Mo Hayder – Panenka

4

Psychiatrickou léčebnu Beechway paralyzuje strach: mezi pacienty se šíří davová hysterie a zaměstnanci raději předstírají nemoc, než aby chodili na noční služby. Prastarými chodbami léčebny totiž za nocí obchází Maud, letitý přízrak zakrslé ženy, která si vybírá nahodilé oběti a silou své pokřivené vůle je následně dožene k drastickému sebepoškození nebo dokonce k sebevraždě.

Také Joe Le Grande pociťuje tíseň. Jako koordinátor zodpovídá za hladký chod léčebny, avšak i on začíná podléhat vlivu přízraku. Navíc se zdá, že po kontroverzním propuštění problémového pacienta Issaka Handela začala Maud rozsévat hrůzu i po okolním kraji.

…………………………………………………………….

Jen málo autorů dokáže své čtenáře naprosto šokovat a znechutit jim čtení již během úvodních pár stran. A právě toto je největší doména britské bestsellerové spisovatelky Mo Hayder. Tato sympatická drobná blondýnka má na svém kontě pěknou řádku hrůzyplných knih, za které by se nestyděl ani mistr hororu Stephen King. Mo Hayder se navíc vrací s nejnovějším počinem Panenka, který nastavuje laťku morbidních a hrůzu nahánějícím thrillerů zase o pěkný kus výš.

840_panenkaMo Hayder se na spisovatelskou dráhu vrhla až když jí táhlo na čtyřicet. O to výraznější ale její vstup na toto pole byl. Její prvotina Ptáčník vyvolala opravdu vášnivé reakce. Nejednomu kritikovi se při čtení udělalo nevolno, přesto její debut vycházel v recenzích více než pochvalně. A právě Ptáčníkem nasměrovala svou kariéru vzhůru, která se opírá o notně morbidní, pro někoho až nechutná témata. Je pravda, že bychom nic takového do této blondýnky na první pohled neřekli, přesto je díky tomu její styl naprosto nezaměnitelný a i díky tomu ji její fanoušci milují.

„Bolí to víc, než když si uřízla ruku … Přesto neustává a stahuje zip od hrudní kosti ke stydké. Ozývá se vlhký mlaskavý zvuk, jak se její břišní svaly odlepují od kůže… Kůže se jí odděluje od žeber a prsou, stahuje si jí přes ramena.“
str.6

Psychiatrická klinika Beechway není zrovna místo, kde byste se chtěli ocitnout. Navíc se proslýchá, že přízrak zakrslé sestry Maud po nocích chodí chodbami a navštěvuje pacienty, kterým sedá na hruď. Několik jich již dohnala k sebepoškozování, ale i sebevraždě. Kde je ovšem pravda? Opravdu klinikou obchází přízrak, nebo je pravda daleko méně nadpřirozená?

Koordinátor léčebny Joe Le Grand tak stojí před těžkým rozhodnutí. Podaří se tyto události ututlat aby klinika nijak neutrpěla, nebo nezbude nic jiného než se obrátit na policii, která by mohla s touto záhadou trochu pohnout. Zoufalý Joe tak žádá o pomoc detektiva Jacka Cafferyho, před kterým stojí nelehká úloha, plná děsu a násilí.

pJTYQ8PN3ZKnihy Mo Hayder není vůbec jednoduché zařadit do jednoho žánru. Horor, thriller, nebo detektivka? Tak trochu vše a ještě něco málo navíc. Na všudypřítomnou nechutnost a morbiditu si čtenáři již zvykli. Stejně jako na Jacka Cafferyho, policejního detektiva, který zde obstarává právě tu detektivní a thrillerovou zápletku. A jestli už jste některé knihy této autorky četli a myslíte si, že vás již ničím nepřekvapí, jste na omylu. Mo Hayder opět posouvá laťku děsivého thrilleru o pěkný kus výš.

Autorka opět rozehrává dechberoucí příběh, při kterém vám jednoznačně bude běhat mráz po zádech. Navíc se neomezuje pouze na jednu dějovou linii, ale splétá jich hned několik. Díky tomu udržuje čtenáře neustále na vážkách a v očekávání jak se vše vyvine a zda spolu nějak vše nesouvisí. Protože u této autorky si nemohou být čtenáři jistí vůbec ničím a ani u této knihy tomu není jinak.

Panenka se samozřejmě dá číst naprosto samostatně bez znalosti předchozích dílů. Přesto pokud je již máte načtené, bod pro vás, protože díky tomu si vychutnáte i sotva znatelné detaily, které autorka v příběhu umístila a poznají je pouze ti co mají tuto sérii načtenou. Postavy se navíc postupně vyvíjejí a potkáme i staré známé. Jak už bylo ovšem řečeno na to musíte mít načtené předchozí knihy s tímto detektivem v hlavní roli. Pro vás ostatní…nezoufejte tento hrůzyplný příběh si užijete i tak.

Autorka opět přesvědčila, že patří mezi to nejlepší co můžeme v tomto žánru najít. Kombinace psychiatrické léčebny a velmi podivných úmrtí a zranění evokuje ve čtenářích velmi mrazivý pocit, který dodává této knize na atraktivitě. A přestože má tato kniha skoro pět set stran čte se prakticky sama a nutí čtenáře hltat další a další strany. Sečteno podtrženo Panenka je úžasně strhující thriller plný zvratů a napětí, který by neměl uniknout žádnému vášnivému čtenáři tohoto žánru.

 
Kniha vychází v nakladatelství Domino
Objednávat můžete například zde.

…………………………………………………………….

polaroid-photo-avatar-psdMo Hayder odešla ze školy v patnácti letech. Pracovala jako barmanka, členka ochranky i filmového štábu, hosteska v tokijském klubu, učitelka angličtiny v několika asijských zemích… Po návratu domu, do Anglie, se rozhodla zkusit další profesi: spisovatelkou. Možná to bylo troufalé, možná naduté, ale nakonec se ukázalo, že to bylo správné rozhodnutí.
Mo Hayder píše tak, že se čtenáři se slabší náturou obvykle nedovědí, jak příběh skončil. Naopak ti, kterým její drsný styl vyhovuje, se nemůžou dočkat její další knihy. Když po dvouleté odmlce napsala thriller Ostrov sviní, několik recenzentů užilo přirovnání ke Stephenu Kingovi – a jakkoli takovéto příměry obvykle kulhají, v tomto případě je skutečně na místě.

    

wordpress hodn

Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

4 komentáře

  1. rodawzknihankova on

    Na tuhle knihu se chystám, skvělá recenze, ještě víc mě na knihu nalákala! 🙂

  2. pravá knihomolka on

    Človeče, si dobrý, že si to prečítal… Mne bolo blbo už z tej trojriadkovej ukážky. Námet to má skvelý, hrozne by ma zaujímalo, čo autorka vymyslela, ale je mi jasné, že túto morbídnosť vážne neprekusnem.

Leave A Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..