Mike Mignola – Hellboy 6: Podivná místa

0

 

ANOTACE:
Přestože se Hellboy v závěru minulé knihy Červ dobyvatel rozhodl opustit svůj rodný Úřad, paranormální jevy ho stále obklopují. V podstatě se tomu dvoumetrový rudý tvor s ocasem a upilovanými rohy těžko může divit.Při svém putování po Africe se Hellboy setkává se šamanem Mohlomim, který mu prozradí, že jeho životní pouť se ocitla na křižovatce a že ať si vybere kteroukoliv z cest, zavede ho na podivná místa.

K DOSTÁNÍ V TĚCHTO FORMÁTECH:


Rok 2018 je již v plném proudu a čeští nakladatelé pomalu ale jistě začínají chrlit nové tituly. Comics Centrum na to šlo od lesa. Ještě než se pustí naplno do letošních novinek, přinesli fanouškům dva dlouho očekávané dotisky legendárního Hellboye. Červa dobyvatele si již můžeme užívat od ledna a tak přišel čas na další díl, tentokrát s pořadovým číslem šest. Podivná místa jsou zde a představují Hellboye ve zcela nové rovině.

Comics Centrum tak pokračuje na “hellboyovské” vlně a dává tušit, že fanoušci tohoto rudého pekelníka a vůbec celého jeho univerza se mají letos skutečně na co těšit. Podivná místa u nás vyšly již v roce 2009 a dlouhou dobu jsou beznadějně rozebraná. Pokud vám tedy původní vydání uniklo, máte nyní jedinečnou možnost doplnit si chybějící místo v knihovničce. Navíc jak Červ dobyvatel, tak i právě vydaná Podivná místa jsou v “hellboyově univerzu” poměrně důležitá. Navíc se jedná o poslední knihu základní řady, kterou kreslil Mignola úplně sám. O důvod víc, abyste si ani šestý díl série rozhodně nenechali ujít.

Zatímco v páté knize se uzavřela jedna z kapitol Hellboyova života jeho odchodem od Úřadu paranormálního výzkumu a obrany, je šestá kniha “novým” začátkem Hellboyova putování za neodvratným osudem. Ten stále více předurčuje jeho pravá ruka, po které touží celá řada tvorů. Při svém putování se tak ocitá na důležité křižovatce, jenž určí jeho další osud. Ať si však kteroukoliv z cest, zavede ho na podivná místa.

První z nich nalezneme právě v této knize. Ta obsahuje dva na sebe navazující příběhy, jenž jsou přímým pokračováním Červa dobyvatele: Třetí přání a Ostrov, které jsou doplněné epilogem, skicářem a alternativním úvodem příběhu Ostrov. Mignola v nich více než kdykoliv dřív klade důraz na ezoterično, mystiku a dá se říct, že i filosofii. Hellboy se tak vůbec poprvé ukazuje ve zcela novém světle. Odhazuje pozlátko bezduché mlátičky a ukazuje, že u jeho příběhů je potřeba i trochu přemýšlet.

Oba příběhy se opravdu neřadí mezi vyloženě odpočinkové a leccos v nich nemusí dokonce vůbec dávat smysl. Čtenáři tak rozhodně nejsou vedeni za ručičku. Mohu vás však uklidnit, že pokud budete pokračovat i ve čtení dalších dílů, zapadnou i tyto dva příběhy na své místo a začnou dávat hlubší smysl. Mignola tak opět dokazuje svou genialitu, kdy má dopředu  velice dobře promyšlené, jakým směrem se bude příběh ubírat. Díky tomu nám neservíruje vše najednou, ale dávkuje nám střípky informací v  malých dávkách napříč všemi jeho příběhy. Právě toto pomyslné prolínání s ostatními povídkami dodává celému příběhu na  kvalitě a komplexnosti.

Pozadu samozřejmě nezůstává ani samotná kresba, kterou stejně jako v předchozích knihách obstaral sám Mike Mignola. Je to navíc také vůbec naposled, kdy je celá kniha pouze v jeho režii. Od dalších dílů si ke spolupráci přizval řadu renomovaných kreslířů, jenž se snažili pokračovat v nezaměnitelném Mignolově stylu. Originál je však jen jeden. Mignolova úsporná a zároveň dokonale atmosférická kresba, posouvá Hellboye o stupínek výše a dodává mu jedinečný náboj.

Podivná místa rozdělily Hellboyovi fanoušky na dva tábory. Jedni jim vyčítají odklon od relativně jednoduchého akčního příběhu, zatímco druzí oceňují fakt, že se Mignola rozhodl Hellboyův příběh posunout na zcela jinou úroveň a dodal mu ještě více mystický nádech. Ať už budete patřit ke kterékoliv skupině, rozhodně byste si neměli nechat Podivná místa uniknout. Mike Mignola totiž velmi dobře ví co dělá…


Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..