Mike Mignola – Hellboy: Divoký hon

0

„Tahle kniha by mohla být jednou z nejdůležitějších v Hellboyově historii – prorůstá svými úponky do minulosti a spojuje zdánlivě nesouvisející příběhy, někdy i takové, o nichž jste si mysleli, že jsou zcela osamocené, a splétá z nich bohatou tapiserii. Všechno je propojeno tak, jak by vás to ani nenapadlo.

A ozvěna mytologických témat Divokého honu ukazuje na něco velkého… a tím myslím opravdu velkého… v budoucnu.“

Z předmluvy Marka Chadbourna ke knize Divoký hon.

…………………………………………………………….

Už je to opravdu pěkná řádka let, co poprvé spatřil světlo světa první komiks s tímto svérázným hlavním hrdinou. Postupem času se z Mignolova Hellboye stala ikona, která neustále přitahuje nové a nové fanoušky. V České republice si ho pod svá křídla vzalo Comics Centrum. Přesto jsou to již dva roky, co vyšel zatím poslední díl s podtitulem Temnota vábí. A i když Comics Centrum na Mignolu a jeho univerzum nezanevřelo úplně (vyšel druhý díl Ú.P.V.O. a dotisk Probuzení ďábla), bylo vcelku ticho po pěšině. Až do teď. Hellboy přichází v nové knize, která může být podle některých jednou z nejdůležitějších v Hellboyově historii.

hellboy9_01Mike Mignola vytvořil opravdu jedinečné univerzum, na které se postupně nabalují další a další příběhy. Krásným příkladem je právě série Ú.P.V.O., ve které si sice Hellboy jako takový nevyskytuje, ale úzce s ním souvisí. Tyto a další detaily tak dávají dohromady jedinečný svět, který na čtenáře dýchá z každé strany. Navíc propojení paranormálna s rohatým démonem, který bojuje na straně dobra, a všemožných legend a pověstí, zní sice na první pohled šíleně, tady o ovšem naprosto dokonale funguje.

Stejně jako u předchozího dílu se Mignola spolčil s vynikajícím kreslířem a kolegou Duncanem Fegredem. Tito dva v sobě nalezli dokonalou symbiózu a nutno říct, že jim spolupráce opravdu prospívá. Fegredo se v kresbě Mignolovi vyrovná a v lecčems jej dokonce předčí. Není proto divu, že tvůrce Hellboye svěřil kresbu právě jemu. Toto duo doplňuje svým již tradičně vynikajícím překladem Jan Kantůrek, který je tak dostatečnou zárukou kvality, na kterou si již čeští čtenáři zvykli.

Divoký hon je v mnoha ohledech tím nejzásadnějším na co můžeme v Hellboyových příbězích narazit. Hellboy se vrací z ústraní zpět do Anglie, na místa na kterých nebyl dlouhých čtyřicet let. Střet s pradávnými obry a mytologickými postavami z Artušovských legend je pouze začátek a hodně velkým příslibem pro věci budoucí. A věřte, že po dočtení této knihy budete netrpělivě vyhlížet vydání dalšího dílu.

Čtenáři, kteří mají Hellboye důkladně načteného zde zaplesají blahem. Jelikož Divoký hon spojuje dohromady řadu příběhů z minulých knih a dává tak dohromady neuvěřitelný pohled na Mignolovo univerzum. Díky této knize je nádherně vidět,hellboy9_12 jak má autor vše do nejmenších detailů promyšlené a díky Divokému honu tak začínají dávat smysl i příběhy, které se jevili naprosto oddělené bez jakéhokoliv kontextu. Zde bohužel malinko ostrouhají čtenáři Hellboye neznalí, kterým tak uteče spoustu zajímavých detailů.

A co si pro umocnění celkového zážitku přečíst?

– povídku Mrtvola z knihy Hellboy 3: Spoutaná rakev
– celou knihu Hellboy 6: Podivná místa
– celou knihu Hellboy 8: Temnota vábí
– pokud ji neznáte, tak si něco přečtěte o artušovské legendě nebo se aspoň koukněte na film Excalibur

Mignola se nebál a rozhodl se zabrousit i do temných zákoutí Hellboyovi mysli, kdy jeho rozpolcení nad tím, co je nebo není správné, dodává tomuto příběhu tu správnou atmosféru, která je ještě umocněna dokonalou Fegredovou kresbou. Navíc spojení originálního příběhu se starými pověstmi o Artušovi a jeho době v sobě snoubí neopakovatelné kouzlo, které si získá naprostou většinu čtenářů.

O tom jestli má Divoký hon své opodstatnění či nikoliv, asi není potřeba dlouze přemýšlet. V této knize tak dostáváme esenci toho nejlepšího z Hellboye a zároveň jakýsi spojovací článek s předchozími knihami. Autor se zde ovšem neohlíží pouze do minulosti, i nadále posouvá dějovou linii mílovými kroky vpřed, protože Divoký hon je především obrovským příslibem do budoucna, kdy se čtenáři mohou těšit na něco opravdu velkého.

 
Kniha vychází v nakladatelství Comics Centrum
Objednávat můžete například zde.

…………………………………………………………….

Mike Mignola je americký spisovatel a malíř komiksů, známý vytvořením slavného Hellboye. Byl také spoluautorem u Atlantis: The Lost Empire a filmové adaptaci jeho knihy The Amazing Screw-On Head.

 

 

 

wordpress hodnoceni

 
Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..