Na slovíčko s majiteli nakladatelství MYSTERY PRESS

0

Již dlouhá léta jsou Libor Marchlík a Tomáš Němec pevně spjati s domácí fantastikou, první jako majitel nakladatelství FANTOM Print, druhý jako ex-šéfredaktor SF&F magazínu Pevnost, který vedl více jak deset let. Poslední dobou se ale jejich jména začínají skloňovat také v souvislosti s jedním novým projektem – nakladatelstvím Mystery Press.

…………………………………………………………………………………………………

Můžete čtenářům přiblížit, o co konkrétně jde a proč vůbec Mystery Press vznikl?

Libor Marchlík: Mystery Press je nakladatelství zaměřené primárně na detektivky, krimi a thrillery. Byl to další logický krok, který jsem chtěl v knižní branži udělat. A když jsem se s tímhle nápadem svěřil Tomášovi, dojatě mě poplácal po ramenou s tím, že mě v tom samotného nenechá.

Tomáš Němec: V tomhle naše záměry konvenovaly. To, co mě aktuálně zajímá, jsou thrillery, detektivky, krimi. A teplický fotbalový klub. Takže jsem zatlačil slzu a vyrazil s Liborem budovat Mystery Press. Až vyděláme první bambilion, koupím FK Teplice a ještě tentýž rok vyhrajeme Ligu mistrů.

POMAZANÉ HLAVY MYSTERY PRESSU

marchlikLibor Marchlík
Pochází z Ostravy, majitel FANTOM Printu, jednoho z největších tuzemských sci-fi & fantasy nakladatelství, a sítě kamenných knihkupectví a e-shopů. Preferuje klasickou detektivku.

Oblíbený detektiv: Nero Wolfe
„Sto padesát kilo důvtipu, inteligence a šarmu. Navíc nemusí udělat ani krok navíc.“


nemecTomáš Němec
Pochází z Teplic, přes deset let vedl fantasy & sci-fi magazín Pevnost, autor dvou epizod z cyklu Agent JFK a editor čtyř antologií. Preferuje realistickou procedurální krimi a špionážní thrillery.

Oblíbený detektiv: Harry Bosch
„Křižák spravedlnosti, nevrlý patron, názorový nácek. Zkrátka parťák do nepohody.“

Když zavítáme na stránky www.mysterypress.cz, již v úvodu návštěvníky uhodí do očí tři slova: DETEKTIVKY – THRILLERY – KRIMI. Proč zrovna ty? Přijde vám, že nakladatelů, kteří se těmito žánry zabývají, je u nás málo?

A-majar-hell-boys-obalkaLM: Málo jich rozhodně není, ale nevydávají to, co chceme číst. Takže je to holt na nás. Zase.

TN: Chceme detektivkám a thrillerům na našem trhu nalít trochu adrenalinu do žil. A dokonce máme i představu, jak to udělat (smích). Mohlo by pro nás být výhodou, že přicházíme z trochu jiného prostředí a tenhle knižní segment vidíme neunavenýma očima. Rozhodně se ale na tuhle žánrovou injektáž těšíme!

Jakým žánrům se chcete věnovat, už víme, ovšem jaká bude cílová skupina vašich čtenářů? Budete cílit pouze na čtenářky, jak se z prvních titulů může zdát, nebo bude vaše nabídka pestřejší?

TN: Beletrii čtou obecně více ženy než muži (fantastika je v tomto ohledu spíš výjimka) a pominout tenhle fakt by nás mohlo v budoucnu bolet. A protože nejsme masochisti, hodláme ho respektovat. To ale neznamená, že bychom muže chtěli – řečeno fotbalovou terminologií – posadit na tribunu. To rozhodně ne.

LM: To, že se na rozjezd sešly dva zdánlivě podobné tituly, byla spíše shoda okolností. A „zdánlivě“ neříkám jen tak – zatímco Hell Boys jsou klasický thriller okořeněný erotikou, Černé lži by spíše snesly označení psychologické drama (s velmi silným a překvapivým závěrečným zvratem).

B-torre-cerne-lzi-obalkaTN: A naše novinka Jet: Procitnutí je už vyloženě určená všem. Má silnou ústřední protagonistku a zároveň je to nadupaná akčňárna okořeněná špionážními motivy. Počtou si muži i ženy.

Proč by si měli čtenáři vybrat zrovna vás? Čím budete oproti konkurenci jedineční?

LM: Vždycky když řeším něco kolem edičního plánu na příští rok, tak si říkám, že i v detektivním a thrillerovém žánru uvažujeme jako scifisti. Každá kniha, kterou jsme vybrali, má výrazný nápad, zajímavý motiv či prostředí, zkrátka něco, čím se odlišuje od ostatních.

TN: Budeme jedineční také tím, že dáme velký prostor českým autorům. Máme rozpracovaných několik projektů, které by mohly tuzemskou detektivku a thriller probudit ze zimního spánku. Protože jestli vidím někde deficit na českém knižním trhu, pak právě tady.

Čtenáře bude jistě zajímat i cena knih, ta je na vašem e-shopu více než příznivá. Bude tento trend i nadále pokračovat, nebo se jedná pouze o výjimky?

LM: Rozhodně se nejedná o výjimky. Dlouhodobě nám to takhle funguje ve FANTOM Printu a není důvod, proč by tomu mělo být u Mystery Pressu jinak.

C-blake-jet-procitnuti-obalkaTN: Nakladatelskou slevu vnímáme jako bonus pro naše nejvěrnější čtenáře, pro které jsme na webu Mystery Pressu připravili vyladěný informační i nákupní servis, který podporují i tři výdejní místa v knihkupectvích v centru Prahy (Fantasya), Brna (Arrakis) a Ostravy (Matrix).

Na co se od Mystery Pressu můžeme těšit v roce 2016?

LM: Bude to přibližně patnáct vynikajících detektivek, krimi a thrillerů.

TN: Od známých jmen i naprostých nováčků.

LM: Jako správní „mystery-mani“ budeme záhadní a odtajníme pouze tituly chystané na první pololetí.

TN: Drobně oglosované je najdete ve speciálním boxu u tohoto rozhovoru.

LM: Hezké svátky všem čtenářům, ideálně strávené s našimi knihami!

TN: Jo.

EDIČNÍ PLÁN MYSTERY PRESSU NA PRVNÍ POLOLETÍ ROKU 2016

1-robinson-stopy-v-krvi-obalkaSteve Robinson: Stopy v krvi (únor)
Cože, v hlavní roli genealog? Baže! Skvělý mix Dana Browna, Stiega Larssona a Arthura C. Doylea.Protřepat, zamíchat.

Tim Weaver: Bez slitování (březen)
Klasická anglická detektivka říznutá drsnou krimi. Pokud jste někoho poztráceli, obraťte se na Davida Rakera.

4-blake-jet-zrada-obalkaTim Johnston: Descent (duben)
Dokonalá rodina a výlet, na kterém se dokonalost rozpadne. Temné drama pro fanoušky ZmizeléDívky ve vlaku.

Russell Blake: Jet – Zrada (květen)
Jet je zpět a kdo ji zradí, daleko nedojde. Série adrenalinových akčních thrillerů pokračuje druhým románem.

6-loomis-pripad-pegasus-obalkaJanet Evanovich, Lee Goldberg: Podfuk (květen)
Ona je federální agentka, on je lupič-gentleman. Když se setkají, je to poprask. Nebo spíše podfuk? Každopádně královská zábava!

Gregg Loomis: Případ Pegasus (červen)
Než se Dan Brown vytasí s další záhadou, dejte šanci Greggu Loomisovi. Svižný konspirační thriller, který vám rozčepýří kštici.

 

Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..