Na křídlech – desková hra

0

Předvánoční sezóna pomalu, ale jistě nabírá na obrátkách a deskoherní vydavatelé na nás začínají chrlit jednu pecku za druhou. Pokud bychom však měli vypíchnout pouze jeden titul, který aktuálně nad ostatními vyčnívá, bezpochyby by jím byla hra Wingspan. Tu nám právě přináší společnost MindOK v plně lokalizované verzi pod názvem Na křídlech. 

Pokud se alespoň trochu o deskové hry zajímáte, patrně vás alespoň nějaká zmínka o této hře neminula. Wingspan od chvíle svého vydání slaví celosvětový úspěch. Hra se již dočkala celé řady ocenění a další bezpochyby budou následovat. Očekávání od této hry rozhodně nejsou malá, dokáže však uspokojit i náročnější hráče? To si nyní můžeme díky MindOKu vyzkoušet na vlastní kůži i v našem rodném jazyce.

Hru vytvořila Elizabeth Hargrave, přičemž na celosvětový trh ji uvádí i u nás dobře známá společnost Stonemaier Games. Ta stojí za takovými kousky jako například Scythe, Charterstone, Tapestry, či u MindOKu nedávno vydané Mezi dvěma zámky šíleného krále Ludvíka. Tato exkluzivní společnost tak dává tušit, že i v případě Na křídlech se máme skutečně na co těšit.

Už samotná krabice ve vás bude vyvolávat veskrze příjemné pocity klidu a míru. A nutno říct, že tento dojem ve vás zůstane i po samotném odehrání hry. To však maličko předbíhám, nejdříve se podívejme co se vlastně ukrývá za nádherně ilustrovaným víkem, které nenechá nikoho na pochybách, kdo jsou hlavní hrdinové této povedené „ptačí“ hry.

Uvnitř krabice nalezneme celkem pět velkých hráčských desek, které zde představují jakési voliéry, na kterých nalezneme celou řadu pozic pro karty. Těch zde nalezneme mimochodem takřka dvě stovky a většina z nich se může pyšnit nádhernými ilustracemi ptáků, které obývají především americký kontinent. S řadou z nich se však můžeme setkat i u nás. Díky tomu se tak nemusíte bát, že byste snad žádného z obyvatel ptačí říše v této hře nepoznali.

Tyto dvě komponenty tvoří hlavní součást hry. Kromě nich zde však nalezneme i celou řadu dalších komponent. Žetony potravy, jelikož naši ptáčci musí také něco papat. Vajíčka, protože správní ptáci přece snáší vajíčka. Aby to ale nebylo jen o jídle a vajíčkách, připravte se i na plnění úkolů a to jak těch pro jednotlivce, tak těch veřejných. K tomu samozřejmě dostanete i odpovídající komponenty (karty, žetony veřejných úkolů, deska veřejných úkolů). Z tradičnějších součástí hry pak můžeme zmínit ještě pětici hracích kostek, akční kostičky, kterými budete zaznamenávat své jednotlivé tahy, potažmo pravidla a bodovací zápisník.

To však stále ještě není vše. Nyní přichází řada na dvě specialitky. Stonemaier Games se ve většině případů může pyšnit opravdu povedeným insertem svých her, které oproti konkurenci přináší něco navíc. Krásným příkladem je například právě vydaná hra Mezi dvěma zámky šíleného krále Ludvíka. Její insert šel tak daleko, že prakticky zcela odpadá jakákoliv příprava hry. Tak daleko sice Na křídlech není, i tak zde najdeme pár výborných vychytávek. Tou první, která zaujme už po prvním otevření krabice, je plastová krabička, která jednak slouží jako úložiště na všechny hrací karty a druhak její víko slouží jako ideální místo pro vytvoření startovní nabídky karet z dobíracího balíčku. Druhou a pro někoho ještě zajímavější vychytávkou je pak model budky s krmítkem. To perfektně dotváří atmosféru, především pak ale funguje jako dice tower, díky kterému se vám kostky již nikdy nerozeběhnou po celém stole. Tyto dvě poslední komponenty sice nemají výraznější dopad na samotnou hru a to jak se hraje, ale právě na těchto detailech je krásně vidět, že ve Stonemaier Games dělají hry s láskou a skutečně přemýšlí i nad těmi nejmenšími drobnostmi.

Samotná hra je určena pro 1–5 hráčů od 10 let. Sólovou variantu však přeci jen necháme stranou a zaměříme se na “klasickou hru”. Herní doba se pohybuje okolo jedné hodiny (40-70 minut) v závislosti na počtu hráčů. Hlavním mechanismem hry je takzvaný engine building. Ten zde vytváříte pomocí nádherně ilustrovaných karet s nejrůznějšími druhy ptáků, které postupně vykládáte na své voliéry. V dalších tazích pak můžete využít jejich speciálních efektů, které vám dopomohou k většímu zisku bodů, potravy, či vajec. Po pravidlové stránce je tak hra Na křídlech úžasně jednoduchou záležitostí, kterou i nehráčům vysvětlíte během pár minut a poté se můžete s nadšením pustit do hry. Samotná partie probíhá celkem ve čtyřech kolech s tím, že se v každém kole snižuje počet vašich dostupných akcí. A tak zatímco v prvním kole můžete využít až osm dostupných akcí, v kole posledním vám jich zbude už jen pět. 

Samotné akce, které můžete ve svém tahu zahrát, jsou pak čtyři. Buď se rozhodnete získat jídlo pro své ptáky, snést nějaké to vejce, líznout si nové karty s ptáky, popřípadě nějakého toho ptáka vynést a umístit ho do své voliéry. A to je v podstatě vše co musíte na začátku znát, abyste se mohli pustit do hry. Samozřejmě jsou zde i různé speciální efekty jednotlivých ptáků, či plnění úkolů, které dělají z této hry mnohem komplexnější záležitost. Ve výsledku se však jedná o skutečně jednoduchou hru, která je přístupná neskutečně širokému spektru hráčů.

Na své si tak v této hře přijdou jak úplní nehráči, které si hra získá svou zdánlivou jednoduchostí a kouzelnou grafikou, tak i ostřílení matadoři, kteří naopak ocení zvláštní efekty karet a vůbec celkový engine building, jenž zdánlivě poskytuje netušené možnosti, jak hru dovést do vítězného konce. Vzhledem k celkovému počtu karet, jen ptáků je zde na 170, má Na křídlech opravdu velkou variabilitu a znovuhratelnost, díky které se skutečně nemusíte bát, že by se snad po čase vaše partie opakovali.

Za zmínku nepochybně stojí i samotný překlad hry, který díky svému ornitologickému zaměření rozhodně nebyl jednoduchý. V MindOKu však zvládli vše na jedničku z hvězdičkou a vy se tak můžete kromě přesných názvů ptáků těšit i na celou řadu zajímavostí o nich, které najdete na samotných kartách. Malou avšak o to podstatnější perličkou je pak bezpochyby i přepracovaní samotných pravidel, které jsou v českém překladu intuitivnější a lépe se v nich hledá. K pravidlům se ostatně váže i poslední zmínka, na kterou bychom neměli zapomínat. Původní hra obsahuje určité úkoly, které se vážou k názvosloví ptáků v anglickém jazyce. Bohužel vzhledem k tomu, že čeština se od angličtiny liší, tyto úkoly by nedávaly příliš smysl. Avšak i na to v MindOKu při lokalizaci mysleli a tak zde došlo k pár úpravám, aby vše bylo plně funkční i v našem mateřském jazyce.

Pravděpodobně jedinou menší výtku, kterou bych k této hře měl je relativně menší množství veřejných úkolů, což zase ale není nikterak zásadní. Navíc se dá tento počet vcelku snadno zvýšit s některým dalším rozšířením, které nám snad tato hra přinese. Celkové zpracování hry Na křídlech je skutečně na fantastické úrovni, kvalitními kartami počínaje a těžkými plastovými vajíčky a dice towerem konče. Jedinou maličkatou vadou na kráse je deska veřejných úkolů, která by klidně mohla být z pevnějšího kartonu a ne pouze z obyčejné čtvrtky, která se mnohem snáz poškodí. To jsou však skutečně pouhé drobnosti, které naštěstí nikterak nekazí celkový dojem z této působivé ptačí hry.

Asi netřeba už více chodit kolem horké kaše, aby vám bylo jasné, že Na křídlech je veskrze povedenou hrou, která si veškeré superlativy které jí provází bezpochyby zaslouží. Tahle hra by tak rozhodně neměla chybět v žádné deskoherní sbírce a troufám si tvrdit, že právě tento kousek má skvěle našlápnuto k tomu, aby se stal hitem letošních vánoc.


Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..