Milostný dopis – karetní hra

0

Ačkoliv jsou v dnešní době synonymem pro deskové hry především pořádně velké krabice nabušené obsahem, které na hráče útočí všemi možnými způsoby, zapomínat bychom neměli ani na menší kousky. A právě sem patří i úžasná mikrokaretní hra Milostný dopis, která se na náš trh vrací ve zcela nové edici, která vám umožní si tuto sympatickou karetku zahrát až v šesti hráčích.

Milostný dopis bezpochyby patří mezi hry, které jsou již velice dobře prověřené časem. Ostatně původní edice je zde s námi již od roku 2012, kdy ji posléze na český trh přinesla společnost MindOK. Nyní, o sedm let později se na náš trh vrací, tentokrát pod patronací společnosti Blackfire, která nám přináší novou edici hry, která oproti původní verzi prošla řadou změn. Milostný dopis se tak dočkal zbrusu nové grafiky, pěkného cestovního pouzdra a především pak dvou nových postav – karty Kancléře a Špionky.

Hlavní devizou Milostného dopisu byla úžasná jednoduchost, která šla ruku v ruce s herním časem. Ostatně, po rozbalení jste v této hře nalezli pouhopouhých 16 karet. Avšak jak se říká, i s malým kašpárkem lze udělat velké divadlo a přesně to platilo i pro Milostný dopis. Nová edice sice maličko nabobtnala, ale stále pokračuje ve šlépějích svého staršího sourozence.

Už na první pohled vás bezpochyby může zaujmout samotné balení nové edice této hry. Milostný dopis míří do obchodů v průhledném blisteru, na klasickou krabičku na karty tak rovnou zapomeňte. Ten v případě této edice nahrazuje nádherně vyvedený semišový pytlíček, do kterého vměstnáte veškerý obsah této hry. Pytlík tak skvěle funguje jako cestovní pouzdo. Na kolik je však dobrý pro dlouhodobé uskladnění ve vaší sbírce her, však nechám čistě na vás. Upřít se mu však nedá, že opravdu skvěle vypadá a v obchodě dokáže bezesporu zaujmout.

Podívejme se však co v samotném pytlíčku nalezneme. Kromě nezbytných pravidel, která jsou vskutku primitivní a více než cokoliv jiného obsahují především vysvětlení jednotlivých efektů karet, zde nalezneme i třináct plastových žetonů přízně, které nahrazují blok pro počítání bodů. Hlavní komponentou jsou však stále především samotné karty. Těch je zde celkem 27, s tím že 6 je lama karet a zbylých 21 vám zbývá pro samotné hraní.

Ještě než se blíže podíváme na samotnou hru je potřeba zmínit samotnou grafiku hry. Nová verze Milostného dopisu se tak bezpochyby nevyhne srovnávání s původní verzí a to hned v několika ohledech. Proč tedy nezačít rovnou s tím nejpatrnějším a to je právě grafika. Ta prošla docela výraznou změnou. Ta je nyní více uhlazenější a navozuje lehce disneyovský pohádkový styl. A vzhledem k tomu že se dnešní doba snaží být co nejvíce korektní došlo i u Milostného dopisu v této oblasti k určitým změnám. Hra je tak genderově i rasově více vyvážená. Na samotnou hratelnost to sice vliv nemá, ale jak je právě zde vidět aktuální trendy se nevyhýbají ani nevinným karetním hrám.

Avšak vraťme se zpátky k samotné hře. Její principy zůstávají naprosto stejné s původní verzí hry. I tentokrát je tak vaším úkolem dostat svůj milostný dopis do rukou princezny a zároveň mařit stejnou snahu protihráčů. V každém tahu má hráč k výběru ze dvou karet. Akci jedné z nich provede a druhou si nechá do dalšího tahu. Herní kolo končí ve chvíli, kdy ve hře zůstává jen jeden hráč, nebo po dobrání balíčku, kdy vítězí ten s nejsilnější kartou na ruce Počet kol odvisí od počtu a úspěšnosti hráčů. Nic víc nic míň. Ačkoliv se to může zdát málo, hra naprosto skvěle funguje a užijete si u ní spoustu zábavy.

Nyní ale přichází na řadu změny. Původní Milostný dopis byl hrou pro 2 až 4 hráče. V nové edici která do balíku karet přidává postavu špionky a kancléře. Tím se jednak počet hráčů rozšiřuje až na šest a druhak přináší do hry i nové efekty, které při hře můžete využít. Což sice v základu funguje defacto stále stejně, ale s přibývajícím počtem hráčů máte přeci jen menší šanci hru nějakým výraznějším způsobem ovlivnit, jako třeba lépe odhadnout karty vašich protihráčů. V plném počtu se tak Milostný dopis stává více náhodnou záležitostí, jako příjemná karetka do hospody s partou kamarádů, však poslouží více než dobře.

Pokud přeci jen patříte mezi staromilce, potažmo pokud by vám verze pro čtyři hráče zcela stačila, i na to autoři hry mysleli. Nenutí vás totiž hrát se všemi kartami, které v nové verzi naleznete. V samotných pravidlech tak naleznete zmínku o tom, jak hrací balíček upravit, aby přesně kopíroval původní verzi hry. Ať už dáte tedy přednost původní, možná o něco strategičtější variantě, kde se lépe počítají karty, nebo naopak využijete možnost hrát až v šesti hráčích, Milostný dopis je skvělou hrou, která by vám doma rozhodně neměla chybět.


Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..