Mons Kallentoft – Lovci ohně

0

 

ANOTACE:
Předtucha přivede Malin Forsovou do Rydského lesa. Časné zářijové ráno je zatím stále zahaleno tmou. Z průmyslové oblasti na okraji města Linköpingu se až sem šíří kouřová mračna z obrovského požáru.

Jenomže pach spáleniny nepřichází pouze z továrny. Na zemi před ní leží ohořelé tělo jakési ženy. Den předtím byl v kontejneru na odpadky nalezen mrtvý devítiletý chlapec. Zavražděný. Pocházel z neúplné rodiny, žil s osamělou matkou alkoholičkou a po nocích se často toulal. Ale kdo ho mohl chtít zabít? Malin tuší, že obě vraždy spolu souvisejí. Společně s kolegy se těžce dopátrávají stop, které je posléze dovedou do vzdálených zemí, z nichž se rekrutují současní otroci, lidé bez práva na šťastný život.

K DOSTÁNÍ V TĚCHTO FORMÁTECH:
kniha


Ačkoliv mají severské detektivky největší boom již dávno za sebou, stále u nás vycházejí zajímavé kousky, které rozhodně stojí za povšimnutí. Mezi stálice v tomto žánru patří bezpochyby i Mons Kallentoft. Po roční odmlce nám brněnský Host servíruje další kousek s abstinující alkoholičkou Malin Forsovou, která tohoto švédského novináře proslavila takřka po celém světě. Dokáže však kombinace hrůzného násilí a lyričnost zafungovat i po deváté, nebo se bude Mons Kallentoft již zbytečně opakovat?

Pro ty, kteří se již s touto svéráznou vyšetřovatelkou setkali, nebude ani nejnovější díl série žádným překvapením. Ostatně tato série je zde s námi již od roku 2011 a tak se s ní většina fanoušků severských detektivek patrně již setkala. I Lovci ohně nás zavádějí do švédského Linköpingu, tentokrát však mají přeci jen o něco mezinárodnější nádech. Kallentoft se v aktuální novince rozhodl zpracovat, v současné době, vděčné téma migrace, nelegálního přistěhovalectví a problémy moderního otroctví.

Již tradičně začíná vše vraždou. V Rydském lese je nalezeno ohořelé tělo jakési ženy. Aby toho nebylo málo, o den dřív se objevil v kontejneru na odpadky mrtvý devítiletý chlapec. Tyto dvě zdánlivě nesouvisející události dávají tušit, že na linköpingskou policii čeká opět nelehké období. Malin se společně s kolegy bude snažit rozluštit složitý spletenec stop, které je odkazují až na druhou stranu zeměkoule…

Jak jsme si již u tohoto autora mohli zvyknout, má tato série, i přes svou “strohost” a chlad, kterým se vyznačují severské detektivky, neopakovatelnou lyričnost, kterou obstarávají především intermezza, v nichž promlouvá ústy obětí. I na to z aktuální novince dojde, přesto si však můžeme všimnout, že tyto “vložky” Kallentoft pro tentokrát notně omezil. Jinak autor v podstatě nic nemění a využívá osvědčených postupů. Díky tomu dostáváme přesně to co od této série chceme a na co se v ní těšíme.

Opět se tak hlavní hrdinové linköpingské policie vydávají po stopách hrůzného zločinu. Ani Kallentoft se neubránil aktuálním trendům a zpracovává téma, které stále rezonuje prakticky celou společností. Je samozřejmě dobré být aktuální. Na druhou stranu, toto téma již není ničím extra překvapivé. Ostatně podobně zaměřených knih, které v sobě ukrývaly problémy s migranty apod. vyšlo v posledních dvou třech letech opravdu bezpočet.

Jak už je u severských kriminálek zvykem, nesmí chybět ani nezbytný vhled do soukromí hlavní hrdinky. Již v předchozí knize se Kallentoft rozhodl ukázat Malin i z trochu jiné strany, než pouze jako tvrdou policistku, zmítanou závislostí k alkoholu. S tou se jí více méně podařilo vypořádat, osobní život komisařky tak dostává poklidnější tóny a největší starostí tak zůstává její dcera, ke které stále hledá správnou cestu.

Ani na podeváté se žádné výraznější překvapení nekoná. Kallentoft tak stále pokračuje v zajetých kolejích a odvádí dobrou řemeslnou práci. Na druhou stranu se začíná projevovat určitá monotónnost a sterilita. Malin Forsová je sice výraznou postavou, která tuto sérii táhne stále kupředu, otázkou však zůstává jestli to do budoucna bude stačit.


Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..