Mike Mignola & Ch. Golden – Baltimore: Prokleté zvony

0

 

ANOTACE:
Kroky zavádějí lorda Baltimora do malého rakouského městečka sužovaného řáděním ďáblem posedlých upířích jeptišek z nedalekého kláštera, do jejichž čela se postavil samozvaný černokněžník. Ten pro uskutečnění svých světovládných záměrů potřebuje oživit jistou mocnou čarodějku. A právě za tím účelem ukrývá ve stínech klášterních kobek toho, jehož jednonohý mstitel lord Baltimore tak divoce pronásleduje!

K DOSTÁNÍ V TĚCHTO FORMÁTECH:
kniha


Když před čtenáři komiksu zmíníte jméno Mike Mignola, okamžitě jim vytane na mysli Hellboy. Není to však jen rudý pekelník, kterého Mignola přivedl k životu. Koncem loňského roku nám Comics Centrum přineslo i úvodní díl další Mignolovské série, v níž nám představilo Lorda Henryho Baltimora. Morové lodě takřka okamžitě vyvolali u čtenářů nadšené reakce a tak bylo vcelku jasné, že pokračování na sebe nenechá dlouho čekat. Prokleté zvony jsou zde a my se opět můžeme vydat do fascinujícího světa sužovaného smrtícím morem a prokletými upíry.

Kromě již zmíněných Morových lodí, jsme se s tím toho hrdinou mohli setkat i v knize Baltimore aneb Statečný cínový vojáček a vampýr, kterou vydalo nakladatelství Triton a jenž koresponduje s právě úvodním dílem komiksové série. Ostatně na svědomí ji má stejné autorské duo Mike Mignola s Christopherem Goldenem. Ani v případě Prokletých zvonů se na této sestavě nic nemění. Autorské dvojici pak opět doplnil novozélandský komiksový umělec Ben Stenbeck, jenž vdechl Baltimorovi nezaměnitelnou vizuální podobu.

Zatímco Morové lodě byli především úvodem do celého Baltimorova univerza a představením hlavních hrdinů a základní osy příběhu, Prokleté zvony se již se žádnými zbytečnostmi nezabývají a nabízí nám hutný a znepokojivý příběh na 144 stranách v brilantním překladu Jana Kantůrka. A že je skutečně na co se těšit, o tom nemusíte vůbec pochybovat.

Lord Baltimore křižuje ve své honbě za prastarým a mocným upírem Haigusem takřka celou Evropu. Jeho pátrání ho zavádí do malého rakouského městečka sužovaného řáděním upířích jeptišek z nedalekého kláštera. Má snad tato situace něco společného s Baltimorovým starým známým? Nebo se jedná jen o podivnou shodu náhod? Času ubývá a Baltimore musí jednat, jelikož se Prokleté zvony opět chystají rozeznít svou vražednou melodii….

Mignola již mnohokrát dokázal, že je skutečně výjimečný autor a v Prokletých zvonech to znovu dokazuje. Společně s Goldenem vytvořili temný a znepokojující příběh, jehož hlavní devizou je jedinečná atmosféra, která graduje až do samotného finále. Samotný příběh je samozřejmě stále relativně lineární, aby však nepůsobil příliš naivně a autoři dodali příběhu řádný šmrnc, neopomněli přidat pár perliček navíc, díky čemuž působí Baltimore skutečně komplexně a propracovaně.

Zatímco v úvodní knize dělala Baltimorovi společnost lehce naivní dívka, která toužila dostat se z rodné vesnice, tentokrát ji vystřídal americký žurnalista a bývalý redaktor Boston Globe. Ten se za každou cenu snaží získat co nejvíce informací o upírech. A kdo by mu v tom mohl lépe pomoci, než právě Baltimore. Kdyby vám navíc z nějakého nepochopitelného důvodu nestačili všechny ty monstra a upíři, se kterými se Baltimore musí utkat, ještě je zde inkvizitor Duvić, jeho cílem není nic menšího než očistit Baltimora od všeho ďábelského.

Každý střípek v této knize má své místo a dotváří úžasný celek, který svého předchůdce (Morové lodě) hravě strčí do kapsy. Aby byl výsledek a dojem takřka dokonalý, je potřeba i povedená kresba, kterou opět obstaral Ben Stenbeck. Jeho kresba perfektně zapadá do celého pojetí Mignolova univerza. Ostatně jeho styl v lecčems Mika Mignolu připomíná. Zároveň se však nesnaží o pouhé kopírování stylu, ale přináší i vlastní invence. Stenbeck však především pokračuje v nejlepší tradici komiksů Mika Mignoly a nepouští se zbytečně do přílišných experimentů. Díky tomu patří Baltimore vyloženě mezi povedené kousky, ve kterých funguje takřka vše na výbornou.

Baltimore se sice od Hellboye v mnohém liší, přesto v nás zanechává důvěrně známou stopu, kterou známe právě z hellboyovských komiksů. Snoubí se v něm perfektní příběh s jedinečnou a hutnou atmosférou, kterou dokonale podtrhuje výborná kresba Bena Stenbecka. Baltimore má skutečně slušně našlápnuto k velkému úspěchu a jestli se podaří udržet kvalitu i v následujících dílech, máme zde jednu z nejpovedenějších komiksových sérií posledních let. Zda tomu tak skutečně bude se budeme moci přesvědčit již v září, na které Comics Centrum chystá již třetí díl této jedinečné série.


Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.