Mo Hayder – Vlk

0

ANOTACE:
Zámožní manželé Anchor-Ferrersovi hodlali ve svém venkovském sídle strávit poklidný čas. Skutečnost se však od jejich představ děsivě liší: hned po příjezdu našli na zahradě rozvěšené zvířecí vnitřnosti a nyní je drží v zajetí dvojice únosců, jejichž požadavky jsou stále bizarnější a více ponižující. Když už začíná být zřejmé, že těm dvěma nejde o výkupné, ale o osobní mstu, podaří se paní Anchor-Ferrersové pustit na svobodu alespoň psa.
Ten pes má na obojku napsáno „Pomozte nám!“ Našel ho tulák přezdívaný Chodící muž, a protože v tom nápisu spatřuje jednoznačný vzkaz od lidí v nesnázích, řekne o něm inspektoru Jacku Cafferymu a požádá ho, aby těm lidem pomohl. Inspektor ale váhá: co když je to celé jen nějaký nemístný žert? Teprve příslib nových informací o dávno zmizelém bratru Ewanovi přiměje Cafferyho zahájit pátrání.
A bude si muset pospíšit, protože v domě Anchor-Ferrersových se schyluje k závěrečnému dějství krvavého dramatu, který započal před celými čtrnácti lety…

K DOSTÁNÍ V TĚCHTO FORMÁTECH:
ebookykniha


Mo Hayder již dlouhá léta patří mezi typické představitele morbidních thrillerů. Ostatně jen málokdo dokáže své čtenáře tak znechutit a šokovat jako právě tato autorka. Není proto divu, že každá její další kniha je očekávána s jistou dávkou nejistoty. Co si autorka pro čtenáře připraví tentokrát? Na tuto otázku však již odpověď najdeme, protože u nakladatelství Domino právě vyšel již 7. díl ze série s Jackem Cafferym, tentokrát pod názvem VLK.

932_vlk_2d_webAčkoliv je Mo Hayder známá svým naturalistickým přístupem ke ztvárněnému násilí a brutalitám, její nejnovější kniha je v porovnání s předchozími díly přeci jen trochu umírněnější. Ovšem nebojte, minimálně střeva rozvěšená po stromech si autorka neodpustila. I přestože je násilí tentokrát méně, neznamená to, že by čtenáři byli nějak ochuzeni. Vlk má rozhodně co nabídnou a je jen na vás, jak k celému příběhu přistoupíte.

K nejnovějšímu případu se dostane Jack Caffery takřka náhodou. V pátrání po nových informacích o svém dávno zmizelém bratru Ewanovi se Jack setkává s tulákem přezdívaným Chodící muž. Ten mu přislíbí pomoc – ovšem za předpokladu, že přijde na kloub záhadě se psem, kterého tulák našel. Pes má na obojku napsáno “Pomozte nám!”. Caffery tak stojí před nelehkým úkolem najít majitele psa a prověřit pravdivost vzkazu, který měl pes u sebe. Jenže kde začít? Stopy sice žádné nejsou, avšak inspektor je poháněn touhou po pravdě o svém malém bratříčkovi, která ho žene vpřed.

Již tradičně si autorka pro čtenáře připravila řadu dějových linií. V tomto případě bude sledovat dvě hlavní. Jednou je samozřejmě Jackovo pátrání, které je tentokrát silně ovlivněno jeho soukromím. Ve druhé linii pak budeme sledovat osudy rodiny Anchor-Ferrensových, které u nich doma drží v zajetí dvojice únosců. Jejich požadavky nejsou úplně jasné. Je však stále jistější, že se vše blíží k nezvratnému konci. A tak jejich jedinou nadějí je jejich pes, kterého pustili na svobodu.

wolf-by-mo-hayder-9-3-14Jak již bylo řečeno dříve, autorka se tentokrát drží relativně zkrátka. Pokud se tedy opět těšíte na opravdu bizarní výjevy, či si libujete v hektolitrech krve, budete možná malinko zklamáni. Až na pár malých výjimek se totiž Mo Hayder brutálnímu násilí zcela vyhnula. Naopak rozehrává psychologickou hru, která má její postavy přivést až na samý pokraj zhroucení.

Téma této knihy je sice opravdu zajímavé a autorka si pro nás přichystala i nejedno překvapení a zvrat, ovšem stejně se nedá ubránit pocitu, že zde něco málo chybí. Násilí a bizarnosti zkrátka k Mo Hayder neodmyslitelně patří a pokud je nedostaneme v takové míře, na kterou jsme zvyklí, může nastat zklamání. Ve výsledku tak v porovnání například s již zmíněnou Kůží, popřípadě Panenkou, vyznívá Vlk malinko nemastně neslaně. Na druhou stranu je však potřeba říct, že se rozhodně nejedná o špatné čtení, to v žádném případě. Autorka drží kvalitu stále velmi vysoko, bohužel jsme si již zvykli na to, že ji s každou další knihou posouvá výš a výš. Což se v tomto případě nestalo.

Ať už jste příznivci brutálního násilí či nikoliv, nejnovější případ inspektora Jacka Cafferyho si bezpochyby zaslouží svou šanci. Navíc, pokud nebudete mít zbytečně přehnaná očekávání, rozhodně nebudete zklamáni. Protože minimálně v oblasti psychiky hlavních postav a vygradovaného napětí má rozhodně co nabídnout.


 

Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..