihy, kdy se Gaiman musel více méně držet vytyčených mantinelů, možná i fakt, že celkové vyznění je mířené spíše na mladší čtenáře. Jisté však je, že oproti již vydaným publikacím nepřináší prakticky nic navíc.

Celkový dojem vcelku pochopitelně může zachránit audioknižní vydání, které může původnímu textu dát zcela nový rozměr. To však záleží především na celkovém provedení nahrávky a hlavně na výkonu samotného interpreta. V případě Severské mytologie všechny tyto aspekty zapadly na své místo a tak je novinková audiokniha z vydavatelství OneHotBook rozhodně zajímavou a dá se říct, že i lepší alternativou k původní knize.

Za to může vděčit především Pavlu Soukupovi, jenž se o načtení této audioknihy postaral. S tímto interpretem jsme se mohli již setkat v řadě titulů Kingovým TO počínaje a Písní Krve Anthony Ryana konče, kde obstaral jednu epizodní roličku, která by se dala označit snad i za vypravěče. Přestože hlavní břímě leželo na Ivanu Luptákovi, i Soukupův přístup byl více než profesionální. Na relativně malém rozsahu podal velice procítěný výkon, který k celkovému vyznění jeho role dokonale seděl. A velmi podobným způsobem přistoupil i k aktuální novince.

Je jasné, že samotný příběh se moc vylepšit nedá, ovšem procítění a styl, jakým se kniha načte dělá ve výsledném dojmu strašně moc. Pavel Soukup se tentokrát rozhodl odprostit se od výraznějších hereckých projevů, jeho výkon je tak poklidnější a zároveň působí procítěnějším dojmem. Dokonale tak ztvárňuje úlohu nezaujatého vypravěče, jenž nám bez přílišných emocí, přesto stále velmi barvitě, vypráví “pohádku na dobrou noc”. Ostatně Gaimanovo pojetí se dá s trochou nadsázky označit za pohádku pro odrostlejší děti.

Díky tomu Soukupův výkon perfektně zapadá do celkového konceptu, ještě více jej umocňuje a pozvedá knihu, ke které se dá najít celá řada výhrad o stupínek výše. Aby byl dojem takřka dokonalý, nesmí samozřejmě chybět ani nezbytný hudební doprovod. Ten je již tradičně vcelku úsporný a nestrhává na sebe zbytečně pozornost, zároveň však nese výrazné a dramatické rysy, které perfektně souzní s “božskou” tématikou. Pomyslnou třešničkou na dortu je pak grafická úprava fyzického nosiče, která nenechá nikoho na pochybách, jakou nahrávku třímáte v rukou.


Ostatně úžasná obálka, na které se vyjímá Thorovo kladivo Mjöllni vyvedené ve zlatě a stříbře zaujme i u klasické knihy. Společně s jménem autora pak může být více než dostatečným lákadlem ke koupi. Severská mytologie v pojetí Neila Gaimana patrně ostřílené čtenáře zcela neuchvátí, rozhodně však nejde říct, že by se snad nepovedla. Jen je určena jinému okruhu čtenářů. Pokud však chcete ještě více umocnit zážitek z této knihy, rozhodně sáhněte po novinkové audioknize z dílny OneHotBook. Pavel Soukup rozhodně nezklame a pozvedá původní nevýraznou knihu o stupínek výš.


Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..