Michael Katz Krefeld – Tonutí

0

ANOTACE:
Populární detektiv Havran v novém dánském kriminálním bestselleru

Jedenáct nahých mužů utopených ve speciálních boxech. Děsivý případ z dob NDR. Odhalená nevěra a agent Stasi, který zešílel.

Za Thomasem Ravnsholdtem, přezdívaným Havran, přichází mladá krásná Louise s žádostí, aby vypátral jejího zmizelého bratra. Osamělého expolicistu si podmaní nejen její půvaby, ale i naléhavost prosby. A tak se vydává do Berlína vstříc vzrušujícímu dobrodružství s neodolatelnou ženou… a sérii nepředstavitelně zvrácených zločinů.

K DOSTÁNÍ V TĚCHTO FORMÁTECH:
ebookykniha


Severské detektivky stále patří mezi nejvyhledávanější knihy na trhu. Pokud i vy patříte mezi jejich fanoušky, možná jste zaregistrovali novou kriminální sérii Michaela Katz Krefelda, kterou již loni uvedlo na trh nakladatelství Paseka. Pokud vás však Havran Thomas Ravnsholdt až doposud míjel, rozhodně to napravte. Vyšla již druhá kniha ze série a rozhodně má co nabídnout.

0000004224_03Michael Katz Krefeld patří v současné době vedle známějšího Jusi Adler-Olsena mezi nejprodávanější dánské autory. Ostatně stejně jako Olsen i Krefeld se může pyšnit řadou žánrových cen, včetně nominace na prestižní Skleněný klíč, který se uděluje nejlepším skandinávským kriminálním dílům. Otázkou je zda má Havran skutečně co nabídnout, nebo jsou všemožná ocenění jen planým výkřikem do tmy?

Na první pohled se jedná o klasickou kriminální sérii, která znalce v oboru asi ničím moc nepřekvapí. Ovšem to co ji odlišuje od konkurence je prostředí, ve kterém se odehrává. Autorův plán je ten, že každý díl se bude odehrávat v jiné evropské metropoli. Díky tomu tak získáme daleko variabilnější prostředí, ve kterém může Krefeld popustit uzdu své fantasii. To ostatně předvedl již v první knize z této série, jenž Paseka vydala pod názvem Vyšinutí a která se odehrávala ve švédském Stockholmu.

Tentokrát však necháme chladný sever za sebou a přesuneme se o něco málo na jih. Konkrétně do německého Berlína, kde na Havrana čeká děsivý případ z dob NDR. Tam ho přivede žádost krásné mladé Louise, která za Havranem přišla, aby jí pomohl vypátrat jejího zmizelého bratra. Osamělý ex-policista vcelku snadno podlehne svodům krásné ženy a tak mu nezbývá, než se vydat na cestu. To ovšem ještě netuší, co je pro něj v německé metropoli přichystáno…

n1vg32kcbsxmriz41lqpJiž vcelku tradičně je celé vyprávění rozděleno do několika dějových linií, které se průběžně prolínají. V tomto případě navíc dostáváme kromě několika postav i řadu výletů do minulosti. Konkrétně do roku 1989, krátce před pádem berlínské zdi. Právě historická linie bude pro řadu čtenářů asi největším lákadlem této knihy. Autor v ní živě a věrně popisuje atmosféru tehdejší doby a ukazuje tak náladu ve společnosti před pádem “železné opony”.  Neopomíjí samozřejmě ani nezbytnou Stasii s jejími proslulými vyšetřovacími metodami.

Přestože má konec komunistického režimu a sjednocení Berlína pouze navozovat atmosféru, místy na sebe strhává veškerou pozornost. Díky tomu se tak nejednou přistihnete, že vás samotné vyšetřování zase až tak nezajímá a vy toužíte po více faktech z této doby. Těžko říct zda právě toto bylo Krefeldovým záměrem, jisté však je, že jako učitel dějepisu by se bezpochyby uživil.

Jako celek funguje tato kniha vcelku bez problému. Samozřejmě zde můžeme najít řadu chybek, ostatně nikdy se nejde zavděčit úplně všem. V globálu však zde máme svěží a svižné dílko, které bezpochyby dokáže zaujmout. Je to napínavé, nechybí řada zvratů a nastiňuje vcelku zajímavá témata. Vyšinutí byli možná o chloupek lepší Tonutí, ovšem ani tato kniha rozhodně nebude pro fanoušky severských detektivek žádným zklamáním. Ba právě naopak v Havranovi dostáváme dalšího zajímavého hrdinu, kterého není těžké si oblíbit.


 

Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..