Milo Manara – Caravaggio

2

Pokud jde o vnadné ženy, v rámci komiksu bychom asi jen těžko hledali věhlasnějšího jména, než je Milo Manara. Tento svébytný Ital je skutečnou legendou, stejně jako jeho erotická díla. Přesto v jeho portfoliu najdeme i pár kousků, které se neopírají jen o lascivní tématiku. Jedním z nich je životopisný Caravaggio, kterého nám nakladatelství CREW právě představuje ve své edici Mistrovská díla evropského komiksu.

Již úvodem vás však mohu ujistit, že se rozhodně nemusíte bát, že by zde šlo jen o malování obrázků a sbírku historických dat a faktů. Přeci jen za tímto komiksem stojí legenda erotického komiksu a tak ani o vnadné ženy zde nebude nouze. Caravaggio navíc žil vcelku bujarým životem a tak se zde mohl Milo Manara opravdu vyřádit, byť je daleko umírněnější, než jsme u něj zvyklí. O erotiku se zde jen lehce otírá a ve svém prozatím posledním komiksu věnuje se především věhlasnému malíři.

MDEK s pořadovým číslem dvacet dva nám nabízí souborné vydání původních dvou alb (Le caravage #01: Première partie – La palette et l’épée, Le caravage #02: Seconde partie – La grâce) v jednom kompletním svazku. Na 120 stranách tak projdeme nejdůležitější etapy života tohoto barokního umělce a nahlédneme do zákulisí tvorby jeho fenomenálních obrazů. Manara se překonává a nabízí nám minimálně po scénáristické stránce své nejlepší dílo, byť i zde pár výtek najdeme.

Milo Manara je bezpochyby fenomenální kreslíř, jeho scénáře však nezřídka maličko pokulhávaly. Příběhová stránka jeho komiksů mnohdy ani neexistovala, či byla plně podřízena erotickému vyznění jeho díla. Caravaggio je však ve všech ohledech jiný. Ano, na odhalená ňadra a oblé zadky zde samozřejmě dojde a samotný příběh je mnohdy zbytečně zkratkovitý. Přesto je vše překvapivě konzistentní. Manara navíc ve svém komiksu nestaví jen na známých obrazech tohoto italského malíře, ale snaží se nám Michelangela Merisi de Caravaggia představit především jako člověka a osobu, která i přes svou zjevnou genialitu, měla do ideálu hodně daleko. 

Bohužel s postupujícími stránkami si stále častěji budete všímat určité šablony, kterou Manara u tohoto komiksu využívá. Typicky tak Caravaggio někam přijede, dostane zakázku a něco nakreslí. Mezitím se dostane do potíží, nejčastěji kvůli ženě, aby byl následně donucen prchnout. Z Říma, Neapole, Malty a tak stále dokola. Je samozřejmě jasné, že se autor musel držet historicky známých dat. Zároveň má však Caravagiův životopis až nezvykle mnoho prázdných míst, kde se autor mohl dosytosti vyřádit svými fabulacemi. To bohužel plně nevyužil a drží se pevně vymezených mantinelů.

Když se zaměříme na samotnou Manarovu kresbu, tak tu pravděpodobně netřeba nijak představovat. U nás mu ostatně vyšla již celá řada komiksů, na kterých se buď podílel, nebo které byly kompletně v jeho režii. Vnadné krásky v podání tohoto svébytného Itala poznáte zaručeně vždy a nejinak tomu je i v případě tohoto komiksu. Manara však zde přidává i nádherné scenérie místní architektury a další prvky, které z Caravaggia dělají jedinečný vizuální zážitek. Manarova kresba tak opět boduje a posouvá celý komiks o úroveň výš.

Ačkoliv Caravaggio není zcela bez chyby, bezpochyby si zaslouží naši plnou pozornost. Jednak se jedná asi o nejlepší a nejkonzistentnější scénář, který dal tento autor dohromady. Druhak nám Caravaggio ukazuje Manaru ve zcela novém světle, v němž se tato legenda erotického komiksu neopírá pouze vnadné ženy a jejich svůdná těla. Nezbývá tedy než CRWI poděkovat a s očekáváním vyhlížet zajímavý přírůstek, který si pro nás CREW v rámci MDEK řady připraví.MILO MANARA – CARAVAGGIO (MDEK #22)
SCÉNÁŘ: MILO MANARA
KRESBA: MILO MANARA
PŘELOŽIL: DENISA STREUBLOVÁ
VYDAL: CREW
ROK: 2020
STRAN: 120
ORIG. NÁZEV: Le caravage #01: Première partie – La palette et l’épée, Le caravage #02: Seconde partie – La grâce
ISBN: 978-80-7449-851-0

 

Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

2 komentáře

    • Harley je jednoduchá zábava, tohle je přeci jen o úroveň dál 🙂 Zkus třeba objevíš kouzlo evropských komiksů 🙂

Leave A Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..