Neil Gaiman – Odd a mraziví obři

0

 

ANOTACE:
Odd má v životě pěknou smůlu. Při nájezdu Vikingů přišel o otce, s novým otčímem to nemá vůbec jednoduché a zdá se, že krutá zima snad nikdy neskončí. Odd se proto rozhodne z norské vesnice odejít a vydá se do lesa. Když na cestě potká medvěda, lišku a orlici, konečně se na něj usměje štěstí. Noví kamarádi totiž nejsou jen obyčejná zvířata, ale uvěznění severští bohové. Dokáže dvanáctiletý chlapec získat Thorovo kladivo, přeprat obry a konečně osvobodit bohy?

K DOSTÁNÍ V TĚCHTO FORMÁTECH:
kniha


Jméno Neil Gaiman asi netřeba českým čtenářům moc představovat. Tato persóna světové fantastiky se i u nás těší obrovskému zájmu fanoušků. Jak se zdá Gaiman našel v poslední době zálibu především v severských mýtech a pověstech. Po Severské mytologii, která k nám zavítala během loňského roku, tak tento autor znovu vstupuje do stejné řeky, aby nám tentokrát v příběhu pro malé čtenáře převyprávěl příběh Odda a mrazivých obrů.

Na tom to místě se patrně sluší vrátit na chvíli k již zmíněné Severské mytologii. Její hodnocení bylo ve výsledku lehce rozpačité a to především proto, že nebylo na první pohled úplně patrné, pro kterou čtenářskou skupinu je tato kniha určena. Až po dočtení jste tak zjistili, že v ní Gaiman cílil především na mladší čtenáře, kterým se snažil převyprávět jednodušší a srozumitelnější formou známé mýty z klasické Eddy. V aktuální novince však rozhodně na pochybách nebudete. Již na první pohled je jasné pro koho je tato kniha určena, na své si v ní však přijdou i starší čtenáři.

Gaiman nás ve své nejnovější knize zavádí opět na sever Evropy. Do krajů nespoutaných vikingů a rozlehlých zasněžených pláních, kde je život stejně tvrdý, jako jeho tamnější obyvatelé. Právě z tohoto drsného národa pochází i Odd. Chlapec jenž nedávno přišel o otce a se svým otčímem to nemá úplně jednoduché. Navíc se zdá, že se letošní krutá zima jen tak nepomine, jakoby snad neměla ani nikdy skončit…

Jakoby na ní bylo snad něco nepřirozeného. O tom se ostatně Odd přesvědčí při jedné své výpravě do lesa, při které na cestě potká vskutku roztodivnou trojici pomocníků. Medvěd, lišák a orel. A právě tímto setkáním začíná Oddovo fantastické dobrodružství. Nejedná se totiž o obyčejná zvířata, ale o zakleté severské bohy, kteří potřebují pomoc od tohoto dvanáctiletého chlapce…

Samotný příběh je opět inspirován známými severskými pověstmi. Gaiman jej však značně zjednodušil a přepsal do srozumitelné formy aby jej ocenili i mladší čtenáři. Ti starší naopak v textu ocení nejrůznější zmínky a narážky na další mýty, které najdeme právě v Severské mytologii, či původní Eddě. Díky tomu je Odd a mraziví obři značně komplexnější a nestává se z něj pouze “obyčejná” knížka pro děti.

Co je však na aktuální novince potřeba skutečně vyzdvihnout, je její celkové zpracování. Tuto knížku jen tak nepřehlédnete. Na první pohled zaujme vyřízlým otvorem v deskách knihy a v neposlední řadě i ilustracemi, kterými je tato kniha doslova nabitá. Ty pro aktuální vydání, které má u nás na svědomí nakladatelství Albatros obstaral Chriss Riddell. Ve 120 stránkové knize tak nalezneme obrovské množství nádherných černobílých ilustrací, které velmi často doplňují “stříbrné” doplňky. Právě ty dodávají jednotlivým kresbám, potažmo celé knize, nádech určité jedinečnosti a zcela se tak vymezují oproti běžné produkci, se kterou se běžně mezi knihami pro děti setkáváme.

Gaiman zde opět dokázal svou jedinečnost a talent. Svou oblibu v severské mytologii přetavil do další nádherné knihy, která potěší nejen malé čtenáře a je krásným důkazem toho, že Gaimanovi knihy pro děti vyloženě sedí. Když k tomu připočteme bohaté ilustrace Chrisse Riddella dostáváme do rukou opravdu skvělý kousek, který by byla věčná škoda minout.


Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.