Mons Kallentoft – Páté roční období

0

Je začátek května a otec s dětmi při procházce lesem narazí na značně zohavené ženské tělo. Mrtvola je děsivě zachovalá a pokrytá zřetelnými stopami po mučení.

Inspektorka Malin Forsová si okamžitě dá vraždu do souvislostí s případem Marie Murvallové, mladé ženy, která byla před několika lety nalezena v lese znásilněná a brutálně zbitá. Oněmělá Marie poté skončila v psychiatrické léčebně, kde v tichosti přežívá pohroužena do svého traumatu. Malin se shodou okolností setká s lékařkou z jiné léčebny a ta jí řekne o podobném případu. Postupně vychází najevo, že Marie je jen malou součástí velké skládanky. Ale co může být tak strašné, že to nelze vyjádřit slovy?

Malin posedlá hledáním pravdy o hrůzách Mariiny minulosti je odhodlaná přijít případu na kloub bez ohledu na to, kam až ji může zavést.

…………………………………………………………….

Tvrdohlavá abstinující alkoholička Malin Forsová se vrací, aby přišla na kloub záhadným a brutálním úmrtím mladých dívek, které děsí společnost. Kdo stojí za těmito vraždami a proč se je státní zástupce snažil tak rychle odložit? Pojďme nahlédnout pod pokličku dalšího strhujícího případu z pera talentovaného švédského autora Monse Kallentofta, který své čtenáře dokáže děsivým způsobem strhnout ke čtení.

866Mons Kallentoft patří k dlouhému zástupu severských autorů, kterými nás zásobují naše nakladatelství, v tomto případě se jedná o brněnského HOSTa. Přesto si již u nás dokázal získat řadu příznivců a jeho kriminální série s inspektorkou Malin Forsovou je u nás vcelku oblíbená. O tom svědčí i fakt, že právě vyšel již pátý díl z této série pod názvem Páté roční období. Kallentoft pracoval dlouhá léta v reklamě a jako novinář. Na spisovatelskou dráhu se vydal v roce 2000 románem Pesetas, za který získal prestižní cenu Katapultpriset za nejlepší švédskou prvotinu. Přesto je znám hlavně díky krimisérii s Malin Forsovou, která v současné době čítá sedm dílů a na osmém právě Kallentoft pracuje.

V pořadí již pátá detektivka s Malin Forsovou zavádí čtenáře opět do švédského Linköpingu. Zatímco ve svých předešlých knihách Kallentoft vystřídal čtyři roční období, teď přišel čas na další. Přízračné páté roční období zde znázorňuje čas, kdy se počasí ještě plně nerozhodlo, zda již opustí zimu a plně propukne v jaro. Poslední zmrazky sněhu tak střídá ostré jarní slunce a s ním i tajemství, která byla ukryta pod sněhem.

Při nevinné procházce lesem narazí otec se svými dětmi na značně zohavené ženské tělo. Mrtvola je díky sněhu až děsivě zachovalá a nese nezaměnitelné stopy po brutálním mučení. Linköpingská policie tak dostává nový zapeklitý případ. Pouze Malin Forsová se nemůže ubránit pocitu, že tato zranění již někde viděla. Na mysli jí vytane případ Marie Murvallové, mladé ženy, která byla před lety nalezena v lese znásilněná a zmučená. Marie skončila v psychiatrické léčebně a od té doby nepromluvila ani slovo. Mohou tyto dva případy spolu nějak souviset? Nebo jde jen o velkou shodu okolností?

204093Jak si již fanoušci této série stihli zvyknout, autor k nám opět promlouvá ústy několika hlavních hrdinů a to včetně obětí. A právě jejich intermezza působí opravdu originálně a tajemně. Zejména ze začátku, kdy dodávají celému příběhu nádech mystična. To ovšem čtenáři již znají a Kallentoft nepřichází s ničím extra novým. Na druhou stranu, proč měnit něco, co skvěle funguje.

Opět se tak hlavní hrdinové linköpingské policie vydávají po stopách nebezpečného vraha, který násilím rozhodně nešetří. Díky tomu čtenáři dostávají opravdu napínavý a strhující příběh, který si v ničem nezadá ani s daleko známějšími jméno tohoto žánru. Malin Forsová je navíc natolik charakteristická a zapamatovatelná, že si stoprocentně získá srdce nejednoho fanouška psychicky nevyrovnaných a neustále deprimovaných policejních komisařů, mezi nimiž jasně vévodí Harry Hole.

Páté roční období je pro fanoušky severských detektivek jasnou volbou. Kallentoftovy knihy obsahují skvělý mix toho co čtenáři od tohoto žánru očekávají, autor navíc přidává nezaměnitelný lyrický styl a všudypřítomnou depresi, která na vás dýchá z každé strany. I díky tomu si Páté roční období zaslouží pozornost milovníků severské detektivky a může být zajímavým tipem na dovolenou.

 Kniha vychází v nakladatelství Host
Objednávat můžete například zde.

…………………………………………………………….

polaroid-photo-avatar-psd
Mons Kallentoft (nar. 1968)  pracoval v reklamě a jako novinář. Debutoval románem Pesetas (Pesety, 2000) a za tuto knihu získal prestižní cenu Katapultpriset za nejlepší švédskou prvotinu roku 2000. Napsal další dvě oceňované knihy a (prozatím) sedmidílnou románovou sérii o kriminální inspektorce Malin Forsové. V nakladatelství Host zatím vyšly knihy Zimní oběť (2007), Letní smrt (2008; obě česky 2011), Podzimní vražda (2009; česky 2012), Jarní mrtví (2010; česky 2013) a nyní také Páté roční období (2011). Dalšími díly série jsou romány Vattenänglar(Vodní andělé, 2012; připravujeme k českému vydání) a Vindsjälar (Větrné duše, 2013). V únoru vyšla v češtině také kniha Food Junkie — Posedlý jídlem (2013). Kallentoftových knih se v překladech po celém světě prodalo přes 620 tisíc výtisků. V současnosti píše osmý román o Malin Forsové, který ve Švédsku vyjde na podzim.
    

wordpress hodnoceni

Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..