Naomi Noviková – Ve stínu Hvozdu

0

 

ANOTACE:
Agnieszka miluje své domovské údolí, klidnou vesnici, lesy a průzračnou řeku. Ale na hranici stojí zlověstný Hvozd plný zlomyslné moci, jehož stín tíživě padá na její život.

Aby zlé síly zůstaly v Hvozdu, spoléhají Agniežčini lidé na chladného a vypočítavého čaroděje známého pod jménem Drak. Ten však za svou pomoc vyžaduje hrozivou cenu: každých deset let mu musí jít sloužit jedna mladá žena, což je osud téměř stejně hrozný, jako kdyby propadla Hvozdu.

Další volba se rychle blíží a Agnieszka má strach. Každý ví, že tentokrát si Drak vezme Kasiu — krásnou, hodnou, statečnou Kasiu, Agniežčinu nejdražší přítelkyni, která je vším, čím Agnieszka není. A neexistuje způsob, jak ji zachránit. Ale když Drak konečně přijde, překvapivě si vybere někoho jiného.

K DOSTÁNÍ V TĚCHTO FORMÁTECH:
kniha


Vydejte se společně s Agnieszkou do fantastického světa inspirovaného pohádkovými příběhy, v němž se snoubí krása klasické fantasy s moderními young adult prvky a poetikou slovanských bájí a mýtů. Objevte jedinečné kouzlo cenami ověnčeného příběhu americké spisovatelky Naomi Novik, která nám ukazuje, co se ukrývá Ve stínu Hvozdu…

Tuto americkou autorku patrně netřeba příliš představovat. A to i přesto, že se jí u nás nedostalo tak vřelého přijetí, jako v zahraničí, kde platí za opravdovou superstar. Její fantastická série Temeraire se u nás kompletního vydání sice nedočkala, rozhodně to však neznamená, že bychom dílo této talentované autorky měli minout. Ba právě naopak, celá řada žánrových cen a úspěch u čtenářů hovoří za vše, a tak bylo vcelku jasné, že to s touto autorkou dříve nebo později některé nakladatelství u nás opět zkusí.

Tím odvážným je nakladatelství Host, jenž českým čtenářům představuje jeden z posledních hitů této spisovatelky, s nímž si vysloužila ceny Nebula a Locus, britskou Cenu Roberta Holdstocka a rovněž nominace na cenu Hugo a Světovou cenu fantasy.. Naomi Novik se v něm nechala inspirovat slovanskými pohádkami a folklórem. Ostatně sama autorka má polsko-litevské kořeny, což se právě v této knize nemalou měrou projevuje.

Kromě této inspirace autorka čerpala i z tolik dnes oblíbené žánru young adult. Rovnou vás však mohu ubezpečit, že to, jak autorka v této knize pracuje s klasickými klišé, kterými se YA vyznačuje k celkovému vyznění příběhu skvěle sedí a ještě více podtrhuje pohádkovou atmosféru, která se od radostného a okouzlujícího začátku vcelku záhy přesouvá k temnému a místy až hororovému pojetí, které můžeme znát z pohádek bratří Grimmů.

Samotný příběh pravděpodobně příliš překvapení nepřinese. Ostatně, silná mladá hrdinka, mocný čaroděj, princ na “bílém koni” i prastaré mocné zlo ukrývající se uvnitř Hvozdu je toho jasným důkazem. Ve stínu Hvozdu je tak klasickým příběhem boje dobra se zlem, jenž se více méně drží klasických mantinelů a nikterak nevybočuje. Na první pohled tak možná dostáváme vcelku průměrný příběh, který sice neurazí, ale ani nenadchne. Kde se tedy skrývá  pověstná jedinečnost této knihy, která Naomi Novik vynesla celou řadu ocenění?

Především v její práci s jazykem, ale i tím, jak využívá svojí fantasii a umě kombinuje jednotlivé prvky do kompaktního celku, který vás při čtení doslova pohladí na duši. Příběh si tak plyne poklidným tempem kupředu a postupně před námi odkrývá jednotlivá fantastická zákoutí světa, do něhož Noviková svůj příběh umístila. Po dočtení tak možná zjistíte, že to, co autorce vystačilo takřka na 500 stran, by se vcelku v pohodě dalo odvyprávět na polovičním rozsahu. Na druhou stranu by pak kniha neměla nikdy takové vyznění a poetiku, kterou jí Naomi Novik dodala. A tak, ačkoliv jsou zde dlouhé pasáže, kde se více méně nic moc neděje autorka rozhodně nenudí a s lehkostí sobě samou navádí čtenáře přesně tam, kde je chce mít.

Na druhou stranu, tato určitá “roztahanost” a pozvolnost příběhu nemusí všem čtenářům vyhovovat. Pokud tedy patříte k těm, kteří ocení především akci a událostmi nabitý děj, ve kterém se nešetří boji, možná se ohlédněte trochu někde jinde. Druhým prvkem, který by se dal této knize vytknout a jenž se zároveň pojí k faktu, že Ve stínu Hvozdu je především young adult inspirované pohádkami, jsou samotné postavy, u kterých rozhodně nemůžeme očekávat nějaké hlubší charaktery. Pomyslnou třešničkou na dortu je nezbytná romantická linie. Tu však autorka nakonec vyřešila vcelku šalamounsky a i když se určité prvky romantiky táhnou napříč celou knihou, rozhodně tento příběh nepatří mezi klasické slaďáky, kterými je young adult doslova prošpikované.

I přes menší výtky patří Ve stínu Hvozdu mezi skutečně jedinečné příběhy, které se v rámci svého žánru vymykají a nabízejí pomyslné “něco” navíc. U nakladatelství Host jsme si ostatně již mohli zvyknout na velice pečlivý výběr titulů a Ve stínu Hvozdu je toho krásným důkazem. Nechte se tedy unést na vlnách tohoto pohádkového příběhu a objevte jaké tajemství skrývá ve stínu Hvozdu dávný odkaz Baby Jagy…


Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..