Neil Gaiman & Charles Vess – Hvězdný prach

0

 

ANOTACE:
Tristan Thorn vyráží za zeď, za kterou se nesmí, aby našel spadlou hvězdu… a najde přitom něco úplně jiného. Nádherně zpracovaná verze Gaimanova románu Hvězdný prach – úžasné ilustrovaná slavným Charlesem Vessem! Není třeba ani nijak komentovat, podívejte se sami na obrázky.

K DOSTÁNÍ V TĚCHTO FORMÁTECH:
kniha


Už je tomu více než dvacet let co světlo světa spatřil jeden z nejopěvovanějších románů Neila Gaimana. Hvězdný prach se zaryl do srdcí bezpočtu fanoušků po celém světě. Ostatně i u nás se tato kniha dočkala několika vydání. Tou zatím poslední je reprezentativní kousek od nakladatelství Crew, která na náš trh přináší bohatě ilustrovanou verzi slavným Charlesem Vessem!

Představovat fanouškům Neila Gaimana je asi zcela zbytečné. Tento autor se těší enormnímu zájmu čtenářů a podařilo se mu získat bezmála kultovní status. Ostatně, není se co divit – v jeho portfoliu najdeme takové legendy, jako jsou Koralína, Kniha hřbitova, Nikdykde, komiksový Sandman, či právě Hvězdný prach. Pohádkový příběh z konce devatenáctého století má v sobě jedinečné kouzlo, které přitahuje stále nové a nové fanoušky. Nemalou měrou tomu bezpochyby dopomohla i filmová adaptace z roku 2007. Tu však necháme stranou a zaměříme se na samotný příběh.

Ten nás zavádí na ospalý anglický venkov na úsvitu viktoriánské éry. Právě zde se nachází malá vesnička Zeď, která dostala jméno podle kamenné hradby, jenž ji odděluje od přilehlé louky a světa co je za ní. A právě zde začíná kouzelná romance, v níž zamilovaný mladík učiní z lásky nerozvážný slib, že své milé přinese spadlou hvězdu. Pokud tak učiní dá mu dívka vše po čem jeho srdce touží. Tristan Thorn se tak vydává na nebezpečnou cestu za zeď za nebeským klenotem, žel bohu není jediný kdo jej hledá…

Hvězdný prach se nese v relativně odlišném duchu, než většina Gaimanovy tvorby. Ve čtenářích evokuje díla starých mistrů z viktoriánské éry, což Gaiman podpořuje i svým nádherným květnatým jazykem. A přestože se v podstatě jedná o pohádku pro dospělejší čtenáře, i zde se projevuje jedinečný Gaimanův vypravěčský talent. Na relativně malém prostoru autor dokázal vytvořit jedinečný příběh pohybující se na hranici tenké hraně mezi skutečností a naprostou fantasií, která posléze převládá a vtahuje čtenáře do fascinujícího světa, v němž není nouze o magii, elfy a další magické bytosti.

Gaimanovy se na relativně malém prostoru podařilo vytvořit fascinující příběh s bezpočtem zvratů a dějových linií, které se navzájem prolétají a dávají dohromady jedinečnou mozaiku, která v nás zanechá hluboký dojem. Stále se však jedná o “pohádku” a tak na bližší detaily zde není zase tolik prostoru. Což je rozhodně škoda, jelikož by se bezpochyby našlo spoustu čtenářů, kteří by ocenili o něco košatější příběh. I přesto se nedá upřít Gaimanovi jedinečnost, kdy v době, kdy tak často vítězí forma nad obsahem se nebojí jít svou vlastní cestou a čtenářům se násilně nepodbízí.

Vzhledem k tomu, že je zde Hvězdný prach již tolik let, neříkám v podstatě nic nového a ani nové vydání od Crwe se v tomto ohledu nikterak neliší od předchozích kousků. To čím se odlišuje a co z něj dělá jedinečnou záležitost jsou především fantastické ilustrace  Charlese Vesse, jenž pozvedávají původní příběh ještě o stupínek výš. Tomu je ostatně podřízen i samotný formát knihy, který narostl do úctihodných rozměrů, v němž krásně vyniknou Vessovy malby.

Bohužel samotného formátu se týká patrně jediná výtka k této jinak veskrze úžasné a nádherně zpracované knize. Formát totiž sice narostl do velkých rozměrů a obsahuje krásné a detailní malby, kterými je radost listovat a kochat se jimi,  bohužel oproti nim je v naprostém kontrastu velikost použitého místa. Ano, chápu, že Crew musela pravděpodobně vycházet z anglického originálu. Bohužel písmo je skutečně drobné a to i přesto, že jsou mezi jednotlivými řádky vcelku velké mezery. Prostor pro zvětšení by zde tedy určitě byl, takto si však musíme maličko kazit oči, jelikož se text v této velikosti skutečně nečte moc dobře. Což je škoda, jelikož se jedná o jedinou vadu na kráse tohoto nádherného vydání Gaimanovy klasiky.

Pokud vás až doposud Gaimanův Hvězdný prach míjel, je právě toto vydání jasnou volbou. A to i přes tu jedinou chybičku, která maličko sráží celkový dojem. Celkové pojetí této knihu bude však bezesporu skutečnou ozdobou nejedné knihovny. Za tento počin tak patří Crwi velký dík, jelikož tato nádherná pohádka pro dospělé si podobnou péči rozhodně zaslouží.


Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..