Moebius – Arzach/Hermetická garáž

0

 

ANOTACE:
Mlčenlivý bojovník prolétá fantaskními světy, aby sváděl kruté a komické boje s bizarními a obřími protivníky. Snové sci-fi příběhy zasahující čtenáře melancholickou náladou a neuchopitelnou atmosférou. A spolu s ním přicházejí bizarní příběhy dadaistického rázu jménem Hermetická garáž! Dva příběhy, které předvádějí Moebia v jeho nejlepší formě a podobě. Vychází ve velkém, luxusním vydání, doplněném o důkladný rozbor Moebiova díla a malířského stylu!

Obsahuje dvě původně samostatné alba (Arzach & le garage hermétique) doplněném o důkladný rozbor Moebiova díla a malířského stylu.

K DOSTÁNÍ V TĚCHTO FORMÁTECH:
kniha


Moebius se bezpochyby řadí mezi nejvýznamnější osobnosti světového komiksu. Ostatně, jeho práce je dobře známá i českým komiksovým fanoušků. A to především díky nakladatelství Argo a Crew, která ve své edici Mistrovská díla evropského komiksu představila už tři Moebiova klasická díla. Mezi ně patří i legendární Arzach. A právě o něm bude nyní řeč. Ten totiž sedm let od svého prvního vydání povýšil. Dočkal se zvětšeného formátu, pevné vazby a nádavkem i bonusu v podobě dalšího legendárního díla tohoto autora, a to konkrétně komiksu „Hermetická garáž“.

Není žádným tajemstvím, že Jean Giraud (Moebius) tíhl především ke klasické science fiction, do jejíž kulis velmi rád umisťoval své příběhy. Společně s Alejandrem Jodorowskym vytvořil fantastické univerzum Incalu a Metabaronů. Díky automobilce Citroën nám dal nahlédnou do Světa Edeny. V Dlouhém zítřku naopak vytvořil vizuální předobraz pro Blade Runnera. Rozmanitost světů a celkový záběr Jeana Girauda je opravdu ohromný a my můžeme jen kvitovat s nadšením, že díla tohoto génia u nás stále vychází.

Ostatně, krásným příkladem je právě Arzach, jenž se u nás právě dočkal svého druhého vydání. Jedná se o dnes již legendární komiks, v němž nám Moebius představil mlčenlivého bojovníka, jenž prolétá fantaskními světy, aby sváděl kruté a komické boje s bizarními a obřími protivníky. Tento bezeslovný příběh však pravděpodobně nemá moc smysl více rozebírat. Fanoušci komiksu do něj již mohli před sedmi lety díky edici MDEK nahlédnout a vychutnat si podmanivou Moebiovu kresbu. Nutno však podotknout, že zvětšený formát tomuto komiksu neskutečně prospěl a když budete porovnávat obě vydání vedle sebe MDEK aktuálnímu kousku nesahá ani po kotníky. “Evropa” si zkrátka zaslouží odpovídající velikost, jedině tak může naplno vyniknout nádherná kresba, kterou tyto komiksy po většinou oplývají. Snad tedy bude Crew v tomto trendu i nadále pokračovat a my se s podobnými kousky budeme setkávat stále častěji.

Na vlnách science fiction se nese i druhý příběh z aktuálně vydané knihy, jenž se českým čtenářům představuje vůbec poprvé. Tentokrát však Moebius přidává i notnou dávku surreálna a bizarnosti, které jde ruku v ruce s lehkou fantasmagoričností. Tento komiksový seriál nabízí skutečně mnoho a nebojí se jít mnohdy až na hranu pochopitelnosti. Hermetická garáž Jerryho Cornelii je tak stejně jako Arzach vskutku jedinečným a zlomovým dílem, které má rozhodně co nabídnout i v dnešní době. Jen se zkrátka musíte smířit s tím, že samotný příběh nejspíše úplně nepochopíte (minimálně na poprvé).

Doslovný gejzír originality a tvůrčí svobody je cítit prakticky z každé strany tohoto komiksu. Moebius tak stále přichází s něčím novým a nebojí se experimentovat. Tu nalezneme odkazy na známá díla či osoby, abychom byli o pár panelů dál svědky doslovné parodie na vše, co se v rámci žánru parodovat dá. Díky všem těmto aspektům není ani dost dobře možné popsat samotný příběh, který se neustále větví, uhýbá a mění. Na konec se sice dobereme k nějakému konci, ale jak již bylo řečeno, klasicky vystavěný příběh, se kterým se běžně setkáváme zde rozhodně nečekejte.

Hermetická garáž navíc přichází v čistě černobílé podobě, ve které nejlépe vyniknou veškeré Moebiovi linky. V tomto ohledu se tak Hermetická garáž nemůže snad více lišit od Arzacha se kterým tvoří jedinou knihu. Zatímco Arzach doslova prýští všemi barvami a vy se tak můžete kochat nádhernými výjevy, které si pro nás Moebius přichystal, Hermetická garáž je v tomto ohledu mnohem minimalističtější. Ne snad horší, ale rozhodně jiná a dává nám opět trochu jiný pohled na tohoto jedinečného autora.

Ať už vás oba zmíněné komiksy po příběhové, či kresební stránce uchvátí, či nikoliv, jedno se této knize upřít nedá. Díky svému formátu, bohatým bonusům a celkovému zpracování se z této publikace stává jedinečný kousek, který by rozhodně neměl uniknout žádnému pravověrnému fanouškovi komiksu, který to s tímto médiem myslí vážně. Kromě toho, že se jedná o nadčasové práce, jde i o kus historie, na kterou bychom rozhodně neměli zapomínat. Velikost a celkové zpracování je pak pomyslnou třešničkou na dortu…


Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..