Neil Gaiman – Knihy magie

0

 

ANOTACE:
Timothy Hunter jako spousta jiných třináctiletých kluků bezcílně kouká na televizi a jezdí na skateboardu. Jenže Timothy Hunter se také vymyká prakticky všem lidem na Zemi a záhy již zjistí proč.
Stručně řečeno: může za to magie.
Tim v magii samozřejmě nevěří, ale ukáže se, že magie rozhodně věří v něj – přinejmenším dost na to, aby někteří její adepti aktivně plánovali jeho předčasnou smrt.
Naštěstí pro Tima má v nadpřirozených říších rovněž spojence. Čtyři z těch nejskvělejších a nejzáhadnějších mágů přísahali, že hocha ochrání a poučí a každý z nich si přichystal cestu, na níž mu předvede nebezpečí a odměny magického života.
A co víc, ukážou mu i cenu, kterou za to zaplatí.

K DOSTÁNÍ V TĚCHTO FORMÁTECH:
kniha


Bylo, nebylo… byl jednou jeden třináctiletý obrýlený chlapec, jenž měl potenciál stát se jedním z nejsilnějších mágů všech dob. Že vám tento popis někoho připomíná? Bezpochyby ano. Až na to, že se nejedná o legendárního Harryho Pottera J. K. Rowling, ale Timothy Huntera, mladičkého hrdinu komiksových Knih Magie, které má na svědomí Neil Gaiman. A právě Knihy magie se před Vánoci dočkali i českého překladu od nakladatelství Crew.

Neila Gaimana patrně netřeba moc dlouze představovat Tento autor se těší enormnímu zájmu fanoušků a podařilo se mu získat bezmála kultovní status. Ostatně, není se co divit – v jeho portfoliu najdeme takové legendy, jako jsou Koralína, Kniha hřbitova, komiksový Sandman, Američtí bohové, či Nikdykde. K těmto perlám nyní přibývají i Knihy magie, jenž spatřili světlo světa již začátkem devadesátých let. Holt Gaiman toho již tolik nepíše a tak nezbývá, než sáhnout do archívu a oprášit starší kousky.

A právě Knihy magie jsou toho jasným důkazem. “Na zadek” si z nich patrně nesedneme pro věrné fanoušky se však jedná o více než zajímavý kousek, ve kterém mají možnost, kromě Timothyho, potkat celou řadu starých známých postav z DC/Vertiga. Navíc je zde již zmíněná paralela na Harryho Pottera. Mimochodem i Timothy získá jako mazlíčka sovu. Náhoda? Může to znít divně, ale nejspíše ano. Knihy magie totiž poprvé vyšli sedm let před prvním Harry Potterem. Leda že by J. K. Rowling četla komiksy a inspirovala se právě u Gaimana. Abych vás však vyvedl z omylu, kromě hlavního hrdiny, nemají tyto série zcela nic společného, takže rozhodně nečekejte další příběh “O chlapci, který přežil”…

O této knize ostatně nejde ani říct, že se jedná o klasický příběh, se kterým se běžně setkáváme. Knihy magie zcela jistě  vybočují. Setkáváme se zde s Timothy Hunterem, čtrnáctiletým chlapcem, jenž má předurčeno stát se jedním z největších mágů všech dob. Zda tomu tak skutečně bude, však záleží jen a jen na něm. Dopomoci s rozhodováním mu má hned čtveřice mocných mágů, kteří se stávají jeho průvodci na cestě světem kouzel.

Knihy magie jsou celkem čtyři, stejně jako Timothyho průvodci. Postupně se tak seznamujeme se základy magie, významnými hráči mezi mágy a kouzelníky a objevujeme i střípky z její historie, ale i možné budoucnosti. To vše má Timothymu dopomoci s rozhodnutím, zda se vydá na stejnou dráhu, jako například John Constantine, jenž je jedním z jeho průvodců, či nadále zůstane obyčejným čtrnáctiletým chlapcem, bez jakýchkoliv schopností.

Po dočtení možná zjistíte, že se zde vlastně vůbec nic neděje, navíc kniha postrádá prakticky jakoukoliv akci. Když k tomu připočteme i opravdu dlouhý zástup postav, které se zde mihnou, Knihy magie patrně nebudou tou úplně nejlepší volbou pro naprosté nováčky. Gaimanovo kouzlo mimo jiné tkví i v jedinečné schopnosti imaginace, skrytých odkazů a lehkého filozofování. Gaiman tak opět popouští uzdu své fantasii a uvádí nás do jedinečného univerza kouzel a magie.

Pokud však nepatříte mezi protřelé komiksové čtenáře, jenž mají skutečně “načteno”, a například vůbec netušíte kdo je John Constantine, čarodějka Zatanna, Morpherus, Etrigan, či doktor Occult, musíte počítat s tím, že vám při čtení leccos unikne. Ne snad, že by to nějak snižovalo celkový zážitek z četby, pokud však budete mít alespoň malé podvědomí o jednotlivých aktérech tohoto příběhu, dostanou Knihy magie hned zcela jiný rozměr.

Kromě Neila Gaimana se na Knihách magie podílela hned čtveřice ilustrátorů – John Bolton, Scott Hampton, Paul Johnson, Charles Vess. Každý z nich si vzal na starost jednu knihu a vtiskl jí své osobité kouzlo. Od více, či méně abstraktních tónů až po uhlazenější a čistější kresbu, přesto se rozhodně nedají Knihy magie označit za mainstreamové, ba právě naopak. A samotná kresba jednotlivých tvůrců to jen a jen potvrzuje. Ta se zcela vymyká běžné dnešní produkci. Pro určitou skupinu čtenářů bude právě tato jedinečnost více než zajímavým lákadlem.

Knihy magie rozhodně není jednoduché zařadit. Neposkytují ani klasický čtenářský zážitek a nepatří ani k tomu nejlepšímu, co kdy Neil Gaiman stvořil. Přesto si rozhodně zaslouží naší pozornost a najde si své nadšené čitatele. Navíc stále je to Gaiman. A toto jméno i v našich končinách rozhodně táhne a prodává…


Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.