Michael Bond – Medvídek Paddington

0

Neobyčejně půvabné a vtipné vyprávění o osiřelém medvědu z nejtemnějšího Peru, kterého se ujmou v Londýně manželé Fouskovi, nenechá nikoho chladným. Kam totiž přijde tento zdánlivě obyčejný chlupáč, začnou se dít neobyčejné věci. Pro manžele Fouskovi ne vždy příjemné, jelikož než si Paddington zvykne na všechny vymoženosti civilizace, bude je to stát spoustu trpělivosti, nervů a v neposlední řadě i peněz.

…………………………………………………………….

Roztomilý a nešikovný medvídek Paddington znamená pro anglické děti to co pro nás Krteček. Zatímco v Anglii znají tohoto medvěda z nejtemnějšího Peru již od roku 1958, k nám se dostává se značným zpožděním. Hlavní zásluhu na tom má bezesporu i stejnojmenný film, jenž byl o Vánocích uveden do českých kin. U této příležitosti vychází i první audiokniha s Paddingtonovými dobrodružstvími. Na starost si jej vzalo audio vydavatelství Tympanum, aby společně s Mladou Frontou přinesli malým posluchačům i audio verzi této kouzelné pohádky.

9788020421340_1 Medvidek_paddingtonDuchovním otcem tohoto svérázného hrdiny je britský spisovatel Michael Bond. Jak již bylo řečeno vůbec první kniha s Paddingtonovými příběhy spatřila světlo světa již v roce 1958. V té době pracoval autor jako kameraman televize BBC. Po deseti letech se ovšem Bond věnovat psaní na plno. Knížek s příběhy tohoto medvěda se celosvětově prodalo více než 35 miliónů. Medvídek se stal doslova kultem a jednou z nejoblíbenějších literárních postav dětí po celém světě.

S hlavním hrdinou se setkáváme ve chvíli, kdy se ocitá úplně sám a ztracený na jednom londýnském nádraží. Malý medvěd v ošuntělém klobouku a s kufříkem v tlapkách není právě nenápadný a tak není divu, že si ho brzy všimnou Fouskovi. Opuštěného medvídka se jim okamžitě zželí a rozhodnou se mu nabídnout domov, jídlo a lásku. Jelikož tento roztomilý chlupáč pochází z Peru a jeho jméno je příliš složité, pojmenují ho znovu. Tentokrát po místě, kde ho nalezli, tedy Paddington.

Podle Paddingtonova vyprávění je jasné, že má za sebou opravdu divoké dobrodružství, které ho přivedlo až k Fouskovým. Paddington navíc není vůbec zvyklý na život v tak velkém městě a spousta věcí je pro něj naprostou novinkou. Díky tomu je jasné, že na malé čtenáře, či v tomto případě posluchače, čeká nepřeberné množství veselých příhod, které budou společně s dobrosrdečným medvídkem prožívat.

3D_medvidek_paddingtonSamotná audiokniha vychází u vydavatelství Tympanum v již v tradiční edici Načteno. Za samotnou nahrávkou z roku 2013 stojí Občanské sdružení Mluvící kniha, jenž se snaží společně s Knihovnou a tiskárnou pro zrakově postižené poskytnout nevidomým spoluobčanům možnost “začíst” se i do nejnovějších titulů na trhu. Samotná audiokniha je nezkrácenou verzí knihy z roku 2010, která obsahuje 8 samostatných příběhů.

O načtení tohoto kouzelného titulu se postaral herec a dabér Tomáš Juřička, jehož budou znát především děti coby hlas Františka z Kouzelné školky. Ti starší naopak ze seriálů jako je Dynastie Nováků, Pojišťovna štěstí, nebo Sanitka. Jeho hlavním oborem je ovšem dabing, ve kterém vyniká. Podílel se na desítkách filmů i seriálů a v roce 2010 obdržel za své výkony Cenu Františka Filipovského.

Tyto neocenitelné zkušenosti se odrážejí i v interpretově samotné četbě. Přednes Tomáše Juřičky je takřka bezchybný. Perfektně pracuje s hlasem a dodává osobitost každé postavě, se kterou se posluchači v příběhu setkají. Nejpatrnější je to samozřejmě u hlavního hrdiny, ze kterého v podání tohoto interpreta dobrosrdečnost a naivita doslova sálá. Je zkrátka vidět, že pan Juřička dokonale ví jak s tvorbou pro děti naložit.

Jak je již edici Načteno zvykem posluchači nemohou očekávat hudební doprovod, jenž by samotný příběh doprovázel a Medvídek Paddington v tomto není žádná výjimka. A právě tato absence je jedinou výtkou na jinak úžasné audioknize. Právě chybějící hudební složka by malým čtenářům usnadnila orientaci mezi jednotlivými příběhy. Navíc by i daleko lépe dokázala udržet jejich pozornost. To je ovšem asi jediná vada na kráse této audioknihy, jenž v podání Tomáše Juřičky dostává úplně nový rozměr.

Medvídek Paddington je rozhodně skvělou volbou pro nejmenší posluchače před spaním. A možná se i vy dospělí přistihnete při tom, jak se spolu se svými ratolestmi vracíte do dětských let. Těm posluchačům, kteří si tohoto sympatického hlavního hrdinu oblíbí nezbývá než doufat, že Tympanum přinese v audiopodobě i pokračování, jenž u nás již v papírové podobě vyšlo.

Audiokniha vychází ve vydavatelství Tympanum
K DOSTÁNÍ JAKO: KNIHA I AUDIOKNIHA

…………………………………………………………….

polaroid-photo-avatar-psdMichael Bond (1926) Britský spisovatel, kterého proslavila série dětských knih o Medvídku Paddingtonovi. První z nich spatřila světlo světa v roce 1958, kdy pracoval jako kameraman televize BBC, o deset let později se začal psaní věnovat na plný úvazek. Knížek s Paddingtonovými  příběhy se dosud prodalo na 35 milionů výtisků ve více než čtyřiceti jazycích. Medvídek dal své jméno popovým skupinám, koňským dostihům, divadelním hrám i televizním seriálům. V roce 1997 obdržel Michael Bond britskou cenu OBE za dětskou literaturu. V roce 2007 obdržel čestný doktorát na univerzitě v Readingu. Medvídek sám má bronzovou sochu na Paddingtonském nádraží, po němž je pojmenován, a blízko nějž žije jeho autor.

wordpress hodnoceni

Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply