Miroslav Žamboch – Líheň I. : Smrt zrozená v Praze

2
První díl této zběsilé akční jízdy byl recenzenty přirovnáván jak k filmům o nesmrtelném Rambovi, tak i ke knihám Jiřího Kulhánka, dalšího krále české akční školy.
Slečna Marika a její tým složený z nejdrsnějších mužů, jaké jí mohl přidělit snad jen Osud, rozjíždí v Praze ojedinělou akci. Jejími protivníky (či spojenci) mohou být jak členové rusky hovořící mafie, tak specialisté z americké tajné služby či geniální vědci. A pak ještě NĚCO… Něco nelidského, hrozivého, nadlidského. První část dvoudílného románu Líheň vám představí Prahu trochu jinak, než ji znáte.

…………………………………………………………….

Než jsme se stačili nadát, tak po první pecce Hvězdní honáci na nás vydavatelství Walker & Volf útočí s dalším vypečeným kouskem. Tentokrát se z dalekých galaxií, plných vesmírných krav, vracíme zpět do středu Evropy, do naší matičky Prahy, kde na nás čeká zběsilá akční jízda z pera Miroslava Žambocha. Jak ovšem dopadne druhá vlaštovka z tohoto vydavatelství? Pojďme spolu se slečnou Marikou nahlédnout do temných zákoutí Prahy.

lihen-smrt-zrozena-v-praze_bPo Jiřím Walkeru Procházkovi zde máme dalšího mistra svého řemesla. Miroslav Žamboch patří mezi naše nejoblíbenější autory fantastiky, takže není divu, že duo W & V sáhlo právě po něm. Stačí nahlédnout do jeho portfolia a objevíte dlouhý seznam titulů, který by stál za nahrání do audio podoby. Tentokrát zde máme akční řež, která vás nenechá vydechnout až do samého konce. První díl legendární a hodně diskutované Líhně – Smrt zrozená v Praze. A proč právě tuto knihu? Kdo ví, možná proto, že byla tolik diskutovaná, nebo protože se svým stylem blíží ke knihám ikony české akční fantastiky Jiřího Kulhánka. Toto hodnocení nechám na jiných, každopádně je to sakra dobrá volba.

Marika Zaháňská je ve své podstatě úplně obyčejná normální holka. Snaží se uživit jako učitelka a její soukromý život se více méně pohybuje kolem bodu mrazu. Ten pravý stále nepřichází a letmé jednorázovky nejsou zrovna to co hledá. Nudný život bez jakékoliv perspektivy. Až do chvíle, kdy se chtě nechtě připlete k jednomu přepadení. Marika spadne do prapodivného víru událostí, který jí otočí život o 180 stupňů. Od té doby se kolem ní točí samí divní týpci, ale opravdová sranda začíná ve chvíli, kdy po ní půjdou nezastřelitelní chlápci a ona sama se začíná oblékat jak smrtka. Černá a neodolatelná.

Už od samého začátku nás autor nenechává na pochybách, o jaký typ literatury se jedná. Totálně akční jízda, kde se kulky počítají na kila, hrdinové mají hodně tuhý kořínek a nepřátelé jsou prakticky nesmrtelní. To a ještě něco navíc dostaneme ve známých kulisách našeho hlavního města. A aby toho nebylo málo, Mirek sem tam přidá nějakou tu údernou hlášku, jen tak mimochodem, aby řeč nestála. Milovníky Kulhánka jistě potěší i jeho všudypřítomnost v této knize. V tradičním kulhánkovském duchu se nese i citace děl „proslulého miliardáře Jiřího Rulhánka“, který své jmění nadělal psaním knih a nyní obývá přestavěný hrad Zvíkov. 

banner-lihen

Tohle všechno jsou víceméně známá fakta, přeci jen je Líheň na pultech už nějaký ten pátek. Jak si ovšem vede její audio podoba? Zde to bude poněkud tvrdší oříšek. Předem je potřeba asi zmínit, že posluchači se většinou dělí na dvě části. Ti co vyznávají obyčejný přednes bez jakýchkoliv příkras, a pak ti co dávají přednost projevu dramatizovanému. Jak to tak bývá nikdy se nezavděčíte všem, protože najít dokonalou rovnováhu bývá hodně těžké a podaří se to jen málokdy. Ovšem potom výsledek stojí za to viz. Hvězdní honáci.

miroslav-zamboch-lihen-3678 (1)Pokud máte stejně jako já rádi alespoň lehkou dramatizaci, budete mít hlavně zpočátku z Líhně poněkud rozpačité dojmy. Lucie Šternerová mi chvílemi připomínala moji učitelku na základní škole, kdy její chladný a neosobní přednes člověka spíše uspával než nutil k pozornosti. Pokud jste před Líhní poslouchali právě Hvězdné honáky, bude tento rozdíl možná až propastný. Na druhou stranu je potřeba říct, že nás na to duo W & V připravovalo. Lucie má opravdu  temný, poněkud chladný „zabijácký“ hlas.

Abychom Lucii ovšem nekřivdili, její přednes je čistý, výslovnost bezchybná a její barva hlasu je na poslech příjemná. Posluchači, kteří vyznávají právě prostý přednes, budou z jejího podání naprosto nadšeni. Mé hodnocení je poněkud ovlivněno faktem, že vyznávám alespoň lehkou dramatizaci, kdy si nemusíte neustále hlídat, která postava mluví, ale poznáte to již z přednesu.

Přes tyto zápory, pro někoho naopak plusy, si první Líheň zaslouží stoprocentně vaši pozornost, protože česká fantastika se prostě jen tak neomrzí a je dobře, že někdo myslí i na posluchače audioknih. Díky JWP a Radkovi Volfovi tak máme jedinečnou možnost si vychutnat další dílka z našich luhů a hájů i v jiné podobě, než té klasické papírové.

 Audiokniha vychází ve vydatelství Walker & Volf
Objednávat můžete například zde.

…………………………………………………………….

polaroid-photo-avatar-psdMiroslav Žamboch – Narozen v Hranicích na Moravě. Tento mladý nadějný autor a sběratel v roce 1990 vystudoval gymnázium v Bílovci. Podle uvedených informací v roce 2000 byl studentem ČVUT FJFI. Mezi jeho zájmy patří judo, kulturistika, horská cyklistika, vojenská technika, chladné zbraně. K SF ho prý přivedla technika a její perspektivy. V roce 1990 vstoupil do fandomu, začal si vymýšlet vlastní světy a v roce 1992 se zúčastnil Parconu. K jeho oblíbeným autorům patří F. Herbert se svou Dunou, J. R. R. Tolkien – Pán prstenů, časopis poutník a J. Jiran- Živé meče Ooragu. Bydlí v Kopřivnici. Má rád dobré víno.
V žánru SF zaujal novelou Na konci apokalypsy (Noční setkání, 2000), v níž navštívil střední Evropu po jaderné válce.
 
  
  

wordpress hodnoceni

Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

2 komentáře

Leave A Reply