Mike Richardson & Stan Sakai – 47 róninů

0

 

ANOTACE:
„Znát tento příběh znamená znát Japonsko.“

Japonská národní legenda se stává komiksem! Tvůrci Mike Richardson (Star Wars: Crimson Empire) a Stan Sakai (Usagi Yojimbo) přivádějí k životu největší příběh o pomstě, a to pod zasvěceným redakčním vedením Kazua Koikeho, japonské ikony a slavného autora série Lone Wolf and Cub. Epické poslání věrných japonských válečníků odhodlaných pomstít svého ukřivděného pána se stává ztělesněním samurajského kodexu cti. Je to příběh o povinnosti a odhodlání v té nejdivočejší vznešenosti. Nádherně ilustrovaný grafický román opřený o pečlivé studium historických podkladů začíná tragickým incidentem, jenž zpečetí osud mladého pana Asana, a následně sleduje strasti oddané skupiny jeho vazalů, kteří neochvějně vyrazí na cestu krvavé pomsty.

K DOSTÁNÍ V TĚCHTO FORMÁTECH:
kniha


Pokud byste hledali knihu, která by nejlépe charakterizovala Japonsko, jeho historii, kulturu či mentalitu, jednou z prvních voleb by bylo legendárních 47 róninů. “Znát tento příběh znamená znát Japonsko.“ Nejslavnější japonská legenda se dočkala řady zpracování a interpretací a mezi ně patří i úžasný komiks v podání Mikea Richardsona a Stana Sakaie, jenž právě vyšel u nakladatelství Crew.

Tvůrce tohoto komiksu pravděpodobně není potřeba dalece představovat. Kromě toho že Mike Richardson založil vydavatelství Dark Horse, podílel se i na řadě komiksových scénářů, z u nás vydaných například první omnibus Predátora. Stan Sakai je na tom samozřejmě u nás o poznání lépe, stačí když zmíníme jméno Usagi Yojimbo. Tato autorská dvojice se tak pustila pod dohledem Kazua Koikeho, japonské ikony a slavného autora série Lone Wolf and Cub do epického příběhu, jenž patří k základům japonské literatury.

47 róninů však není pouhá fikce. Tento příběh vychází ze skutečné události, ke které došlo roku 1703 a jenž se navždy zapsala do historie a srdcí obyčejných Japonců. Epický příběh o pomstě, povinnosti a odhodlání v sobě skrývá poselství, jenž dokázalo přežít až do dnešních dnů. Ostatně spouštěčem událostí, byla jako již mnohokrát touha po moci a korupce, která je aktuální i v dnešní uspěchané době.

Jedná se o příběh 47 vazalů, jejichž pán, Asana z rodu Akó, byl povolán k šógunovu dvoru. Zde v nemalé míře vládne korupce. A když čestný a samurajských zákonů dbalý Asano odmítne zaplatit úředníku Kirovi úplatek, má to za následek, že je lstí donucen tasit svůj meč a napadnout zkorumpovaného úředníka. Tím však dle japonských zákonů a pravidel ztratil svou čest a byl nucen spáchat seppuku.

Když samuraj ztratí svého pána, stává se z něj muž beze cti, rónin, toulající se po světě ve své hanbě. Jenže těchto 47 mužů přísahalo obnovit svou čest, a hlavně čest svého pána, tím, že se pomstí jeho zákeřnému vrahovi, resp. muži, který způsobil jeho smrt. Vydávají se proto na obtížnou cestu pomsty, která se později pro svět stala legendou a předlohou pro mnohá umělecká díla…

Scénář, nebo alespoň počáteční koncept byl v případě tohoto komiksu tedy relativně daný. Přesto nestál Richardson před jednoduchým úkolem. Legenda, jakou bezesporu 47 róninů je, si zaslouží náležitou péči a té se jí v tomto případě bezesporu dostalo. Ostatně sám Richardson přiznává, že zpracovat 47 róninů do komiksové podoby, byl jeho tajný sen, který nosil v hlavě velice dlouho a nejčastěji ztroskotal na výběru ilustrátora.

Po dlouhých úvahách a pátrání nakonec sáhl do vlastní “stáje” a spřáhl se Stanem Sakaiem. Společně pak vytvořili opravdu jedinečný komiks, který je více než důstojnou poctou originálu. Sakai zde navíc ukazuje, že kromě zvířat (Usagi) umí vcelku dobře kreslit i lidské postavy. Kromě této změny se však kresba nese v podobném duchu, jako u nejznámější Sakaiovi série. I přes nezaměnitelný Sakaiův styl 47 róninů rozhodně nespadá do parodie, kterou by snad mohla jeho odlehčená kresba evokovat. Dodává však, jinak tragickému a vážnému příběhu, lehkou špetku nadhledu a odlehčení, díky čemuž se tento příběh užije daleko lépe i běžný čtenář.

Komiksové adaptaci 47 róninů nechybí takřka nic. Snoubí se zde jedinečný příběh s citlivě upraveným scénářem a kresbou, kteří perfektně zachovávají původního ducha tohoto příběhu o pomstě, povinnosti a odhodlání. Spolupráce Richardsona se Sakaiem tak v tomto případě dopadla opravdu na výbornou a nám se tak do rukou dostává jeden z nejlepších komiksů letošního roku, který je více než důstojnou poctou této japonské legendě.


Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.