My Little Scythe – desková hra

0

Scythe Jameyho Stegmaiera bezpochyby patří k jedněm z největších deskoherních fenoménů posledních let. A ani u nás tomu nebylo jinak. Albi navíc rozhodně nelenilo a přineslo nám veškerý myslitelný obsah, který se k této hře vázal. Tedy až na jednu výjimku. Do kompletní “sajtí” rodinky nám až doposud jeden kousek chyběl. Albi se však nad námi nakonec slitovalo a tak na scénu přichází “MOJE MALÁ KOSA” – MY LITTLE SCYTHE, kterou si užijete především se svými ratolestmi. 

V originále spatřila světlo světa tato rodinná hra již v roce 2017. Právě tehdy se totiž jeden nadšený tatínek a velký fanoušek klasického Scytheu rozhodl upravit původní hru tak, aby ji mohl pohodlně hrát i se svou malou dcerkou. Výsledek dal posléze k dispozici jako Print & Play hru, která vcelku záhy získala u hráčů velkou oblibu. Ostatně, hra se v roce 2017 dočkala i ocenění Golden Geek Best Print & Play Board Game. Tento úspěch samozřejmě nemohl zůstat nepovšimnut. Autor původní hry Jamey Stegmaier vzal nakonec My Little Scythe pod křídla vydavatelství Stonemaier Games, kde se stala plnohodnotným členem “sajtí” rodiny.

My jsme si na české vydání museli bohužel chvíli počkat. Přeci jen podobně velkých a drahých her zaměřených na mladší hráče se u nás zase tolik neobjevuje. Úspěch byl tedy značně nejistý. Fanoušci se však nenechali jen tak umlčet a i díky tomu se můžeme nyní těšit z plně lokalizované verze této úžasně roztomilé hry pro 1-6 hráčů od 8 let. Na český trh hru přináší společnost Albi, které tímto zároveň děkuji za poskytnutí kopie hry k testování a recenzi.

Ještě jednou se vrátím k již zmíněné ceně. Ta rozhodně není z nejmenších – běžně se hra v nabídkách obchodů pohybuje okolo tisícikoruny, což na dětskou hru není zrovna málo. V kontextu dnešní doby a s ohledem na to, co v krabici dostanete, není cena extra vysoká. Navíc množství a úroveň zpracování komponent je na skutečně vysoké úrovni a tak věřte, že svých peněz rozhodně litovat nebudete. Ostatně, stačí nahlédnout pod víko krabice a začít se kochat nádhernými figurkami, které zde najdete.

Tím se dostáváme k samotnému obsahu krabice, kterého jak již bylo řečeno rozhodně není málo. Kromě nezbytné sady nejrůznějších žetonů, hráčských desek, sady karet a herního plánu jsou hlavní dominantou celé hry, stejně jako u původního Scytheu plastové figurky. V případě “malé kosy” však zapomeňte na hrůzu nahánějící mechy, či nelítostné hrdiny, ty zde nahradila sada celkem 14 úžasně roztomilých zvířátek. Popisovat kompletní obsah krabice pravděpodobně nemá příliš smysl, ale věřte že je toho zde k objevování více než dost.

Podívejme se ale na mnohem důležitější část a tou je, jak se vlastně My Little Scythe hraje. Základní koncept hry vychází z původního Scytheu, se kterým sdílí celou řadu mechanismů. Oproti němu je však celá řada věcí značně zjednodušena a upravena tak,  aby hra byla co nejpřístupnější i pro mladší hráče. Oficiální uváděný věk je osm let, avšak s trochou snahy a určitými zkušenostmi zvládnou tuto hru i o rok, či dva mladší hráči. V tomto ohledu tak zůstává vše individuální.

Vzhledem k tomu, že je hra zaměřená na děti, tak se nemusíte bát, že byste se v My Little Scythe pouštěli do zbrojení a příprav na válku. Toto zaměření zde nahradila pohádková tématika, kde je z velké části vše sluníčkové a když už na nějakou tu bitvu dojde tak budou vaší municí především jablečné koláče. Zkrátka a dobře děti budou z této hry nadšené. Na druhou stranu má tato hra co nabídnout i méně zkušeným hráčům, pro které se může stát ideálním vstupem mezi velké deskové hry.

Na děti je zde zaměřen především celkový vizuál a v neposlední řadě příběh, který nás zavádí do pohádkového Jablečného království, ve kterém se každý rok koná Dožínkový turnaj. A právě o vítězství v něm vám půjde především. Ještě než se však stanete šampionem celého turnaje, čeká na vás celá řada úkolů, které budete muset splnit a zkusit za ně získat příslušnou trofej. Jen ten hráč, který získá celkem čtyři trofeje se může nazývat opravdovým šampionem a těšit se na vítězství v turnaji.

Ústředním motivem hry je jednak velký herní plán rozdělený na šest krajů, na kterém budete provádět naprostou většinu svých akcí. Ve středu plánu následně najdete pohádkový hrad Stálestál, jenž je obdobou Továrny z klasického Scythu. Druhou dominantou jsou pak již zmíněné figurky. Každý hráč se ve hře se ujme jednoho zvířecího klanu, jenž je zde prezentován dvěma figurkami zvířecích dobrodruhů, se kterými se budete pohybovat po plánu.

Na výběr máte hned z několika akcí, které budete stejně jako v Scytheu vybírat na své hráčské desce. Ve svém tahu pak provedete klasicky jednu dostupnou akci, která však musí být vždy jiná, než kterou jste provedli v minulém tahu. Právě pomocí těchto akcí se budete snažit splnit čtyři z celkem osmi dostupných úkolů. Zda se rozhodnete péct koláče,   doručovat jablíčka, či safíry do Stálestálu, sbírat karty vylepšení nebo kouzel, nebo bojovat v koláčovém souboji je zcela na vás. Cest vítězství je několik a je jen na vás, která cesta pro vás bude nejzajímavější.

Pokud již máte za sebou nějakou partii původního Scytheu, tak asi na mém zběžném popisu dobře vidíte, že výchozí mechanismy obou her jsou stejné. V případě My Little Scythe se však celá hra nese ve značně jednodušším módu. Díky tomu je hra samozřejmě daleko přístupnější a jednodušší na pochopení. Zároveň je pak potřeba si vyhradit na jednu partii daleko méně času. Typicky vám jedna hra zabere přibližně 45 minut, samozřejmě v závislosti na počtu hráčů. Avšak i při plném zapojení šesti hráčů byste se měli vejít s přehledem do hodiny herního času.

Vzhledem k tomu z jaké hry Moje malá kosa vychází je vcelku jasné, že si sebou ponese stejně jako klasický Scythe určitá specifika. Jedním z nich je fakt, že ačkoliv hra obsahuje i sólo variantu, včetně hry pro dva hráče, na zábavnosti a dynamice získává až s přibývajícím počtem hráčů. Ano, hra se dá hrát i ve dvou, popřípadě sólo v tzv. automa módu, mnohem zajímavější ale bude ve chvíli, kdy na hracím plánu začne být trochu víc těsno.

Vzhledem ke zjednodušeným pravidlům navíc asi příliš neuspokojí zkušenější matadory, kteří bezpochyby radši sáhnou po dospělejším bratříčkovi této pohádkové hry. Na druhou stranu My Little Scythe nemá ambice oslovit co nejširší publikum, její zaměření je více než jasné a v tomto ohledu se jí daří na výbornou. Tento kousek tak patří k jedněm z nejpovedenějších her pro děti, pro které se stává ideální vstupní branou do světa velkých deskových her.


Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..