Mike Carey – Mezi řádky: Tommy Taylor a falešná identita

0

ANOTACE:
Tommy Taylor je hlavní hrdina cyklu románů fantasy, které se staly kulturním fenoménem. Fanoušci navštěvují webové stránky a cony, aby mohli magické příběhy oslavovat, a doufají, že jejich pohřešovaný tvůrce, Wilson Taylor, se jednoho dne znovu objeví, aby napsal poslední dobrodružství.
Ale jedna dějová nitka zůstává viset ve vzduchu: skutečný Tom Taylor, opuštěný Wilsonův syn. Tom, inspirace pro zázračného malého čaroděje, je po celém světě uctíván jako zhmotnělá literární legenda.
V okamžiku, kdy Tomův život začne nabírat podivné a nebezpečné paralely se životem Tommyho, je vtažen do zvláštního literárního podsvětí, kde má moc vyprávění stejnou sílu jako kouzla.

K DOSTÁNÍ V TĚCHTO FORMÁTECH:
kniha


Jména Mike Carey a Peter Gross asi netřeba moc komiksovým fanouškům představovat. Tato dvojice ostatně stojí za vynikajícím Luciferem, který se i u nás těší více než slušnému zájmu čtenářů. Není proto divu, že další jejich projekt na sebe nenechal dlouho čekat. Tentokrát však nechávají pekelníky stranou a vydávají se za taji literatury a hledají co se ukrývá MEZI ŘÁDKY.

Tento kousek je jedním z komiksů, se kterými jsme se mohli již setkat na stránkách magazínu Crew², kde jsme mohli ochutnat plus minus šest původních sešitů. Mezi řádky se však čtenářům evidentně líbilo a tak jej Crew přesunula, stejně jako například skvělé Skalpy, či Mýty, do klasického “komiksového” vydání, na který jsme u tohoto nakladatele zvyklí. V současné době jsou venku již čtyři díly této zatím jedenáctidílné série. V případě této série se však rozhodně vyplatí začít pěkně od prvního dílu.

Mike Carey se společně s Peterem Grossem pustil v této sérii do skutečně ambiciózního projektu jehož ústřední motiv se točí kolem síly samotné literatury. Careyho původní myšlenkou bylo, že svůj nápad zpracuje klasickou románovou formou. Avšak již po přečtení úvodních stránek Peter Gross usoudil, že by Mezi řádky mohlo být i výborným komiksem. Samotný výsledek pak držíme právě v rukou.

Ústřední postavou tohoto cyklu je Tom Taylor, syn pohřešovaného tvůrce jedné z nejúspěšnějších fantasy sérií poslední doby. Tomův život je navíc touto sérií značně poznamenaný. On sám se totiž stal předobrazem pro hlavního hrdinu Tommyho Taylora, zázračného malého čaroděje, jehož dobrodružství zbožňují fanoušci po celém světě. Tomův život se tak scvrkl na objíždění fanouškovských srazů Tommyho Taylora, kterého z celého srdce nenávidí. Tom však v podstatě nic neumí a tak mu nezbývá nic jiného, než čerpat ze slávy, kterou mu jeho zmizelý otec zanechal. Avšak jen do chvíle, kdy Tomův život nabere nebezpečné obrátky. Nejen že je obviněn z toho, že ve skutečnosti ani není Tom Taylor, navíc se kolem něj začínají dít skutečně podivné věci a jeho skutečný život se začne nebezpečně prolínat s životem svého literárního dvojčete…

Kromě ústředního motivu, který se opírá o sílu literatury, se Carey nechal inspirovat i v jednom z největších fenoménů posledních let. Ano, hádáte správně, jejím Harry Potter, což ostatně autoři i nepokrytě přiznávají. Tohoto hrdinu se však rozhodli využít po svém a zaobírají se otázkou, jaké by to bylo, kdyby měla Rowlingová syna, který by byl reálnou předlohou pro Harryho Pottera.

Kresby se v případě této série ujal, stejně jako u Lucifera, Peter Gross. Oba tvůrci tak pokračují v úspěšné spolupráci, která jim zajistila věhlas. Pokud jste tedy měli v rukou některý z dílů Lucifera, bude vám Grossova kresba pochopitelně důvěrně známá. Přesto však tento talentovaný kreslíř dokázal vdechnout této série osobité kouzlo. Nebojí se pracovat s nejrůznějšími styly, které přizpůsobuje dějovým zvratům a dějovým liniím. Díky tomu není jeho kresba nikterak fádní a perfektně dokresluje celkovou atmosféru, o kterou se Carey v úvodním díle série snaží.

Po příběhové stránce toho však moc po úvodní knize série, která nese podtitul Tommy Taylor a falešná identita nečekejte. Jedná se spíše o úvod do fantastického univerza v němž se stýká fantazie a realitou. Mike Carey ve svém prvním zcela samostatném počinu srší neobvyklými a originálními nápady, které budou bezpochyby jedním z největších lákadel této komiksové série. Bohužel díky nim, je především první polovina komiksu značně zmatečná a rozvleklá. Určitou měrou pak za to rozhodně může i fakt, že Carey původně koncipoval toto dílo jako klasický román, kde se může více rozepsat.

 

V tomto ohledu tak první díl Mezi řádky moc uspokojivý není. Na stránkách komiksu přeci jen není tolik možností se rozepsat. Větší souvislosti tak začne příběh dávat až ve chvíli, kdy budete mít pár dílů za sebou. Samostatně však nefunguje prakticky vůbec. Dostáváme pouze v hrubých obrysech načrtnutou základní osu příběhu a pár prvních postav. Je zde zkrátka až moc neznámých a prakticky žádné odpovědi, na které bychom získali odpověď.

Na druhou stranu je tato kniha i obrovským příslibem do budoucna, protože již teď dává tušit, že Mike Carey vytvořil fascinující a jedinečný příběh, za který by se nemuseli stydět ani ty největší hvězdy komiksu. Motivace k otevření dalšího dílu je tedy opravdu velká a troufám si tvrdit, že velká většina čtenářů i tak udělá, protože lákadel je zde opravdu dost. Bude tak více než zajímavé sledovat kam až nás Mike Carey a Peter Gross ve svém nadějně začínajícím projektu zavedou.


Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.