Neal Shusterman – Bez šance

4

ANOTACE:
Fascinují a temná dystopie ze světa, kde společnost zavedla nový zákon: Každé dítě má právo na život od chvíle početí až do věku třinácti let. Mezi třinácti a osmnácti je ale na rodičích, jestli ho vychovají až do dospělosti, anebo ho pošlou… rozpojit.
Tohle nenápadné slovo znamená, že problémové děti, sirotci, anebo prostě ty, které v sobě mají příliš vzdoru, jsou odeslány do sběrných táborů, kde jsou jejich těla rozebrána a orgány předány těm, co je potřebují. Takže technicky žijí dál – alespoň to dětem říkají.
Tři z nich, Connor, Risa a Lev, se setkávají v táboře a ani na okamžik nemají chuť žít dál…rozpojení. Jedinou šancí je útěk.

K DOSTÁNÍ V TĚCHTO FORMÁTECH:
ebookykniha


Blízká budoucnost očima Neala Shustermana skrývá za pozlátkem světa bez nemocí a handicapu tvrdou realitu, před kterou běžní lidé zavírají oči. Zažijme společně s hlavními hrdiny temného dystopického románu Bez šance, jaké to je být rozpojený. Věřte, že v této verzi budoucnosti byste žít nechtěli.

largeBez šance je prvním dílem temné dystopické série Unwind, jenž spatřil světlo světa již v roce 2007. K nám se tedy dostává relativně se značným zpožděním. O to větší škoda by byla tento skvěle hodnocený román minout. Ostatně hodnocení 4.19 na portálu Goodreads již o něčem svědčí. Pokud však máte strach, že zde máme další z řady “young adult tuctovek”, mohu vás s klidným srdcem uklidnit, že i když se jedná o dystopii, Shusterman se rozhodně neomezuje pouze na zajeté koleje tohoto žánru.

Hlavní hrdinové jsou sice teenageři a i na nějaký ten náznak opravdu lehké romantiky zde najdeme. Tím ovšem výčet žánrových klišé prakticky končí a začíná fascinující a temný příběh, který vás naprosto pohltí. Superlativů jste již slyšeli asi docela dost. Co si ale autor pro čtenáře doopravdy připravil?

Ocitáme se v Americe krátce po druhé občanské válce, kdy byl sepsán takzvaný Zákon o životě (viz. níže), který sice říká, že lidský život je nedotknutelný, ovšem řadu dětí odsoudil k neodvratnému “rozpojení”. Jedním z nich je i Connor, flákač, který působí svým rodičům jen samé problémy. S rozpojením se však nehodlá smířit a tak vymyslí plán útěku, jenž ho má před tímto osudem uchránit.

Zákon o životě říká, že lidský život je nedotknutelný od okamžiku početí do dovršení třináctého roku dítěte.
Ale mezi třináctým a osmnáctým rokem se rodič může rozhodnout, že pošle dítě zpětně na „potrat“…
… pod podmínkou, že život dítěte „fakticky“ nebude ukončen.
Proces, kterým je dítě usmrceno a zároveň uchováno při životě, se nazývá „rozpojení.“
Rozpojování je nyní společností přijímáno jako běžný postup.

UnwindBookCoverAby v tom nebyl sám, přidá se k němu pianistka Risa, která své dětství prožila v dětském domově. Tamní úředníci pro ni však přichystali stejný osud jako pro Connora. Vedle nich se setkáváme ještě s Levem, ten se však na rozdíl od svých předchůdců rozpojení nebojí, ba právě naopak. Svou rodinou byl vybrán jako “desátek” a rozpojení považuje za své životní a duchovní poslání.

Již po pár úvodních scénách je jasné, že nás autor rozhodně nenechá vydechnout. Míst, kde bychom si odpočinuli od zběsilého tempa tohoto příběhu opravdu moc není a tak strany doslova mizí jedna za druhou. Není to však pouze originální příběh a styl, jakým je kniha napsaná, co může čtenáře přinutit ke čtení. Ostatně, když se blíže zaměříme na samotné “rozpojení”, vyvolá to v mnoha čtenářích skutečně znepokojivé pocity.

Právě současná honba za dokonalostí těla může vést k podobnému scénáři, který popisuje Shusterman ve své knize. V tomto ohledu se tak Bez šance stává daleko aktuálnější a hlavně znepokojivější než se může na první pohled zdát. Můžeme tak jenom doufat, že něco podobného nečeká jednou i na nás.

Díky těmto zajímavým detailům a zvrácenému světu bez slitování, v němž rodiče vychovávají nechtěné děti na součástky, se z této knihy stává žhavý kandidát na jednu z nejoriginálnějších dystopií letošního roku. Po dočtení tak nezbývá než doufat, že se Knižní klub rozhodne vydat i další knihy z této série, protože námět je více než zajímavý a nejeden čtenář zatouží dozvědět se o hrdinech více.


 

Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

4 komentáře

  1. Naprostý souhlas 🙂 Příběh mě úplně pohltil a konečně něco, co není nacpane typickými klišé. Hrozně mě bavilo, jak byli hlavní hrdinové reální – žádný nadprůměrně inteligentní machři. Skvělá recenze!

  2. YA se cíleně vyhýbám, ale přesvědčili jste mě. Téma mi přijde až moc extrémní, ale třeba to bude zpracované věrohodně. Takže dám tomu šanci 🙂

  3. Mně úplně uniklo, že to je překlad Unwind 😀 Doteď jsem si nebyla jistá, zda si knihu přečtu, ale teď jsem to oficiálně přehodnotila – Unwind už si totiž chci přečíst pěkně dlouho 🙂 A tvoje recenze je, ovšem, taky dost přesvědčivá 🙂 Vážně doufám, že to nebude „jen další YA“.

    • Dííky 🙂
      hale nevím já jsem obecně k YA docela skeptický, ale tohle mě vážně dooost bavilo, tak doufám, že nezklame 🙂

Leave A Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..