Na slovíčko s: František Kotleta

1

Už uběhla relativně spousta času od doby, kdy jsem na blogu publikoval nějaký ten rozhovor. Upřímně nebylo moc času a ani nápadů na otázky, ale hlavně mě ani nenapadal žádný autor, kterého oslovit. Příležitost se však naskytla poměrně nedávno a tak jsem nebral ohledy na hrozby a zkušenosti mých předchůdců. A vydal jsem se po stopách Jesenického Mauglího a legendárního řezníka z Bruntálu. Asi už víte o kom je řeč, ano legendární František Kotleta. Musím říct, že byl tentokrát ve velice povznesené náladě a tak jsem vše přežil bez úhony a vy se díky tomu můžete začíst do následujících řádků. Co se tedy na nás chystá a co nás nemine?


1. Před pár týdny vplula na pulty knihkupců tvá nejnovější kniha Lovci, můžeš čtenářům trochu přiblížit, co na ně čeká (to kdyby se náhodou stalo, že to ještě někdo nečetl)?

Superhrdinové a superpadouši. Dlouho jsem se toho tématu bál, ale pak jsem si řekl: Franto, ty kluku jeden ušatá, kdo by měl mít tu drzost vytvořit českou supehrdinskou marvelovku, když ne ty?

2. A co vůbec říkáš na první ohlasy? Nemáš tak trochu pocit, že z tebe mají recenzenti (včetně mě) možná až přehnaný respekt? Přeci jen představa toho, jak je bruntálský řezník honí se sekáčkem na maso po dvorku, není asi úplně košér, že?

Ono je to naopak. Spoustě lidí ležím v žaludku jako půl roku starý polský salám, tak mě většinou z fleku natírají aniž by jakoukoliv mou knihu četli a dávají do hodnocení nula procent. Po vydání je to pak horor, kdy čekám na ohlasy skutečných čtenářů a pak postupně leze hodnocení v různých žebříčcích nahoru, jak přibývá reakcí od lidí, co to opravdu četli.

Jinak mám pár lidí, jejichž vkusu opravdu věřím, a ti to zpravidla čtou před vydáním a většinou bývají dost přísní, takže už zhruba tuším, zda se dílo povedlo nebo ne. Po vydání čekám, co o tom napíšeš ty, a když se to líbí tobě, jdu otevřít šampaňské.

3. Když se podíváme na Lovce trochu blíž, z textu vyplyne, že ses tentokrát zaměřil i na aktuální politické problémy, které hýbou světem. Opravdu si myslíš, že to s námi vypadá tak bledě?

Pro sci-fi z budoucnosti je vždycky dobré, když ta budoucnost není moc sluníčková. Lépe se v ní buduje příběh. Praha roku 2050 v Lovcích tak není město, které bych v té době rád viděl nebo si myslel, že tak bude vypadat, ale prostě se mi hodilo pro atmosféry knihy ho tak vystavět. Ale ano, je to jeden z reálných scénářů budoucnosti, co si budeme vykládat.

Hustej_narez_AUDIOKNIHA_front4. Dost už ale o Lovcích, snad jen ještě jedna otázka týkající se téhle knihy, co Martin Fajkus? Ještě se ti ho nepodařilo chytit, nebo si bude muset Pevnost hledat nového lodivoda?

Matinu Fajkusovi bych ve skutečnosti neublížil. Kdo by dělal Pevnost tak dobře jako on? A kdo by živil jeho patnáct dětí? Vždyť jenom tři z nich jsou moje.

5. Před nějakou dobou jsi měl v knihkupectví Fantasya autogramiádu, na kterou jsi – světe div se – i dorazil. Co jste museli návštěvníkům slíbit ( nebo vyhrožovat? ), aby tě neprozradili a nefotili? Protože, co si budeme povídat, kdo by nechtěl přijít na to, co je ten Kotleta vlastně zač…

Když kolem sebe rozvineš pavučinu lží, mýtů a polopravd, má to tu výhodu, že když vlezeš na autogramiádu a řekneš: Ich bin Kotleta, většina lidí ti stejně nevěří, takže si pořád myslí, že ten chlápek, co tam byl, je jenom najatý herec. Tak se nikdo nechce ztrapnit, že by ten můj obličej zveřejnil a já nebyl já.

Vím, je to zašmodrchané, ale mě se to tak líbí.

Hardcover Book6. Chystáš nějaké další posezení s fanoušky, nebo byla poslední autogramiáda výjimkou, která se nebude hned tak opakovat?

Chystám dvě setkání. Jeden křest v knihkupectví Fantasya a pak nějakou velkou pijatiku se čtenáři v klubu Geekárna. Dám včas vědět na Facebooku.

7. Z edičního plánu fantastické Epochy můžeme vyčíst, že pro fanoušky chystáš i pokračování Příliš dlouhé swingers party. Budou to opět povídky, nebo se mohou čtenáři těšit na ucelenější příběh?

Bude to román. Čtenáři povídky nemají většinou moc rádi, tak volné pokračování bude jeden příběh. Snad to stihneme vydat před Vánoci. Ale co vyjde a zatím jsme to tajili, je, počkej si… nové Bratrstvo krve.

Nebude to pokračování, ale novela ze světa upírů z dávné minulosti. Hlavní postavou bude Gerhard a pak ještě pár starých známých. Píšu to pro radost jako vzpomínku na trilogii, co začala před pěti lety a snad ji její fanoušci ocení.

8. Na závěr nesmí chybět tradiční otázka – Jaké jsou plány do budoucna?

Příští rok plánuji přestávku. Snad ne dlouhou, uvidíme.


Tímto Františku Kotletovy moc děkuji a přeju mu spoustu dalších úspěchů do budoucna. Jinak doufám, že jste se stejně jako já dozvěděli pár zajímavých informacích, protože se ještě letos máme rozhodně na co těšit. 🙂

Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

1 komentář

  1. Já toho chlapa prostě žeru, jeho knihy se mi sice moc nelíbí ale ta jeho borec povaha je prostě geniální! 😀

Leave A Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..