Neil Gaiman – Marvel 1602

0

 

ANOTACE:
Píše se rok 1602. Blíží se konec vlády královny Alžběty, Anglii sužují podivné bouře a zemí se šíří zkazky o mocných, nelidských bytostech. Podivně známí hrdinové a lotři, včetně Nicka Furyho, Spider-Mana, X-Menů a Dr. Dooma, se po celé Evropě zaplétají do sítě intrik a zrady. Do pohybu se dávají události, které by mohly znamenat konec světa.

K DOSTÁNÍ V TĚCHTO FORMÁTECH:
kniha


Jméno Neil Gaiman asi netřeba českým čtenářům moc představovat. Tato persóna světové fantastiky a komiksu se i u nás těší obrovskému zájmu fanoušků. Tvůrce legendárního Sandmana šel vždy tak nějak svou cestou, což se evidentně čtenářům líbí. Jenže jak to dopadne, když Gaiman spojí své jméno s Marvelem? Jde vůbec toto netradiční spojení dohromady? Věřte, že jde a výsledek stojí rozhodně za to!

Ačkoliv se ve většině případů Neil Gaiman klasickému mainstreamu takřka svědomitě vyhýbá a jeho komiksová produkce se od klasických superhrdinských příběhů vždy odlišovala, čas od času evidentně neuškodí udělat výjimku. A tak i Gaiman podlehl vábení editorů z Marvelu a vzal si na hraní oblíbené hrdiny včele s Nickem Furym, Dr. Strangem, či Captainem Amerikou.  Výsledkem byla kniha Marvel 1602, která v době svého vydání (2003-2004) vzbudila vcelku slušný poprask.

Mimochodem, ani český fanoušek se 1602 nesetkává poprvé. Gaimanův komiks totiž u nás poprvé vyšel v rámci Ultimátního komiksového kompletu, kdy jsme na něj mohli v roce 2014 narazit v trafikách. Od té doby však uteklo již hodně vody. Komiks se stal prakticky nesehnatelným a když, tak za opravdu tučnou sumičku. Nakladatelství Crew tak tímto vydáním vytrhne řadě fanoušků trn z paty. Cena sice není tak lowcostová jako v případě UKK, Za to se můžete těšit na celkově kvalitnější zpracování, takřka třicet stran navíc a s tím spojený i bohatý bonusový materiál.

Ale vraťme se k samotnému příběhu a tomu, co si pro nás Neil Gaiman přichystal. Jak už je jeho dobrým zvykem, i tentokrát se nám do rukou dostává něco výjimečného, co se běžné produkci zcela vymyká. Zapomeňte tak na supermoderní zbraně a techniku, i na superhrdiny v podvlíkačkách. Gaiman se rozhodl svůj příspěvek do Marvel univerza pojmout hodně originálně. Píše se rok 1602. Na anglickém trůnu sedí královna Alžběta a její dny se nezadržitelně blíží ke konci. Když k tomu připočteme nepřirozené počasí, které je podle některých předzvěstí konce světa a stále častěji se objevující zkazky o mocných, nelidských bytostech, jenž se začínají objevovat po celé zemi, máme zde více než slušný základ pro zajímavý příběh.

Neil Gaiman a Andy Kubert tak oblékli známé hrdiny včele s Nickem Furym, Dr. Strangem, Richardem Reedsem, či Magnetem do dobových oblečků a vyslali je řešit úklady na anglickém dvoře, které posléze nesklouznou k ničemu menšímu, než k záchraně samotného světa. Gaiman se však s obyčejným přímočarým příběhem rozhodně nespokojil a tak se připravte na skutečně košatý příběh, v němž se střídá jeden originální nápad za druhým, a jenž rozhodně nemá jen jednu hlavní postavu.

O tom se mimochodem zmiňuje sám autor i ve svém velice zajímavém doslovu, kde nejen popisu zákulisí vzniku tohoto komiksu, ale třeba i fakt, kolik nesnází mu přineslo rozhodnutí mít v knize tolik hlavních hrdinů. Vše se nakonec podařilo ukočírovat do zdárného konce a výsledkem je nabitá osmidílná minisérie, která vás chytne a nepustí od samého počátku. A to i přesto, že se nese v relativně poklidnějším tempu, než na jaké jsme zvyklí z tradičního mainstreamu. Gaiman jde zkrátka i tentokrát svou vlastní cestou a znovu ukazuje, že jeho fantazie a imaginace je vskutku bezbřehá.

Ostatně, kdo jiný by dokázal vytvořit takto originální příběh, jenž se odehrává v toliko odlišných kulisách a přesto sebou nese něco důvěrně známého, co fanoušci znají z tradičních komiksových řad. Nemalou měrou tomu bezpochyby pomáhá i nádherná kresba Andyho Kuberta, která skvěle podtrhuje celkové vyznění tohoto komiksu a dává tak fanouškům ochutnat trochu historie s příměsí superhrdinského komiksu.

Pomyslnou třešničkou na dortu jsou již zmíněné bonusy. Těm kromě nezbytného úvodu a doslovu Neila Gaimana vévodí především podrobný scénář úvodního sešitu celé této minisérie, doplněný o celou řadu skic a náčrtků Andyho Kuberta. Právě na této části je nádherně vidět, kolik práce a úsilí stojí autory dát dohromady byť jediný komiksový sešit, který fanoušci zhltnou během pár minut a následně následně netrpělivě očekávají přídavek.

Marvel 1602 v době svého vzniku vzbudil vskutku bouřlivé reakce a prakticky rozdělil fanoušky na dva nesmiřitelné tábory. Avšak nyní, takřka o patnáct let později se z Gaimanova komiksu stala moderní klasika, která by rozhodně žádnému fanouškovi neměla chybět v knihovně. Díky nakladatelství Crew navíc tento kousek u nás vůbec poprvé vychází v úpravě, kterou si tento jedinečný kousek bezpochyby zaslouží.


Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..