Múza – desková hra

0

Párty hry jsou bezesporu svébytnou kategorií, která má na trhu speciální místo. Řada hráčů si již nedokáže své sešlosti s přáteli bez podobných kousků představit a tak je vcelku pochopitelné, že kromě stálic, jako jsou fenomenální Krycí jména, či Dixit se na trhu objevují stále nové a nové hry podobného typu. Jednou z nich je i novinka od MindOKu, nádherně ilustrovaná párty hra pro dva týmy příznačně nazvaná Múza.

Hra se poprvé představila již na loňském veletrhu v Essenu a na svědomí ji má Jordan Sorenson. Ten do nádherně ilustrované krabičky umístil skvělou párty hru s jednoduchými pravidly, jejíž hlavní devizou jsou nádherně ilustrované karty. Těch je v balení více než sto a společnými silami je vytvořila hned trojice umělců  Apolline Etienne, Andre Garcia a Kristen Plescow, kteří tak stojí za více než povedenou grafickou stránkou této hry.

Jak už jste nejspíše pochopili, právě karty jsou alfou a omegou této hry. Ostatně kromě nich a pravidel v krabici nic víc nenajdete, rozhodně se však nemusíte cítit nikterak ošizeni. Múza nabízí skutečně povedený herní koncept, jenž doprovází nádherné ilustrace na samotných kartách. Hra je pak primárně určena pro 4-12 hráčů od 10 let, kteří jsou rozděleni do 2 či 3 týmů. Kromě toho zde však najdeme i dodatečná pravidla, která pravidla mírně upravují a umožňují hrát tuto hru i ve 2 či 3 hráčích.

Jak už to tak ale bývá, nejvíce zábavy si s touto hrou užijete především ve větších skupinách hráčů. Ne snad, že by hra ve dvou byla vyloženě špatná, jen je výsledný dojem z takovéto partie lehce nemastný neslaný. Osobně bych tak tuto hru pro hraní ve dvou, či třech hráčích moc nedoporučoval, ale jak se říká sto lidí, sto chutí…

Kromě nádherné grafiky jsou jednou z hlavních výhod této hry skutečně jednoduchá pravidla, která vysvětlíte i nováčkům během pár minut a hned se můžete pustit do hry. Na začátku partie se hráči rozdělí do dvou týmů. Posléze aktivní tým mezi sebou vybere jednu múzu. Tento hráč dostává tajně od svých soupeřů  kartu uměleckého díla a kartu inspirace. Soupeři mají samozřejmě na výběr a tak tyto karty vybírají z celkového počtu šesti respektivě dvou karet. Úkolem múzy je pak svému týmu co nejlépe napovědět podle instrukce na kartě inspirace tak, aby následně váš tým poznal příslušné “umělecké dílo” mezi šesti vyloženými kartami. Pokud tým kartu neuhodne, získává ji soupeřící tým. Vyhrává pak ten tým, který jako první získá pět uměleckých děl. Na druhou stranu je to stále party hra a tak zde bodování nebude nejdůležitější částí hry.

Na první pohled vypadá vše takřka ideálně, bohužel i Múza stojí a padá především se samotnými hráči. Velice tak záleží s jakými spoluhráči budete hrát. Na rozdíl například od Dixitu, se kterým toho má tato hra zdánlivě hodně společného, vyžaduje Múza daleko větší zapojení hráčů a především daleko větší míru jejich kreativity, bez které se zde prakticky nikdo neobejde. Bohužel to se pro celou řadu hráčů může stát osudným, na druhou stranu pokud vás již omrzela stálice mezi “kreativními” hrami Activity, může být Múza s trochou nadsázky zajímavou, i když trochu rozdílnou alternativou.

Pokud se však sejde dobrá herní skupina, je tato hra takřka zaručenou zábavou, u které se budou bavit jak zkušení hráči, tak ti, kteří za normálních okolností nepřijdou s deskovými hrami do styku. Velký počet karet pak zajišťuje i výbornou znovuhratelnost a variabilitu. Pokud se vám navíc po čase tyto karty již omrzí, stačí sáhnout například do již zmíněného Dixitu a vyrobit si zcela nové balíčky, které dodají samotné hře nový náboj.

Menší nevýhodou je pak samotné čekání mezi jednotlivými tahy, kdy v podstatě jen sledujete jak si zrovna ve svém tahu povede váš soupeř. Ano i tyto části jsou mnohdy velice zábavné, po prvotním okouzlení, však přeci jen nadšení maličko opadne. Naopak velkou výhodou oproti konkurenci je možnost hrát i v menším počtu hráčů, byť je vcelku pochopitelně celkový zážitek ze hry přeci jen chudší.

Věhlasu Krycích jmen pravděpodobně tato hra nikdy nedosáhne, rozhodně se však jedná o veskrze povedenou párty hru, která může směle konkurovat zavedenému Dixitu, s nímž sdílí sice část konceptu, celkový dojem ze hry je však zcela jiný. V dobré herní skupině vám tato hra zaručí skutečně dlouhé hodiny dobré a kvalitní zábavy, která hned tak neomrzí.


Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..