N. K. Jemisin – Kamenné nebe

0

Už jsou tomu takřka dva roky, co se čeští čtenáři mohli začíst do úvodního dílu trilogie Zlomená země. Po Pátém ročním období a Bráně z obelisků však nastal čas se s nejoceňovanější fantasy trilogií současnosti rozloučit. Nakladatelství Host nám krátce před Vánoci přináší třetí a závěrečný díl Zlomené země, tentokrát s podtitulem Kamenné nebe…

Za celou trilogií stojí americká spisovatelka Nora K. Jemisin, která po právu patří mezi současné největší hvězdy světové fantastiky. Čeští čtenáři se s její tvorbou mohli poprvé seznámit už v roce 2013, kdy nám nakladatelství Argo představilo jejích Sto tisíc království. Knize se žel bohu, i přes její nesporné kvality, vůbec nedařilo a tak jsme se s touto nadějnou autorkou museli na pěkných pár let rozloučit.  Časy se však mění, a tak si o pět let později vzal N. K. Jemisin po svá křídla brněnský Host. A ten se hned na úvod vytasil s pořádně těžkým kalibrem. Zlomená země totiž patří k nejoceňovanějším fantasy sériím současnosti a autorka za ni jako vůbec první žena v historii získala třikrát v řadě prestižní cenu Hugo.

O kvalitách série jsme se ostatně již mohli přesvědčit. Obě předchozí knihy série si u čtenářů drží vysoká hodnocení a tak je více než jasné, že si Zlomená země svou pověst bezesporu zaslouží. Nyní tak zbývá jen odpovědět na poslední otázku. Jak vlastně celá série skončí a dočkáme se happy endu? Nebo se autorka rozhodně opět pro nějaké netradičnější řešení, které se vymyká zaběhlým pořádkům?

S ohledem na pojetí celé série a fakt jak na sebe jednotlivé knihy úzce navazují, je více než jasné, že pokud jste nečetli předchozí dvě knihy, s Kamenným nebem rozhodně nezačínejte. Nejen, že byste si příběh pořádně neužili, ale především by vám díky celkové spletitosti děje unikalo neskutečné množství informací a detailů. To ale pravděpodobně neříkám nic nového, málokdo by chtěl začínat se sérií od konce…

Stejně jako Brána z obelisků, i Kamenné nebe naprosto plynule navazuje na předchozí knihu a velice rozvážnými kroky se opět pouští do pokračování tohoto jedinečného příběhu. S ohledem na fakt, že se jedná o závěrečný díl série, přichází čas na velké finále. Avšak ani tentokrát vám autorka rozhodně nedá nic zadarmo, pokud však její knize věnujete náležitou péči, vrchovatě se vám odvděčí. Kamenné nebe je totiž více než důstojným zakončením jedné z nejlepších fantasy ság posledních let.

Všechny tři hrdinky této ságy tak konečně dospěli na konec své cesty a nezbývá než se připravit na konec světa… Tentokrát ten skutečně poslední. Rozebírat zde do detailu příběh je pravděpodobně zcela zbytečné. Ti co četli předchozí dvě knihy pravděpodobně vědí velmi dobře co očekávat a kam asi tak příběh může směřovat. Pro vás ostatní zbývá tak opět jen doporučení, začněte od úvodního dílu.

Na celé trilogii je navíc jasně vidět, jak autory dokáží ovlivnit události z okolního světa. Jemisin například celou sérii psala pod vlivem semináře o možnostech využití moderní vědy v literatuře. Tyto aspekty se krásně odrážejí na ztvárnění jejího jedinečného světa. Pozadu však nezůstávají ani samotné postavy, jejich charaktery a směřování. V případě třetího dílu se autorka navíc musela vyrovnat s umírající matkou, což se samozřejmě odrazilo i na stránkách její knihy. Oproti předchozím dvou knihám je tak Kamenné nebe v mnoha ohledech ponurejší. Kromě toho autorka vsází na hluboké emoce a samotné postavy staví před skutečně těžké volby.

Kamenné srdce navíc opět vyniká samotným způsobem vyprávění a tím jak autorka pracuje nejen s postavami a světem, ale i s žánrem jako takovým. Tato kniha, stejně jako její předchůdkyně, prakticky zcela postrádá jakákoliv žánrová klišé. Navíc samotný příběh připomíná spíše než rozmáchlý epos, ve kterém jde o osud celého světa,  komorní drama o pár velice silných postavách. Když k tomu připočteme celou řadu dalších zajímavých prvků, dostáváme do rukou opravdu výjimečnou sérii, které sice musíte věnovat určitou péči, pokud jí však dáte šanci, nabídne vám skutečně jedinečný literární zážitek.

Zároveň je však potřeba říct, že někteří čtenáři mohou z Jemisininy série a především pak z jejího závěrečného dílu cítit autorčinu snahu o čtenářskou osvětu v oblasti genderové a rasové rovnoprávnosti. Jemisin se ale ve své knize rozhodně nesnaží jen zavděčit současným trendům. Vše zde má své opodstatnění a pevný řád. Prázdné výkřiky o propagandě a snaze se zavděčit trendům tak nelze brát zcela vážně. Na druhé straně je však potřeba tyto aspekty brát na zřetel a při čtení s nimi počítat. Přeci jen toto pojetí nemusí vyhovovat úplně všem a je třeba to plně respektovat.

Nakladatelství Host nám tak po knihách Anthonyho Ryana, Liou Cch´-sina a Roberta Jacksona Benetta přináší další masterpiece, na který budeme ještě dlouho vzpomínat. Zlomená země tak své pověsti beze zbytku dostála a my tak můžeme jen doufat, že se v dohledné době dočkáme z tohoto nakladatelství podobně skvělých kousků, jako byl tento.N. K. JEMISIN – KAMENNÉ NEBE
ZLOMENÁ ZEMĚ #3

PŘELOŽIL: ROMAN TILCER
VYDAL: HOST
ROK: 2020
STRAN: 392
ORIG. NÁZEV: THE STONE SKY
ISBN: 978-80-275-0339-1

 

Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..