Mons Kallentoft – Vodní andělé

0

Malin Forsová ví, že se nesmí vzdát. Inspektorka Malin Forsová je hvězda policejního sboru. Paličatá, vnímavá, schopná a inteligentní. Posedlá. Neustále na útěku sama před sebou, neustále pohlcená prací.

Jednoho zářijového dne ji povolají do bohaté linköpinské čtvrti. Ve vířivce tady byl nalezen zavražděný manželský pár. Jejich pětiletá dcera Ella zmizela. Nad městem visí těžká dešťová mračna a Malin Forsová se noří do případu, v němž se začínají stírat hranice mezi životem a smrtí, mezi dobrem a zlem. Vyšetřování nakonec Malin donutí čelit vlastním démonům — znovu zatouží uniknout skutečnosti u sklenky alkoholu. Dobře ale ví, že se nesmí vzdát. Nemůže Ellu zradit. Musí ji najít a dopadnout vraha jejích rodičů.

…………………………………………………………….

U autorů severských detektivek dost často můžeme narazit na hlavní hrdiny, kteří se potýkají s nějakým druhem závislosti, či trpí neustávajícími depresemi, pocity méněcennosti a řeší neřešitelné problémy v osobním životě. Mezi tyto hrdiny se bezesporu řadí i abstinující alkoholička Malin Forsová, která se na pulty českých knihkupců vrací s šestým případem. Roční období evidentně došla, a tak nejnovější kniha vychází pod názvem Vodní andělé.

971Mons Kallentoft patří k dlouhému zástupu severských autorů, kterými nás zásobují naše nakladatelství, v tomto případě se jedná o brněnského HOSTa. Přesto si již u nás dokázal získat řadu příznivců a jeho kriminální série s inspektorkou Malin Forsovou je u nás vcelku oblíbená. O tom svědčí i fakt, že právě vyšel již šestý díl z této série a první díl se dočkal druhého vydání v brožované vazbě. Kallentoft pracoval dlouhá léta v reklamě a jako novinář. Na spisovatelskou dráhu se vydal v roce 2000 románem Pesetas, za který získal prestižní cenu Katapultpriset za nejlepší švédskou prvotinu. Přesto je znám hlavně díky krimisérii s Malin Forsovou, která v současné době čítá osm dílů.

I v pořadí již šestý díl série zavádí čtenáře do švédského Linköpingu. Malin Forsová toho má za sebou již opravdu hodně. Předchozí případy jí přinesly výsostné postavení u sboru, přesto má tato hvězda ke spokojenosti hodně daleko. Hlavně její osobní život není rozhodně žádný med. Poslední dobou vztah s jejím přítelem pokulhává a o její dceři ani nemluvě. Navíc je jasné, že ani nadcházející případ rodinné pohodě moc nepřidá.

Jednoho zářijového dne je v bohaté linköpinské čtvrti objeven mrtvý manželský pár. Dvojice je objevena náhodou ve svém domě, jak se ve vířivce koupe ve vlastní krvi. Brzy vychází najevo, že manželé měli dceru, jenže kam pětiletá Ella zmizela? Leží její tělo poblíž, nebo ji někdo unesl? Před Malin a jejím týmem stojí nelehký úkol, vypátrat vraha a najít malé děvčátko dříve, než se jí něco stane. Bohužel informací je až zoufale málo a Malin se bude muset vypořádat i s osobními problémy.

9789137137483Kallentoft se narozdíl od většiny severských autorů vyznačuje velmi osobitým stylem, který se především v intermezzech vyznačuje značnou lyrikou. Autor tak ke čtenářům opět promlouvá i ústy obětí, čímž dodává celé knize nádech tajemna. Na to jsou ovšem ostřílení čtenáři u Kallentofta zvyklí a změna nepřichází ani v této knize.

Opět se tak můžeme těšit na výraznou dějovou linii, v níž Malin Forsová řeší svůj osobní život. Tato linie je vůbec v celé sérii hodně význačná a samotná vyšetřování tak odsouvá na druhou kolej, i když i ta je zde nezastupitelná. Přesto právě v této knize dostávají trápení hlavní hrdinky další rozměr a nutno podotknout, že autor ji rozhodně nešetří. Znovu tak na povrch vyplouvá její největší strašák, a tím je závislost na alkoholu. Dokáže se mu ubránit, anebo jí nastalé události uvrhnou zpět do náručí tohoto zhoubného potěšení?

Většině čtenářů bude asi jasné, že po šesti knihách je autor nedokáže ničím výrazně překvapit, přesto se i nadále snažil celou sérii posouvat dál. Ať už novými postavami, se kterými se budou čtenáři setkávat, nebo i novými případy, aby se vyšetřování moc často neopakovalo. Kallentoft zkrátka psát umí a kdo jeho sérii přišel na chuť, jistě mi dá za pravdu. Navíc i kvalitativně se můžou Vodní andělé rovnat s předchozími díly této povedené série, a tak i šestý díl stojí rozhodně za přečtení. Fanoušci by navíc měli zbystřit, protože nakladatelství Host má v plánu na podzim letošního roku vydat zbrusu novou sérii z pera tohoto autora.

Recenze psána pro
Bez názvu-1 Kniha vychází v nakladatelství Host
K DOSTÁNÍ JAKO: KNIHA I EBOOK

…………………………………………………………….

polaroid-photo-avatar-psdMons Kallentoft (nar. 1968)  pracoval v reklamě a jako novinář. Debutoval románem Pesetas (Pesety, 2000) a za tuto knihu získal prestižní cenu Katapultpriset za nejlepší švédskou prvotinu roku 2000. Napsal další dvě oceňované knihy a (prozatím) sedmidílnou románovou sérii o kriminální inspektorce Malin Forsové. V nakladatelství Host zatím vyšly knihy Zimní oběť (2007), Letní smrt (2008; obě česky 2011), Podzimní vražda (2009; česky 2012), Jarní mrtví (2010; česky 2013) a nyní také Páté roční období (2011). Dalšími díly série jsou romány Vattenänglar(Vodní andělé, 2012; připravujeme k českému vydání) a Vindsjälar (Větrné duše, 2013). V únoru vyšla v češtině také kniha Food Junkie — Posedlý jídlem (2013). Kallentoftových knih se v překladech po celém světě prodalo přes 620 tisíc výtisků. V současnosti píše osmý román o Malin Forsové, který ve Švédsku vyjde na podzim.

wordpress hodnoceni

Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..