Na slovíčko s – Pavel Renčín

0

Je to již opravdu dlouho co jste si mohli na blogu přečíst nějaký ten zajímavý rozhovor. Časy se však mění a já mám pro vás dobrou zprávu, spisovatel Pavel Renčín se uvolil odpovědět na pár krátkých otázek a představil tak svou nejnovější knihu a poodhalil své plány do budoucna. Ostatně o jeho Vězněné u mě ještě uslyšíte, v následujících dnech se můžete těšit na recenzi. Každopádně již teď vám mohu říct, že za mě je tato kniha černým koněm letošních Vánoc. Takže pokud nad ní stále váháte už nemusíte, tento děsuplný příběh rozhodně stojí za přečtení. Teď už ale na slíbený rozhovor…

…………………………………………………………………………………………...

Většina čtenářů vás zná především díky urban fantasy trilogii Městské války, nyní jste však zabrousil do zcela jiného žánru. Proč právě horor? Přeci jen, buďme upřímní, když pomineme Stephena Kinga, tak se tomuto žánru u nás zas tolik nedaří.

rencinDocela často slýchám, že jestli v něčem moje texty vynikají, tak je to práce s atmosférou, s vtažením čtenáře do děje zejména v temnějších částech příběhů. Vzhledem k tomu, že literární horory mi sedí a mám rád Stephena Kinga, rozhodl jsem se, že to taky zkusím. Navíc je to městské fantasy mnohem blíž, než by se možná na první pohled zdálo.

Na co se tedy mohou čtenáři ve vaší nejnovější knize konkrétně těšit? Co nás čeká a nemine?

Ta knížka je dost drsná, protože vypráví o ošklivých věcech. Někteří čtenáři mi psali, že ji museli odkládat a dávkovat si ji. Kdybych to měl shrnout do jediné věty, asi bych napsal, že Vězněná je o tom, že i někdo slabý a bezmocný se dokáže postavit neporazitelnému zlu, pokud má silnou vůli. To je ale velké zjednodušení. Je v podstatě poměrně komorním příběhem, kde hraje velkou roli i psychologie hrdinů.

Po celé Praze můžeme v současné době narazit na plakáty upozorňující na vaši Vězněnou s docela odvážným prohlášením “český Stephen King”. Nemáte strach, že toto přirovnání čtenáře spíše odradí a navíc se tak bezpochyby nevyhnete srovnávání. A co si budeme namlouvat fanoušci tohoto autora dokáží být občas velmi nároční.

208344_bigMáte pravdu, že s tím Kingem je to dost ošidné. Nenapadlo by mě se s ním srovnávat, na to nemám, a nemá na to nejspíš nikdo na světě. Ve svém žánru je král a opravdu skvělý stylista. Původně se King dostal do materiálů jen tak, že jsme se čtenářům snažili přiblížit žánr. Problém slova “horor” je, že si pod tím každý představí teenage hordy zombíků a motorové pily… a Vězněná je úplně jiný příběh. Nejhorších věcí se obvykle dopouští lidé, ne démoni…

Když nahlédneme do anotace, zjistíme, že Vězněná by měla být inspirována skutečnou událostí. Můžete prozradit kterou a nakolik se tedy vaše kniha drží reality? Myslím, že by to bezpochyby nejednoho čtenáře zajímalo.

Slovo inspirována je v tomto ohledu velmi důležité. Když jsem román začínal psát, narazil jsem na fragment reálného příběhu, který mě natolik šokoval, že jsem věděl, že ho chci použít ve svém hororu. Netušil jsem, že jde o známý případ české kriminalistiky, ani jsem neplánoval, že bych s tím jakkoli pracoval dál. Příběh a dobové fotky byly natolik hrozné, že jsem si myslel, že to je snad fikce. Jak se ale román blížil dokončení, dozvídal jsem se stále více o pozadí celé události a také to, že jsem se s realitou překryl mnohem víc, než jsem čekal. Děj Vězněné je ale zasazen do pozdějšího období, jména postav jsou odlišná, stejně jako jejich příběhy. Zapojil jsem i další děsivé příhody a legendy ze současné i Klostermannovské Šumavy a nafoukl příběh do monstróznějších tvarů.

Mezi námi jsou bezpochyby i “sběratelé autogramů”. Plánujete v nejbližší době nějakou autogramiádu popřípadě křest Vězněné? Kde vás tedy budeme moci potkat a nechat si podepsat svůj výtisk?

Vrcholem těchto akcí bude bezpochyby oficiální křest 7. prosince od 16:00 v Paláci knih Luxor na Václavském náměstí. Tam proběhne po té i autogramiáda. Snad se kniha do té doby nevyprodá, to by bylo sice krásné, ale vůči čtenářům trochu hloupé.

Veznena-krest

Psaní však není jediná vaše práce, kromě toho pracujete v jedné nejmenované úspěšné společnosti a k tomu máte i rodinu s malým dítkem. Jak se vám daří vše zvládat. Rodiče mi určitě dají za pravdu, že péče o malého potomka vydá za deset prací.

Je to náročné. Kromě jmenovaných aktivit mám ještě nějaké další. Člověk to může řešit pouze tak, že neustále vyhodnocuje priority a ukrajuje čas se svého spánku. Nechci si ale stěžovat, každý to má takové, jaké si to udělá. Holt teď píšu knihu dva roky, s tím se nedá nic dělat.

Na závěr samozřejmě nesmí chybět ani obligátní otázka o vašich plánech do budoucna. Na co se tedy můžeme těšit? Bude návrat do univerza Městských válek, další horor, nebo opět něco úplně odlišného?

Už kdysi jsem sliboval manželce pohádky, teď jsem ale docela dobře nastartovaný na ty temné příběhy. Takže jsme udělali dohodu. Když se do konce roku vyprodá náklad Vězněné, můžu si napsat další horor. A když ne, tak si užiju nějaké pořádně trhlé “renčínovské” pohádky. No a nebo to taky všechno bude jinak 😉

Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..