Natalie Young – Dokonalá chuť

0

Seznamte se s Lizzií Prainovou: ženou v domácnosti, která nedávno překročila padesátku. Bydlí v domku u lesa se svým psem Ritou. Moc ráda vaří a lidem ze sousedství se vyhýbá. Pro obživu peče jiným dorty.

Jejího manžela Jacoba už pár dní nikdo nespatřil. To proto, že ho Lizzie minulé pondělí v náhlém hnutí mysli praštila rýčem do hlavy. Co by měla podniknout teď? Pokud chce začít nový život, který si podle vlastního mínění po ubíjejících třiceti letech v Jacobově stínu plně zasluhuje, musí se zbavit jeho mrtvoly. Způsob, jakým se to Lizzie rozhodne učinit, vychází z jejího vrozeného smyslu pro praktičnost. Nic pro slabší povahy. Lizzie však svůj plán hodlá dovést do zdárného konce. Protože jedině tak bude moci začít konečně žít.

…………………………………………………………….

Občas se na trhu objeví kniha, která šokuje už jen svým názvem. Přesně mezi ně zapadá i Dokonalá chuť Natalie Young, která je opatřena dosti znepokojivým podtitulem. Při bližším pohledu na decentní obálku této knihy zjistíte, že Dokonalá chuť v sobě neskrývá recepty kulinářských mistrů, ale o hodně temnější obsah. Samotný podtitul mluví za vše, pojďme se tedy podívat Jak sníst svého manžela.

865_dokonala_chutNatalie Young patří do dlouhé řady benjamínků na literárním poli. Ovšem co jí scházelo do věhlasu, to dohnala kontroverzním námětem své prvotiny. Když v její domovské Británii vyšla Dokonalá chuť, vyvolala zde značné pozdvižení. Young se tak dostala se svou knihou do popředí zájmu a dokázala zaujmout nejen kritiky, kteří se předháněli v superlativech, ale i čtenáře, které uhranul již samotný název.

Od samého začátku je jasné, o co v této knize půjde. Vždyť podtitul prakticky prozrazuje nadcházející děj. Přesto v ní pozorný čtenář najde daleko víc, než je na první pohled patrné. Hlavní hrdinkou tohoto kontroverzního příběhu je stárnoucí žena, které nezadržitelně protéká život mezi prsty. Takřka třicet let žila se svým manželem na samotě u lesa. Jenomže vše jednou končí a Lizzie Prainová se rozhodne vzít osud do svých rukou. Pomůže jí v tom rýč a její kuchařské umění.

Jednoho pondělního rána praští Lizzie svého manžela rýčem po hlavě. Jenže co teď. Do vězení se jí rozhodně nechce. A začít nový život nebude taky právě jednoduché, přeci jen zůstala tu jeho mrtvola. A jelikož je hlavní hrdinka velmi praktická žena, rozhodne se těla zbavit tím nejjistějším způsobem. Prostě ho sní. Když se jí vše povede, bude moct začít znovu, někde daleko a sama podle svého.

Přestože vše podstatné sděluje autorka již v samotném úvodu, popřípadě názvu, rozhodně to neznamená, že je zbytečné se dál do této knihy začítat. Již samotné zpracování Dokonalé chuti láká k přečtení. Domino si s celkovou úpravou opravdu vyhrálo a výsledek stojí za to. Zakulacené rohy, červené hrany listů a skvělá grafická úprava, dávají dohromady celek, který vybočuje z běžné produkce a rozhodně dokáže zaujmout již v knihkupectví. Vraťme se ovšem k samotnému příběhu.

18774023Nutno podotknout, že tato kniha opravdu není pro slabší povahy. I když v ní nenajdeme typické násilí a vraždy, se kterými se setkáváme v každé druhé severské detektivce, porcování, následné vaření a jedení manžela, nemusí všem čtenářům úplně sednout, protože autorka si opravdu servítky nebere. Na pozadí této zvrácenosti ovšem probíhá i sonda do téměř třicetiletého manželství, ve kterém se možná nejeden pár pozná.

Hlavní hrdinka je vcelku obyčejná žena, k dokonalosti má daleko a celý život jí šlo hlavně o klid a relativní pohodlí. Jenže to se mění, z Lizzie se stává ženská, která přesně ví co chce, i jak toho dosáhnout. Jediné co k tomu potřebuje, je čas a pořádná porce kuráže. Při bližším pohledu na hlavní hrdinku, s ní bude nejeden čtenář soucítit, a to nejen pro její snahu zamést všechny stopy a začít znovu, ale i pro její všudypřítomný černý humor, který se line celou knihou.

Když se ovšem na knihu podíváme trochu s odstupem a pomineme veškeré kudrlinky a vzpomínky hlavní hrdinky, zůstane nám poněkud znepokojující zbytek. Ve své podstatě se tak jedná o krásný návod pro vrahy a podobná individua, jak se zbavit své oběti. Na druhou stranu je pravda, že ne každému by se podobné martirium chtělo podstupovat. Přesto, když si toto člověk při čtení uvědomí, vyvolává to v něm smíšené pocity.

Dokonalá chuť je kniha, která rozhodně nesedne každému. Kontroverzní a místy hodně morbidní příběh dokáže odradit nejednoho čtenáře. Přesto by si Lizzie rozhodně zasloužila šanci, její černý humor si vás získá stejně tak snadno, jako její pragmatičnost a skutečný pohled na svět. Ať už vás příběh osloví nebo ne, je jasné, že nikoho nenechá chladným. Jedni si jej oblíbí právě pro typický humor a originální dějovou linii, zatímco druzí jej budou zatracovat jako něco velmi zvráceného. Záleží jen na vás, na kterou stranu se přikloníte.

Kniha vychází v nakladatelství Domino
K DOSTÁNÍ JAKO: KNIHA I EBOOK

…………………………………………………………….

polaroid-photo-avatar-psdNatalie Young vystudovala angličtinu na Bristolské univerzitě. Po promoci žila střídavě v Paříži, Florencii a Římě, kde psala a živila se jako servírka. Následoval rodinný život se dvěma dětmi na jihu Francie, a po něm návrat do Británie, kde přijala nabídku z kulturního oddělení deníku The Times a začala pracovat na svém prvním románu.

Na začátku všeho byla představa. Představa ženy osaměle žijící v lese. Pak se přidala konkrétnější vize: za tichého mlžného rána se ze dveří domku u lesa vynoří nenápadná paní. Její bosé nohy kráčí ke kůlně, kde oči spočinou na rezavé sekyře a starých hrábích s vylámanými zuby…

Ne každý autor dokáže přesně vystihnout okamžik, kdy v něm dozrálo téma na román. Natalie Young je v tomto směru výjimkou. Dlužno dodat, že nejen v tomto směru. Její román Dokonalá chuť vyvolal v britských literárních kruzích docela slušné pozdvižení: kritici hýří superlativy a při srovnáních literárního stylu nově objevené autorky se objevila jména jako Camus, Dahl či Brontëová.

Autorka se cítí být takovýmito názory poctěna (Dahlovi by se prý její román nepochybně líbil), ale neustále opakuje, že psala především o tom, že v každém z nás je skrytá agresivita, která za určitých podmínek může vést k těm nejbrutálnějším činům. Hrdinkou Dokonalé chuti je šedá myška, která náhle zjistí, že jí život protekl mezi prsty. A tak se ten život rozhodne vzít do vlastních rukou. Začne tím, že se chopí krumpáče v kůlně…

 wordpress hodnoceni

Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..