Munchkin: Podzemí – desková hra

0

Muchkin je zde s námi již 19 let a za dobu své existence se stal, stejně jako například Bang, v podstatě takovou karetní klasikou, po které pravidelně sahá bezpočet deskoherních hráčů po celém světě. O tom, že je o tuto značku stále zájem ostatně svědčí nejen bezpočet dostupných rozšíření, ale i zbrusu nový kousek ze stáje CMON. Ten přivádí tuto škodící karetku na pole klasických deskových her. Zkrátka a dobře Munchkin: Podzemí je zde!

Munchkin jako takový asi netřeba příliš představovat. Tato škodící karetka se stala legendou a rozdělila deskoherní komunitu v podstatě na dva tábory, kdy ji jeden vyzdvihává do nebes, zatímco druhý hře Stevea Jacksona nemůže přijít na jméno. Ať už patříte do kteréhokoliv tábora musíte uznat, že si tato hra vydobila u řady hráčů výsadní místo. A to i přesto, že se rozhodně nejedná o dokonalý kousek.

Za všechny můžeme zmínit mnohdy takřka nekonečné hry, kdy se jednotlivé herní partie velice často dokázali natáhnout i na několik dlouhých hodin. Což je na malou nenápadnou karetku, která by měla mít herní dobu okolo 45 minut docela dost. Tento a mnoho dalších problémů původního Munchkinu se snaží vyřešit “plnohodnotný” deskoherní derivát, jenž u nás vychází v plné české lokalizaci pod hlavičkou společnosti Blackfire s podtitulem Podzemí.

Pokud vás tedy původní Munchkin z nějakého důvodu neoslovil právě vydaná novinka by mohla být zajímavou alternativou. Byť, jak už to tak v poslední době bývá, ani Munchkin: Podzemí se nevyvaroval některých chyb a nedotažeností. Největší problém pravděpodobně spatříte již při pohledu do samotných pravidel. Firma CMON je známá tím, že si dává velice záležet, na kvalitě komponent svých her. Ostatně, jejich plastové figurky mnohdy doslova vyráží dech. Bohužel stejnou péči v CMONu nevěnují pravidlům. A tak se opět připravte na řadu nejasností a nevysvětlených pojmů. Naštěstí tyto “nedodělky” neušly herní komunitě ani českému distributorovi společnosti Blackfire a tak jsou již venku errata, která řadu problematických míst v návodu uvádí na pravou míru. Najdete je na Zatrolených hrách potažmo přímo na stránce distributora hraj.cz. Doporučím tedy před první hrou nahlédnout na jeden z těchto portálů.

Až na tento problém se jinak Munchkin: Podzemí těší opravdu vysoké produkční kvalitě, která bezpochyby potěší nejednoho hráče. Snad až na jednu věc, na kterou přijdete až v průběhu hraní. Autoři dali do krabice této hry pouze šest hracích kostek, což je zoufale málo. Nejen tedy že si budete muset pamatovat co kdo hodil, ale dokážete se dostat i do situace, kdy vám pro váš vlastní hod nebudou kostky v krabici stačit. Což by se u hry s DMOC kolem 1500,- pravděpodobně stávat nemělo. Nezbývá než doufat, že se kostky časem objeví jako samostatně prodejné příslušenství, jelikož jejich počet je skutečně nedostatečný.

Tímto jsme naštěstí vyčerpali ty  úplně největší problémy a nyní se můžeme pustit také do pozitiv, které Munchkin: Podzemí skýtá. Co bezpochyby potěší nejednoho fanouška této značky je fakt, že se autorům podařilo zachovat původní odlehčenou atmosféru karetní hry. Díky tomu se ani Munchkin: Podzemí nebere příliš vážně. Krásným důkazem toho jsou nejen ilustrace, které souzní s původní karetkou, ale především pak i 19 krásných masivních plastových figurek, které jsou hlavní dominantou této hry.

Samotná hra je pak určena pro 2-5 hráčů s věkem od 7-8 let. Věkové doporučení je tak již tradičně u her z ameriky zcela mimo. V případě Munchkinu je to však docela podstatné, jelikož tato hra má díky své přístupnosti a celkové grafické stylizaci velkou šanci stát se rodinným hitem. Na jednu partii by si pak hráči měli vyšetřit cca 90 minut herního času. Oproti původní karetce je tento údaj opravdu pravdivý a tak se nemusíte bát neúměrného natahování jednotlivých herních partií.

Základní herní mechanismy vycházejí z původní karetní hry. Pokud tedy máte v Munchkinu už něco nahráno budete i v Podzemí jako ryba ve vodě. Opět tak budete procházet podzemím, bojovat s příšerkami, získávat novou výbavu a zkušenosti, abyste se ve finále utkali se samotným Bossem. Cesta to však bude trnitá, jelikož se vám do cesty nepostaví jen samotná monstra, ale i vaši protihráči, kteří vám budou během vašeho postupu házet klacky pod nohy.

Vysvětlovat zde všechny herní mechanismy nemá vůbec smysl. V tomto ohledu vás již tradičně odkáži na vynikající videonávod od pánů z Nithranie, kde vám vše vysvětlí do nejmenších detailů. Zde snad jen mohu zmínit, že samotný boj probíhá pomocí kostek (kterých je zoufale málo). Prvek náhody je tak všudypřítomný a ne vždy dokážete vše plně uřídit. Oproti karetnímu Munchkinu je zde naštěstí pár mechanismů, které náhodu a především pak vaše škodolibé protihráče maličko korigují. Díky tomu je deskoherní Munchkin o něco konzistentnější a s trochou nadsázky se dá říct i taktičtější záležitostí.

Neméně důležité je i to, že hra má pevně daný konec, díky čemuž se daří udržet herní dobu v normálu. Samotná hra může skončit pouze dvěma způsoby. Jednak ve chvíli, kdy některý z hráčů dosáhne 20 bodů na stupnici slávy a druhak v okamžiku, kdy někdo porazí třetí úroveň bosse. V obou případech hra okamžitě končí a nastává finální počítání bodů. Hra tak v reálu skutečně zabere kolem hodinky a půl, samozřejmě v závislosti na počtu hráčů. 

Ve čtyřech a pěti hráčích je pak potřeba počítat s určitými prostoji a hra tak maličko ztrácí na dynamice. To samé se ostatně týká i hře ve dvou. Ta zde sice funguje daleko lépe, než v původním Munchkinovi, k co nejlepšímu dojmu ze hry ji však něco chybí. V případě této hry se jako ideální počet hráčů jeví tři. V tomto množství si hra zachovává potřebnou svižnost a dynamiku a zároveň nabízí dostatek prostoru pro škození a zábavu.

S ohledem na trvanlivost hry se může jevit menším problémem počet “toulavých příšerek”. Těch v krabici najdeme celkem 10 a 2 bossy, což upřímně není mnoho. Na příležitostné hraní tento počet bezpochyby dostačuje. Pokud se však do hry zažerete může se vám brzy stát, že se vám příšerky jednoduše ohrají. Tento problém řeší v originále některé z dostupných rozšíření, které do hry přináší nová monstra. Zda se jich však dočkáme v budoucnu i v češtině není vůbec jisté.

Munchkin: Podzemí tak rozhodně není, stejně jako její karetní předchůdce, dokonalou hrou. Hra si sebou nese celou řadu specifik, pokud však nepatříte k náročným hráčům a jde vám především o zábavu, může vás deskoherní varianta původního Munchkina bezpochyby zaujmout. Ostatně, tato hra cílí především na příležitostné a nenáročné hráče a nijak se tím netají. Především pak malí hráči si novou variantu Munchkina díky nádherných figurkám doslova zamilují. Pokud tedy hledáte nenáročnou rodinou hru a nevádí vám trochu toho škození přidejte si Munchkin: Podzemí na seznam.


 

MUNCHKIN: PODZEMÍ 
AUTOR: ANDREA CHIARVESIO, ERIC M. LANG
VYDAVATEL ORIGINÁLU: CMON (2020)
VYDAL CZ: BLACKFIRE
ROK: 2020
POČET HRÁČŮ: 2-5
VĚK: 7-8 LET (DOPORUČENÍ NA KRABICI 14+)
HERNÍ DOBA: 90 MINUT

 

Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..