Mike Mignola – Baltimore: Morové lodě

0

 

 

ANOTACE:
První světová válka je náhle ukončena podivnou morovou ranou. Evropa se z ní těžce vzpamatovává, je však vzápětí zaplavena hordami upírů. Na scénu vstupuje válečný veterán, lord Henry Baltimore. Poháněn pomstou, pronásleduje jednoho z oněch netvorů. Na cestě vedoucí skrze krvavá kolbiště, vraky morových lodí, vybuchující vzducholodi i hřbitovy ponorek nemilosrdně potírá všudypřítomné zlo.

K DOSTÁNÍ V TĚCHTO FORMÁTECH:
kniha


Postava komiksového Hellboye je i v našich končinách dost známá a oblíbená. Vždyť nejeden z fanoušků si jistě vzpomene na filmovou postavu Rasputina, kterou ztvárnil náš Karel Roden. Jenže hellboyovský vesmír to není jen Hellboy a Ú.P.V.O., se kterými se u nás můžeme setkat. Do tohoto rozsáhlého univerza patří i další originální mignolovská postava, kterou nám Comics Centrum představuje ve zbrusu nové sérii. Seznamte se s lordem Baltimorem, dalším jedinečným hrdinou, který bojuje proti temnotě a zlu.

Představovat čtenářům Mika Mignolu je asi zcela zbytečné. Od roku 1980, kdy začal svou kariéru v tomto odvětví, se postupně vypracoval k nejuznávanějším firmám a spolupodílel se na komiksech jako Daredevil, The Incredible Hulk, nebo Batman. Opravdový zlom však nastal ve chvíli, kdy začal vytvářet své univerzum v čele s Hellboyem. To v současné době nabobtnalo do opravdu úctihodných rozměrů, v němž nalezneme bezpočet sérií a zajímavých postav. Jednou z nich je i právě zmíněný Baltimore.

Přestože se jedná o první česky vydaný komiks s Baltimorem v hlavní roli, s touto postavou jsme se mohli již setkat. A to konkrétně v knize Baltimore aneb Statečný cínový vojáček a vampýr, kterou vydalo nakladatelství Triton a jenž má na svědomí právě Mike Mignola s Christopherem Goldenem. A právě vydaná novinka Morové lodě je jakýmsi pokračováním tohoto příběhu. Naštěstí nám autoři vše osvětlí v samotném komiksu, a tak se bez znalosti knihy vcelku dobře obejdete.

Ocitáme se v roce 1916, v době kdy je náhle ukončena První světová válka podivnou morovou epidemií, kterou jako hejna kobylek doprovází i záplava upírů. A právě v tu chvíli přichází na scénu vysloužilý voják, lord Henry Baltimore. Zocelen boji ve válce a poháněn neutuchající touhou po pomstě, pronásleduje jednoho z oněch netvorů. K cíli však vede dlouhá a trnitá cesta a výsledek je nejistý. Navíc se zdá, že mor a upíři byli jenom začátek…

Na tomto příběhu Mignola spolupracoval právě s Goldenem. A přestože se jedná o úvodní knihu série, z níž je první polovina knihy především seznamovací (pro ty co četli knihy, spíše menší “opáčko”), nabízí, jak je již u Mignoly zvykem, skutečně zajímavý příběh s jedinečnou atmosférou. Díky tomu celá kniha příjemně plyne, nikde zbytečně nezadrhává a má skvělý spád. Je samozřejmě jasné, že dostaneme více otázek, než odpovědí, jako úvod však fungují Morové lodě opravdu na výbornou.

Samotnou kresbu v tomto případě obstaral  novozelándský komiksový umělec Ben Stenbeck. Ten v rámci Hellboy universe spolupracoval již na příběhu ze série Ú.P.V.O., The Ectoplasmic Man. Odtud byl již jen krůček k sérii Baltimore. Stenbeckova kresba perfektně zapadá do celého pojetí Mignolova univerza, zbytečně neplýtvá detaily, přesto se mu daří zachytit vše podstatné. Ostatně pokud jste již měli možnost číst některého Hellboye, nebude pro vás ani Baltimore velkým překvapením. Stenbeck pokračuje v nejlepší tradici tohoto univerza a nepouští se do přílišných experimentů. I díky tomu Baltimore perfektně zapadne do řady, na rozdíl od některých dílů Ú.P.V.O. jenž se Mignolově kresbě notně vzdalují.

Hodnotit samotné zpracování, či překlad, je v případě Comics Centra již asi zbytečné. Baltimore má klasický hardback formát, na jaký jsme u většiny sérií tohoto zvyklí a technické zpracování je již tradičně na velmi vysoké úrovni. Kromě samotného příběhu samozřejmě nechybí ani předmluva, kterou obstaral Joe Hill a nezbytný skicář na konci knihy. Překlad má pak na svědomí stejně, jako ostatní knihy tohoto univerza Jan Kantůrek.

Baltimore je samostatná série, která se dá se dá stoprocentně užít i bez jakékoliv znalosti Hellboye, či ostatních knih tohoto univerza. Mignola nám představuje dalšího atraktivního hrdinu, který perfektně zapadá do jeho světa a dále jej rozvíjí. Již úvodní díl série nabízí bezesporu opravdu zajímavé počtení a tak by byla věčná škoda nechat si tento jedinečný fantasy hororový příběh nechat uniknout.


Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.