Mons Kallentoft – Zeměbouře

0

ANOTACE:
Jednoho květnového rána je v příkopu blízko kanálu Göta nalezena mrtvola mladého muže. Je nahý, ale jeho tělo nenese žádné viditelné stopy násilí, a když na místo přijede Malin Forsová se svými kolegy, výjev dokresluje zvláštní ticho. Jako by někdo ztlumil všechny zvuky.

Muž je brzy identifikován jako Peder Åkerlund, bývalý švédský demokrat vyloučený ze strany za rasistické komentáře. Pitva ukáže, že byl zavražděn. Téhož večera je nahlášena jako nezvěstná — pravděpodobně unesená — šestnáctiletá Nadja Lundinová a některé okolnosti naznačují, že by oba případy mohly být propojené. Malin Forsová postupně zjišťuje, že vrah s ní hraje zvrácenou hru — mluví k ní skrze vraždy a nedá se umlčet. A Nadja Lundinová může být stále naživu…

K DOSTÁNÍ V TĚCHTO FORMÁTECH:
ebookykniha


Fanouškům severských detektivek asi netřeba jméno Mons Kallentoft dlouze představovat. Tento autor již s námi nějaký ten rok je a za tu dobu si jeho knihy získaly vcelku slušný zástup fanoušků. O jeho oblibě svědčí i fakt, že mu u nás vychází již dvě kriminální série. Ta s Malin Forsovou je tady s námi již od roku 2011 a právě nyní vychází v nakladateství Host již osmý díl této úspěšné série. Co čeká na abstinující alkoholičku tentokrát?

Pro ty, kteří se již s touto svéráznou vyšetřovatelkou setkali nebude ani nejnovější díl série žádným překvapením. I tentokrát se vydáváme do švédského Linköpingu, kde na Malin a její kolegy tentokrát čeká vražda bývalého švédského demokrata Pedera Åkerlunda. Ten byl známý pro své rasistické názory a tak se vcelku záhy začínají objevovat teorie, ve kterých hrají hlavní úlohu islamisté a přistěhovalci…

Stejného večera je navíc nahlášena jako pohřešovaná – pravděpodobně unesená – šestnáctiletá Nadja Lundinová. Policie ví moc dobře, že v těchto případech jde skutečně o čas a toho není nikdy dost. Navíc se začínají objevovat okolnosti které naznačují, že by oba případy mohly spolu nějak souviset. Žije Nadja ještě, nebo už není naděje? Na Malin tak čeká další složitý úkol a čas se nemilosrdně krátí…

Jak jsme si již u tohoto autora mohli zvyknout, má tato série, i přes svou “strohost” a chlad, kterým se vyznačují severské detektivky, neopakovatelnou liryčnost. Ostatně to je jeden z poznávacích znaků této série. Autor tak opět i do Zeměbouře vkládá typická intermezza v nichž promlouvá především ústy obětí. To dodává jednak celému příběhu lehký nádech mystična a jednak ukazuje případ také z jiné strany, než pouze očima policie. To ovšem čtenáři již znají a Kallentoft nepřichází s ničím extra novým. Na druhou stranu, proč měnit něco, co skvěle funguje.

Ani v ostatních aspektech autor nic nemění a vše zůstává při starém. Opět se tak hlavní hrdinové linköpingské policie vydávají po stopách nebezpečného vyšinutého vraha. Díky tomu čtenáři dostávají další napínavý a strhující příběh. Malin Forsová je navíc natolik charakteristická a zapamatovatelná, že si stoprocentně získá srdce nejednoho fanouška psychicky nevyrovnaných a neustále deprimovaných policejních komisařů, mezi nimiž jasně vévodí Harry Hole.

Kallentoft se nicméně rozhodl čím dál více ukazovat Malin také z jiné stránky, ne pouze jako tvrdou policistku, která jde pevně za svým cílem. Tentokrát ji ukazuje především jako starostlivou matku, která sice se svou dcerou úplně dobře nevychází zároveň o ni má ale velkou starost. I osobní život komisařky dostává poklidnější tóny, aby vše ale nebylo tak jednoduché, autor se nebojí své hrdince opět uštědřit pár tvrdých ran, ze kterých se bude opět dlouho vzpamatovávat.

Ani v osmém díle této povedené série se žádné výraznější překvapení nekoná. V podstatě vše pokračuje v zajetých kolejích. Pro někoho tak sice může nastoupit lehká monotónnost, Malin Forsová je však natolik výrazná postava, že vykompenzuje i menší zaškobrtnutí, které můžeme v Kallentoftových knihách nalézt.


Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.