N. Gaiman & P. Craig Russell – Američtí bohové #02: Já, Ainsel

0

 

ANOTACE:
BIZARDNÍ ROAD TRIP AMERIKOU POKRAČUJE A NAŠI HRDINOVÉ SHROMAŽĎUJÍ POSILY PRO BLÍŽÍCÍ SE VÁLKU BOHŮ!

Stín a Středa odejdou z Domu na skále a pokračují v cestě zemí, vytvářejí si falešné identity, setkávají se s novými bohy a připravují se na válku.
Román Neila Gaimana, který získal ceny Hugo, Locus, World Fantasy, Nebula a cenu Brama Stokera a vznikl podle něj seriál, který se stal hitem televize Starz, je zde adaptován jako grafický román.

K DOSTÁNÍ V TĚCHTO FORMÁTECH:
kniha


Američtí bohové, jeden z posledních hitů slovutného Neila Gaimana, který si vysloužil řadu cen, vlastní seriál i komiksovou adaptaci. Právě ta započala loni pod taktovkou P. Craig Russella svou opatrnou cestu ve šlépějích legendárního Sandmana, či Careyho Lucifera. Po povedeném úvodu přichází na řadu již druhá kniha Já, Ainsel, ve které se již nezadržitelně blíží válka bohů…

Představovat fanouškům Neila Gaimana je asi zcela zbytečné. O této legendě světové fantastiky a komiksu toho bylo již napsáno dost a dost. A ne nadarmo se tento autor se těší enormnímu zájmu čtenářů a podařilo se mu získat bezmála kultovní status. Ostatně, není se co divit – v jeho portfoliu najdeme takové legendy, jako jsou Koralína, Kniha hřbitova, Nikdykde, komiksový Sandman, či právě Američtí bohové. Příběh o souboji starých božských přistěhovalců s moderními bohy však do komiksové podoby nepřevádí sám Neil Gaiman, ale právě již zmíněný Phillip Craig Russell, jenž s Gaimanem spolupracuje již od dob Sandmana.

Ten se pustil do nelehkého úkolu, převyprávět v komiksu jednu z nejoceňovanějších Gaimanových knih poslední doby. Naštěstí již první kniha napověděla, že by výsledek nemusel dopadnout vůbec špatně, zkrátka válka mezi starými a moderními bohy je hodně atraktivní téma, které ke komiksovému ztvárnění vyloženě vybízí. I díky tomu se tak můžeme nyní začíst již do druhé knihy této zajímavé série, kterou nám již tradičně v českém překladu přináší nakladatelství Crew.

V předchozí knize přijal krátce propuštěný Stín Moon tajemnou nabídku pana Středy a společně se pak vydali na bizarní road trip Amerikou, během kterého se Stín ocitá uprostřed prapodivného víru událostí, v němž se obyčejní lidé stávají starými pohanskými bohy, mrtví ožívají a válka mezi bohy je takřka na spadnutí. Druhá kniha pak pokračuje ve vytyčeném cíli a pomalými kroky posouvá naše hrdiny k neodvratné válce, která je stále blíž a blíž.

Ačkoliv již zmíněná válka neodvratně klepe na dveře, Já, Ainsel se nese oproti první knize série přeci jen v pozvolnějším duchu. Ano, naši hrdinové stále pokračují ve své cestě, vytvářejí si falešné identity a snaží se naverbovat nové  spojence. Všechny tyto události zde však probíhají jaksi mimochodem. Craig Russell se v nás dokonce do určité míry snaží navodit pocit klidu a míru, i když víme, že opak je pravdou. Druhý díl série by se tak ve zkratce dal shrnout, jako nadechnutí před bouří. 

Avšak pozor, rozhodně se nejedná o žádnou “výplň”, kterou byste mohli vcelku snadno přeskočit. I zde dojde na velice důležité události, které budou mít bezesporu zásadní dopad v pozdějších knihách, jen je tentokrát trochu složitější je odhalit. Američtí bohové totiž v sobě stále nesou jakousi auru neurčitosti s lehkým nádechem podivna. Pokud bychom měli tuto sérii k něčemu přirovnat bude to patrně Gaimanův Sandman, či Careyho Lucifer, kteří ve vás mnohdy zanechají hodně podobné pocity. Ostatně, není náhodou, že autorem původní předlohy této komiksové série je právě Neil Gaiman, tudíž není nikterak překvapivé, že Američtí bohové mohou hrát na podobnou vlnu.

Nádechu originality a snaze jít tak trochu proti proudu nemalou měrou dopomáhá i samotná kresba, kterou opět obstaral především Scott Hampton. Ten sice dokáže skvěle zachytit celkovou atmosféru, která souzní s celým pojetím tohoto komiksu, zároveň však jeho kresba nepatří na první pohled k nejlíbivějším. Ke klasickému mainstreamu má skutečně hodně daleko.  Někteří čtenáři si tak budou muset na jeho pojetí maličko zvykat. To samé ale platilo například i pro Skalpy Jasona Aarona, které se řadí k tomu nejlepšímu co u nás vyšlo. Zda tomu bude stejně i u této série si ale budeme muset ještě počkat. 

Američtí bohové jsou velmi zvláštním dílem, který rozhodně nemusí sednout úplně všem. Platí to pro knihu, seriál a nyní i pro komiksovou adaptaci. Může za to především fakt, že samotný příběh má opravdu rozvláčné tempo, které nikam nespěchá. V případě komiksu je to však ještě o něco patrnější. Než se zde totiž něco opravdu důležitého stane, vy zjistíte, že jste opět na konci knihy. Po dočtení pak nezbývá než čekat na další pokračování. Záleží tedy jen na vás, zda na tuto hru autorům přistoupíte, či vás nechají Američtí bohové zcela chladnými.


Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..