Na slovíčko s: Stephanie Oakesová

0

Působivý román o nebezpečí slepé víry a o síle víry v sebe sama

O autorce a knize

Stephanie Oakesová je americká spisovatelka, knihovnice a učitelka na střední škole. Studovala poezii na Eastern Washington University, kde se mimo jiné zabývala také young adult literaturou. Kniha Posvátné lži Minnow Blyové (2015) je její prvotina, za kterou byla nominována na cenu William C. Morris YA Debut Award a získala čestnou cenu poroty Golden Kite Awards. Román se dostal také do výběru Booklist Editors’ Choice a New York Public Library Best Books for Teens.

„Nechtěla jsem, aby Minnow byla jen karikatura.“

Kdyby sis s sebou mohla vzít na osamělý ostrov pouze tři knihy, které by to byly?

Budu trochu podvádět a počítat příběh o Harrym Potterovi jako jednu knihu. Jsem jeho zarytý fanoušek a klidně bych mohla zbytek svého života strávit jen čtením této série. Druhá kniha, kterou nejspíš potřebuju, je On the Jellicoe Road od Meliny Marchettové. A poslední bude pravděpodobně Bloody Jack od L. A. Meyera. Jackyho vynalézavost by mě mohla inspirovat k sestrojení vlastního člunu nebo k přilákání pirátské lodi, která by mě dostala pryč z ostrova.

Jaký příběh stojí za publikováním Posvátných lží Minnow Blyové?

Zkrátím to — strávila jsem několik let hledáním zastoupení pro Posvátné lži Minnow Blyové (ano, let), během nichž jsem napsala další knihu (The Arsonist) a přepsala Minnow na základě zpětné vazby od různých agentů. Nakonec jsem našla svou vysněnou agentku — Jennifer Laughranovou z agentury Andrea Brown Literary — a té se podařilo během měsíce knihu prodat nakladatelství Dial Books for Young Readers. Ponaučení je, že vytrvalost se vyplácí.

Jaké knihy tě inspirují?

V době, kdy jsem se snažila přijít na svůj styl, mi do klína spadlo několik neuvěřitelně inspirativních young adult románů. Například The Goose Girl od Shannon Haleové, Feed od M. T. Andersona, On the Jellicoe Road od Meliny Marchettové, Zlodějka knih od Markuse Zusaka a Vyzvědačka Harriet od Louise Fitzhughové. Tyto knihy mi otevřely nové obzory a ukázaly mi svět, do kterého by mé psaní mohlo patřit.

Strhující a dobře vystavěný tajemný příběh, přesvědčivé postavy a provokativní myšlenky o rodině, víře, poctivosti, věrnosti a přátelství jsou naprosto okouzlující. School Library Journal

Nějaké rady začínajícím spisovatelům?

Dopřejte si oddech. Může se zdát, že existuje jen jedna cesta k úspěchu, ale ono existuje doslova tolik způsobů psaní, kolik je spisovatelů. To si musím sama neustále připomínat. Že je psaní někdy bolestivé, že skáčete od scény ke scéně a nedokážete psát lineárně, že vás rozptýlí cokoli blyštivého na internetu, jakmile si sednete ke psaní (koho taky ne?) — nic z toho neznamená, že váš tvůrčí proces není cenný. Nakonec jsem si uvědomila, že můj chaotický přístup mi vyhovuje. A i když se vždycky můžete snažit zlepšit, pokuste se hlavně ocenit svůj jedinečný přístup.

author: Stephanie Oakes; photographer: Annie Thornburg Oakes

Co tě inspirovalo k napsání Posvátných lží Minnow Blyové?

To je těžká otázka, protože těch věcí, které mne inspirovaly, bylo mnoho. Svým způsobem to, čeho jsem ve svém životě byla svědkem a co jsem přečetla. Předpokládám, že první inspirace přišla s pohádkou Bezruká dívka zaznamenanou bratry Grimmovými. Vyrostla jsem na vyprávění pohádek a říkanek, ale nebyla mezi nimi žádná, kterou bych chtěla převyprávět do celého románu. Až jsem našla Bezrukou dívku. Rozhodla jsem se umístit děj své knihy do současnosti, protože jsem četla mnoho historických a fantastických knih vycházejících z pohádek, ale děj žádné z nich se neodehrával v současnosti. Vystavěla jsem příběh kolem věcí, které mě zajímaly (jako je náboženství, kulty, nápravná zařízení pro mladistvé), a po mnoha návrzích a úpravách jsem konečně měla něco, co vyústilo ve finální podobu knihy.

Prováděla jsi nějaký výzkum? Byla to výzva psát o postavě bez rukou?

Dost brzy jsem si uvědomila, že Minnowino postižení by mohlo být velmi snadno špatně pojato. Obzvlášť pokud bych se snažila příliš přesně převyprávět původní pohádku. Nechtěla jsem, aby Minnow byla jen karikatura, takže výzkum pro mne byl hodně důležitý. Potřebovala jsem zjistit, co se děje při amputaci v každém možném směru — fyzickém, chirurgickém, emocionálním atd. Dívala jsem se na videa a četla osobní výpovědi lidí s amputovanými končetinami, četla jsem články o nástrahách zdravotního postižení, chtěla jsem se vyhnout stereotypům, morálním lekcím a přeměně hlavní postavy na „inspirativní invalidní osobu“. Jakmile jsem zjistila vše potřebné, formování charakteru Minnow nebylo moc odlišné od jakékoli další postavy.

Jak dlouho jsi psala tuto knihu? Jaký byl proces psaní?

První nástřel jsem napsala během tří měsíců (což se mi zdálo jako nejrychleji napsaný román všech dob). Celé léto jsem ho upravovala a pak přišly pochybnosti. A ta dlouhá část. Zpochybňování, přepisování, čtení, další pochybnosti a další přepisování, což trvalo asi dva roky. A díky všem, kteří mi nabídli zpětnou vazbu, jsem nakonec přišla na to, jak má příběh vypadat.

Kdo je tvá oblíbená postava z Posvátných lží Minnow Blyové?

Užila jsem si psaní všech postav, a to z mnoha různých důvodů. Mé nejoblíbenější jsou ale nejspíš Jude, Minnow a Angel.

Plánuješ nějaké pokračování?

V tuto chvíli ne. Jsem spokojená s tím, jak kniha skončila, na druhou stranu ty postavy tak zbožňuji, že nikdy nevíš…

Zdroj: http://www.stephanieoakesbooks.com/faqs/

Anotace

Keviniáni připravili sedmnáctiletou Minnow téměř o všechno: o dvanáct let života, rodinu i o schopnost důvěřovat. A když se vzepřela, vzali jí také ruce. Teď je keviniánský Prorok mrtvý a celá osada, kde komunita žila, spálená na popel. Detektiv z FBI tuší, že Minnow o tom něco ví — ona však mlčí. Hrůzné okolnosti ji dovedly do věznice pro mladistvé, kde objevuje nový svět. Učí se číst a především samostatně myslet. Zjišťuje, že kovové mříže nejsou nic proti svazujícím pravidlům její sekty. A že pokud se dokáže rozloučit s děsivým tajemstvím své minulosti, může získat opravdovou svobodu, o jaké vždycky snila.

Propracovaný psychologický thriller těží z motivů pohádky bratří Grimmů Bezruká dívka, nabízí však mnohem víc: sektu tvrdě trestající neposlušnost, věznici, kde si každý musí vydobýt své místo, sympatického detektiva, drzou a nebezpečnou spoluvězeňkyni s pesimistickým pohledem na svět a charismatickou Minnow, která zoufale bojuje o obyčejnou naději na lepší život.

Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..