Moebius – Svět Edeny

0

 

ANOTACE:
Moebius (vlastním jménem Jean Giraud) byl jednou z nejjasnějších hvězd francouzského komiksu, jestli ne tou nejjasnější vůbec. Mnoho děl vytvořil ve spolupráci s jinými významnými osobnostmi, méně jich je zcela autorskými díly. Sem kromě přelomového cyklu Arzach patří právě Svět Edeny, který se paradoxně vyvinul z krátkého dílka objednaného jako reklamní komiks pro automobilku Citroën. Moebius jej pojal hodně svérázně a za léta práce pak celý koncept rozvinul v mohutný, ale při své různorodosti pozoruhodně myšlenkově i výtvarně kompaktní svět „rajské planety“ Edena, v němž se skvěle snoubí jeho hlavní dvě celoživotní autorské posedlosti: futuristická SF a psychologizující mystika.

K DOSTÁNÍ V TĚCHTO FORMÁTECH:
kniha


Na začátku byla tma… Pak přišel Citroën se svou zakázkou na krátký komiks, který chtěli využívat, při své propagaci. Tímto nevinným počinem stála tato automobilová značka nevědomky u zrodu jedinečného čtyřsetstránkového opusu génia evropského komiksu Moebia. Ten nám nyní v ucelené podobě a velkoformátovém vydání přináší Argo pod názvem Svět Edeny.

Moebius se bezpochyby řadí mezi nejvýznamnější osobnosti světového komiksu a jeho dílo je naštěstí dobře známé i českým komiksovým fanoušků. O to se stará především nakladatelství Crew a právě Argo, kteří na náš trh postupně přinesli nejvýznamnější Moebiovi práce. Přesto až doposud jedna z nejobsáhlejších českému překladu unikala. To se však díky edici Argomiks mění a my tak můžeme opět nahlédnout na jedinečnou tvorbu tohoto kreslířského génia.

Není žádným tajemstvím, že Jean Giraud (Moebius) tíhl především ke klasické science fiction, do jejíž kulis velmi rád umisťoval své příběhy. Vzpomenout tak můžeme například na Incal, Arzach, či nedávno vydaný Dlouhý zítřek. Jejich společným jmenovatelem byla právě sci-fi. Nyní se k této společnosti zařazuje další, patrně nejrozsáhlejší Moebiovo dílo, které se paradoxně vyvinulo z již zmíněného krátkého komiksu pro automobilku Citroën.

Ten čítal 39 stran a posléze se stal první části Světa Edeny. V té autor přivedl na scénu dvojici mechaniků, kteří se náhodou, či řízením osudu, ocitnou na planetě, ze které se nikdo nemůže dostat pryč. Právě zde pak podnikají cesty starým Citroënem, jenž ve futuristickém světě působí jako zjevení. Stále více jsou však přitahováni tajemnou pyramidou, ze které se posléze vyklube prapodivná kosmická loď připomínajících logo Citroënu.

To však byl pouze začátek. Tato zdánlivě nevinná zakázka Moebia inspirovala v další tvorbě.  V průběhu let tak autor původní příběh dále rozvíjel a přetvářel obrazu svému. Od krásně čitelného děje s dvěma planetárními trosečníky se postupně přesouváme k paralelám známých biblických příběhů. Ostatně samotný název k tomu tak nějak vybízí. Odtud je už jen krůček ke složitějším tématům, ve kterých si Moebius libuje a které spolu zdánlivě ani nesouvisí. Ti co však mají Moebia načteného budou však velmi dobře vědět odkud vítr vane. Svět Edeny tak v sobě ukrývá další jedinečné dílo, ve kterém se snoubí Moebiova láska k futuristické science fiction a metafyzické filozofující mystice.

Po kresební stránce se jedná o klasického Moebia. Pokud jste tedy již drželi v rukou například Incal, či Arzach, nebude pro vás ani Svět Edeny větším překvapením. Moebiova kresba je v mnoha ohledech jedinečná a přestože ve srovnání s „aktuálním mainstreamem“ může pro někoho působit lehce překonaně, je snadno rozpoznatelná a zároveň si v sobě uchovává  jedinečnou nadčasovost. Což o většině mainstreamových titulů rozhodně říct nemůžeme. Díky tomu se můžeme k jeho dílům bez obav znovu a znovu vracet a objevovat v nich stále nové detaily a prvky, které při prvním čtení snadno přehlédneme.

Této nadčasovosti a vůbec celkovému pojetí nemalou měrou napomáhá i formát, který Argo pro české vydání zvolilo. Svět Edeny vychází ve velkoformátové edici Argomiks, která podobným dílům svou velikostí vyloženě svědčí a dává tak naplno vyniknout kresbě. Zároveň však počítejte s tím, že toto Moebiovo album je pořádný macek, který se opravdu pořádně pronese a není jej úplně snadné číst. Stůl se tak v případě této skoro kolosální knihy stává v podstatě nutností.

Pravděpodobně žádný autor u nás nedosahuje takového věhlasu, jako právě francouzský génius Jean Giraud. Jistým dílem za to bezpochyby mohou i čeští nakladatelé, kteří nám přinesli většinu z nejzásadnějších děl tohoto autora. Svět Edeny se mezi ně bezpochyby řadí a my tak můžeme opět říct, že Moebiovo dílo je v češtině opět o něco kompletnější.


Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..