Minna Lindgren – Babičky: BOX

0
ANOTACE:

Neumíte i představit, že by mohlo v domově důchodců dojít k něčemu nezákonnému, ať už k podezřelému úmrtí, krádeži, obchodu s léky nebo podivné rekonstrukci? Jeho devadesátileté obyvatelky Siiri, Irma a Anna-Liisa ano! Babičky jsou ďábelsky zábavnou a napínavou trilogií o stáří, přátelství a životě v relativně normálním domově důchodců.

K DOSTÁNÍ V TĚCHTO FORMÁTECH:
audioebookykniha


Ačkoliv se může zdát, že severské kriminálky jsou si všechny velmi podobné, čas od času se přeci jen najde výjimka, která potvrzuje pravidlo. Mezi tyto výjimky se může směle zařadit i finská detektivní série Babičky, jenž je vším, jen ne klasickou skandinávskou detektivkou. Nedávno navíc vyšel poslední díl (Den zkázy) této série, který uzavírá příběh třech potrhlých dam z domova důchodců v Podzimním háji. XYZ jej navíc vydalo v efektním dárkovém boxu, pokud tedy ještě hledáte nějaký dárek, mohl by to být ten pravý tip pro vás. 

Za Babičkami stojí finská spisovatelka a novinářka Minna Lindgren a jak již samotný název napovídá, hlavním hrdinou není tentokrát žádný komisař, či vyšetřovatel, ale obyčejné staré dámy z domova důchodců Podzimní háj. I když obyčejné je v tomto případě hodně relativní pojem. Ono ostatně všechny tři knihy se stejně jako naše hlavní hrdinky dají velmi těžko zařadit. Nejedná se o klasickou detektivku, ani humoristický román. Babičky stojí na rozhraní několika žánrů a nabízejí od všeho trochu.

Jsou tři, je jim hodně přes devadesát a i přes svůj věk nepatří do starého železa. Siiri, Irma a Anna-Liisa jsou hlavní hrdinky této knižní série, jenž má být finskou variací na legendární slečnu Marplovou. Zde si dovolím malé upozornění, že si nejsem úplně jistý jestli mají Babičky se slečnou Marplovou vůbec něco společného, snad kromě “věku”. A jako správné důchodkyně, zde někteří prominou, jsou zvědavé, sarkastické a pro nějakou tu jedovatou poznámkou také nejdou daleko. Ovšem, když se v jejich domově začnou dít podivné věci, začíná jít do tuhého…

Vše to začalo podivnou smrtí místního kuchaře (Mrtvý kuchař), pokračovalo rekonstrukcí Podzimního háje (Na útěku), která má za následek, že se místo, kde se cítily jako doma, se změnilo ve státem financovaný projekt péče o seniory, řízený prostřednictvím moderních technologií (Den zkázy). Je jedno zda se jedná o vyšetřování smrti kuchaře, či finančních machinací v Podzimním háji, naše hrdinky jsou od přírody zvídavé, což je přímá cesta do problémů. To jim však vůbec nevadí a hodlají všem záhadám přijít na kloub. A tak začíná honba za pravdou, ve které se stařenky nezastaví prakticky před ničím…

Pokud však očekáváte, že se Babičky ponesou ve stylu klasických detektivek, budete možná trochu zklamáni. Daleko blíže mají svým stylem a pojetím ke knihám typu Stoletého staříka, či Muže jménem Ove. I když na rozdíl od nich nehrají tolik na city a i humor je zde podáván trochu jinou formou. V tomto případě jde především o všudypřítomný sarkasmus a neustálé popichování mezi hlavními hrdinkami. I tak vám však eskapády hlavních hrdinek nejednou vykouzlí úsměv na tváři. Zapomenout nesmíme ani na detektivní linii, která zde samozřejmě je, i když na druhou stranu na ní není kladen takový důraz, jak je tomu v krimi žánru běžné. U “Babiček” se jedná spíše o nezbytný doplněk, jenž zpestřuje celé vyprávění.

Jedná se tak spíše o příjemné, vtipné, a vypointované vyprávění o problémech přestárlých obyvatel jednoho domu s pečovatelskou službou. Autorka se navíc nebála poukázat na šikanu, okrádání a dalších ohavnosti, kterým musí přestárlí obyvatelé čelit a to nejen od personálu a vedení pečovatelského domu, ale i od jejich vlastních rodin.

Bohužel díky tomu, že se vyprávění nezaměřuje pouze na jeden žánr, může místy působit lehce roztříštěně a čtenáři si občas nebudou jisti co si o knihách myslet. Jisté je, že tato série nejspíše nesedne úplně všem a ani nemíří literárním zážitkem kdo ví, jak vysoko. Na druhou stranu pokud hledáte oddechové čtení, které po vás moc nevyžaduje a chcete se občas zasmát, budou Babičky bezpochyby zajímavým tipem.

První díl – Mrtvý kuchař se navíc dočkal i své audiopodoby v podání Daniely Bartákové. Pokud tedy preferujete spíše mluvené slovo, není žádný problém sáhnout po adaptaci prvního dílu. Daniela Bartáková zde odvedla naprosto profesionální výkon, kterým pozvedá celý příběh o stupínek výš.

Babičky jsou bezpochyby svěží dílko, které rozhodně dokáže zaujmout. Navíc se odlišuje od běžné konkurence. Na závěr snad už jen jedno varování: Nedejte vždy na prohlášení a anotace na knize, občas jsou, jako v tomto případě lehce zavádějící. Možná se pak ubráníte přehnaným očekáváním, popřípadě zbytečnému zklamání. Babičky tedy sice spadají mezi detektivní příběhy, avšak klasickou detektivku byste v nich hledali marně.


Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply