N. Gaiman & P. Craig Russell – Američtí bohové #01: Stíny

0

 

ANOTACE:
Tato americká road trip fantasy s prvky nadpřirozena vypráví příběh války mezi starými a moderními bohy.
Stína Moona právě pustili z vězení – jen proto, aby zjistil, že jeho žena je mrtvá. Poražený, zlomený a nejistý, kam jít, potká záhadného pana Středu, který ho zaměstná jako svého budyguarda – a vrhne Stína do smrtícího světa, kde se duchové minulosti vracejí z říše mrtvých a válka bohů je nevyhnutelná.
Román Neila Gaimana, který získal ceny Hugo, Locus, World Fantasy, Nebula a cenu Brama Stokera, a vznikl podle něj seriál, který se stal hitem televize Starz, je poprvé adaptován jako grafický román!

K DOSTÁNÍ V TĚCHTO FORMÁTECH:
kniha


Neil Gaiman a komiksové adaptace. Toto spojení se stalo již takřka tradicí a tak Gaimanovi fanoušky nepřekvapí, že se své komiksové adaptace dočkala i jedna z jeho nejoceňovanějších knih – Američtí bohové. Po úspěšném seriálovém hitu televize Starz, přichází tato americká road trip fantasy s prvky nadpřirozena i v podobě grafického románu, jehož první díl Američtí bohové: Stíny nám v českém vydání přináší nakladatelství Crew.

Představovat fanouškům Neila Gaimana je asi zcela zbytečné. Tento autor se těší enormnímu zájmu čtenářů a podařilo se mu získat bezmála kultovní status. Ostatně, není se co divit – v jeho portfoliu najdeme takové legendy, jako jsou Koralína, Kniha hřbitova, Nikdykde, komiksový Sandman, či právě Američtí bohové. Příběh o souboji starých božských přistěhovalců s moderními bohy však do komiksové podoby nepřevádí sám Neil Gaiman, ale Phillip Craig Russell, jenž s Gaimanem spolupracuje již od dob Sandmana.

Ostatně Russell má na svém kontě již celou řadu komiksových adaptací Gaimanových knih. Vzpomenout můžeme například na Koralínu, či Knihy hřbitovní, které již převedl do komiksové podoby. Jeho práce má však daleko širší záběr, od mainstreamových titulů jako Batman, či Star Wars přes adaptace klasických oper, až ke Knihám džunglí, či adaptaci všech pohádek Oscara Wildea. Jeho práce byla ostatně několikrát odměněna cenami Harvey Award a Eisner Award. Jedná se tedy o osobu nejpovolanější. Po Gaimanových titulech určených především mladším čtenářům tak nyní přichází na řadu titul určený pro odrostlejší čtenáře.

Craig Russell se pouští do převyprávění originálního příběhu války mezi starými a moderními bohy. Než však naplno propukne uplyne ještě hodně času, tedy alespoň pro hlavního hrdinu Stína Moona. Ten byl právě propuštěn z vězení a místo toho aby si naplno užíval svobody, musí chystat pohřeb pro svou mrtvou ženu Lauru. Ta krátce před jeho propuštěním měla autonehodu, na jejíž následky zemřela spolu s jeho přítelem (a bývalým zaměstnavatelem) Robbiem, se kterým ho podváděla.

Zlomený a bez naděje na světlejší zítřky přijímá Stín nabídku záhadného pana Středy. Ten ho zaměstná jako svého bodyguarda, aby mu dělal společnost při jeho cestách po Spojených státech. Právě tímto okamžikem se Stín ocitá uprostřed prapodivného víru událostí, v němž se obyčejní lidé stávají starými pohanskými bohy, mrtví ožívají a válka mezi bohy je takřka na spadnutí…

Pokud jste náhodou četli původní Gaimanovu knihu, nebude pro vás ani komiksová verze žádným velkým překvapením. Russell se více méně drží základní osnovy, což sebou mimo jiné nese celou řadu kladů i záporů. Mezi největší taháky tohoto komiksu bude bezpochyby samotný nápad s americkou mytologií a božstvy, kteří se snaží přežít i v tvrdé konkurenci dnešního moderního světa. Pozadu nezůstávají ani samotné postavy, které se podařilo opravdu výborně vykreslit.

Američtí bohové jsou však velmi zvláštním dílem, který rozhodně nemusí sednout úplně všem. Platí to pro knihu, seriál a nyní i pro komiksovou adaptaci. Může za to především fakt, že samotný příběh má opravdu rozvláčné tempo, které opravdu nikam nespěchá. V případě komiksu je to však ještě o něco patrnější. Než se zde totiž něco opravdu důležitého stane, vy zjistíte, že jste na konci knihy. Po dočtení pak nezbývá než čekat na další pokračování, jehož se však dočkáme nejdříve příští rok. Záleží tedy jen na vás, zda na tuto hru autorům přistoupíte, či vás nechají Američtí bohové zcela chladnými.

Tomu ostatně nenapomáhá ani samotná kresba. Tu v případě této knihy obstaral především Scott Hampton. V pár částech pak přiložil ruku k dílu i Glenn Fabry, Walter Simonson či Colleen Doranová. Hampton sice dokáže skvěle zachytit celkovou atmosféru, která souzní s celým pojetím tohoto komiksu, zároveň však jeho kresba nepatří na první pohled k nejlíbivějším. Ke klasickému mainstreamu má skutečně hodně daleko.  Někteří čtenáři si tak budou muset na jeho pojetí maličko zvykat. Rozporuplné pocity naštěstí po pár stranách ustoupí, bohužel stále se najde dost čtenářů, kteří dají na první pohled. V tomto případě Hamptonova kresba příliš nepomáhá.

Kniha obsahuje prvních devět čísel komiksové série Amerických bohů spolu se souborem ukazujícím umělecký proces, návrhy postav a obálky Davida Macka, Glenna Fabryho, Becky Cloonanové, Skottieho Younga, Fábia Moona, Davea McKeana a dalších.

Komiksová adaptace jedné z nejúspěšnějších knih Neila Gaimana si bezpochyby zaslouží pozornost. My tak můžeme kvitovat s nadšením, že se nám jej Crew rozhodla přinést i v českém vydání. Jediným úskalím, které Američtí bohové mohou skrývat, je rozvláčné tempo a originální grafické pojetí Scotta Hamptona. Pokud však přistoupíte na určitá pravidla, která si pro vás autoři přichystali, zklamání vás rozhodně nečeká.


Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..