Neil Gaiman – První kniha hřbitovní

0

ANOTACE:
Příběh dítěte, jež vychoval hřbitov.

Nikdo Owens, přezdívaný Nik, se narodil jako obyčejný kluk. A obyčejným by i zůstal, kdyby jeho rodinu kdosi nevyvraždil a kdyby se Nika neujali a nevychovávali ho duchové, vlkodlaci a další záhrobní bytosti, včetně jeho ochránce, který nepatří do světa živých ani mrtvých.

Nik nesmí opouštět hřbitov, venku mu totiž hrozí nebezpečí v podobě vraha jeho rodiny – člověka jménem Jack. Přesto na hřbitově zažije řadu dobrodružství – poradí si s pradávným, modře potetovaným Piktem, projde branou do opuštěného města ghúlů nebo se setká s podivným, děsivým Ševelem.

K DOSTÁNÍ V TĚCHTO FORMÁTECH:
kniha


Jméno Neil Gaiman asi netřeba českým čtenářům moc představovat. Tato persóna světové fantastiky se i u nás těší obrovskému zájmu fanoušků, kteří netrpělivě očekávají další autorům kousek. Jeden z nich nám právě přináší Comics centrum, které se rozhodlo vydat komiksovou adaptaci Gaimanovy Knihy Hřbitova. Kniha džunglí pro 21. století je zde, nezbývá tedy než se ponořit do fascinujícho příběhu a kresby První knihy hřbitovní.

prvniknihahrbitovni_01Na různorodost Gaimanových knih jsme si již mohli zvyknout, jeho díla se dočkala všemožných adaptací, od audioknih, filmu, seriálu, či právě komiksu, kde za všechny můžeme zmínit Koralínu, kterou ocení především mladší čtenáři. Ostatně pro ně je primárně určena i novinková První kniha hřbitovní, jenž má rating 10+. Na druhou stranu, je to Gaiman a to znamená, že věk v jeho případě nehraje žádnou roli.

Stejně jako v případě komiksové adaptace Koralíny, si i Knihu hřbitovní vzal na starost Phillip Craig Russell, jenž s Gaimanem spolupracuje již od dob sandmanovského Ramadánu. Jeho práce má však daleko širší záběr, od mainstreamových titulů jako Batman, či Star Wars přes adaptace klasických oper (Kouzelná flétna, Salome, Pagliacci, Prsten Niebelungů a další) až ke Knihám džunglí, či adaptaci všech pohádek Oscara Wildea. Jeho práce byla ostatně několikrát odměněna cenami Harvey Award a Eisner Award. Jedná se tedy o osobu nejpovolanější.

prvniknihahrbitovni_10Jak již bylo řečeno První kniha hřbitovní je volnou adaptací známé Knihy džunglí Rudyarda Kiplinga. V tomto případě však hlavním hrdinou není Mauglí, kterého vychovávají medvěd Bálú a pardál Baghíra, ale Nikdo Owens, jenž se jednoho večera ocitne za tragických okolností na hrbitově. Zde se ho ujme místní komunita duchů, která se stane jeho náhradní rodinou a v neposlední řadě také upír Silas, jenž je pro Nika ochráncem a rádcem zároveň. Podobností s Knihou džunglí však v samotném příběhu nalezneme mnohem více, je však už jen na čtenářích, jak moc tento příběh znají a co jim Gaimanova adaptace připomene.

Samotná kniha je rozdělena do pěti samostatných kapitol a závěrečnou Mezihru. Zde se rozhodně sluší zmínit, že První kniha hřbitovní není kompletní adaptací knižní předlohy, ale obsahuje přibližně první polovinu knihy. Závěr příběhu tak najdeme až druhém komiksu, který Comics Centrum teprve připravuje k vydání. Nevýhodou tak je, že závěr první knihy je skutečně otevřený a vy budete netrpělivě očekávat zakončení příběhu. Na druhou stranu se díky tomu podařilo zachytit příběh do nejmenšího detailu, komiksová adaptace se tak věrně drží své knižní předlohy. Pokud jste tedy Gaimanovu knihu již četli v klasické podobě, komiks vám, kromě zdařilých ilustrací nepřinese nic nového.

Ačkoliv se na každé kapitole podílel jiný výtvarník, je kresba překvapivě ucelená a bez bližšího pohledu působí jako dílo jednoho autora. Vzhledem k věkovému zařazení však nečekejte děsivé kresby, které vám nedají v noci spát. Ba právě naopak, kresba se nese stejně jako příběh samotný v poklidném tónu, kterému dominují barvy a detaily. V této knize tak rozhodně žádnou větší akci, či krvelačné scény nečekejte. O tom tento příběh, alespoň prozatím není.

Pokud tedy hledáte další ze superhrdinských, či drsných komiksů ohlédněte se jinde. V záplavě akčních řežeb působí První kniha hřbitovní jako oáza klidu, která se s vám lehce laská a pomalu a lehce vás posouvá příběhem dál. Když přihlédneme k perfektnímu technickému zpracování, které je u Comics Centra standardem, dostáváme do rukou další komiks, který si rozhodně zaslouží naši pozornost. Navíc se jedná o další kousek, který můžete bez obav svěřit prakticky celé rodině.


 

Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply