Mezi dvěma zámky šíleného krále Ludvíka – desková hra

0

Málokterá desková hra se u nás dočkala takového úspěchu jako Scythe z dílny Stonemaier Games. Toto vývojářské studio má však na svém kontě i další zajímavé tituly. Ostatně, stačí nahlédnout k českému MindOKu, který nám letos na podzim přináší hned dvě deskové hry, po kterými je podepsané právě toto studio. Opěvovanou deskovku Na křídlech již máme za sebou a nyní tak přišel čas podívat se na hru, která se může pyšnit nejdelším, potažmo nejkrkolomnějším názvem. Mezi dvěma zámky šíleného krále Ludvíka je zde !!!

Možná vám název této hry bude něco málo připomínat a rozhodně nebudete daleko od pravdy. Psal se rok 2015, když nám MindOK přenesl zajímavou deskovou hru s názvem Zámky šíleného krále Ludvíka. V ní jste se se svými protihráči pustili do stavění co největšího a nejšílenějšího zámku pro zde zmíněného krále. A aktuální novinka má, jak už samotný název napovídá, s tímto titulem leccos společného. Kromě něj si však vypůjčila i základní mechaniky ze hry Between Two Cities. Díky tomu vznikl velice zajímavý mix, jenž má šanci zaujmout a oslovit hráče nejen svým krkolomným názvem, ale především hrou jako takovou.

Z původní hry si Mezi dvěma zámky šíleného krále Ludvíka, dále jen MDZŠKL, bere především samotné téma a přikládání dílků. Naopak ze hry Between Two Cities zde najdeme hlavní mechanismy, kdy společně se svými protihráči budujete společnými silami jeden “zámek. Právě tento herní prvek není minimálně na našem trhu moc rozšířen, čímž by se tato hra mohla dostat do širšího povědomí a především pak zaujmout i samotné hráče.

Kromě originálních herních mechanik má však MDZŠKL šanci zaujmout i tím, že jako jedna z mála her na trhu nabízí možnost hrát až v sedmi hráčích. Ano, her pro více hráčů je zde celá řada, z velké části se však jedná především o párty hry, které nevyhovují všem, nebo se naopak jedná o “nastavovanou” kaši, která výrazným způsobem ovlivňuje celkový dojem ze hry. Ať už samotnou délkou hry, nebo hráčským komfortem. Nic z toho však pro MDZŠKL neplatí. Je tedy naprosto jedno, zda hrajete ve třech nebo sedmi hráčích, doba kterou u hry strávíte (45-60 minut) je v podstatě stále stejná a stejný zůstává i celkový dojem ze hry. Právě to je obrovským plusem, kterým se moc her pyšnit skutečně nemůže.

Hra navíc vyloženě staví na silné spolupráci mezi hráči, pokud vás tedy nebaví hry, kde mezi hráči prakticky neexistuje interakce, je MDZŠKL opět správným tipem právě pro vás. Hlavní mechanikou této hry je totiž “výstavba”, která vždy probíhá mezi dvěma hráči. Během partie tak stavíte hned dva zámky. Jeden s hráčem po své levé ruce a druhý, vcelku pochopitelně, s hráčem po své pravé ruce. V každém tahu přikládají hráči do daného zámku po jedné místnosti, každý zámek tak během jednoho tahu poporoste hned o dvě místnosti.

Na samotných místnostech, jejich počtu a správném umístění následně záleží, kolik vám vygenerují při závěrečném sčítání vítězných bodů. Hra tak obsahuje i velice zdařilý strategický prvek, který má šanci oslovit i náročnější hráče. Avšak vzhledem ke skutečně přístupným a jednoduchým pravidlům zvládnou tento kousek i naprostí nováčci. Ti se navíc nemusí cítit při hře se zkušenějšími protihráči nikterak handicapovaně. Pokud je totiž správně rozestavíte kolem celého stolu mají naprosto stejnou šanci na vítězství, jako jejich zkušenější protihráči. 

Závěrečné bodování a vyhlášení vítěze sebou nese také jednu zajímavost. Do celkového hodnocení se vám totiž započítává bodová hodnota vašeho “horšího” zámku. Není tedy vůbec dobré se zaměřit pouze na jeden a druhou stavbu nechat svému osudu. Právě zde nastupuje do hry velice sympatický strategický prvek, který vás bude nutit uvažovat nad co nejlepším rozestavěním jednotlivých místností. Na druhou stranu, pokud k tomuto kousku přistoupíte coby k odpočinkové záležitosti a tyto strategické prvky vás nechávají chladnými stává se z MDZŠKL ideální záležitost na poklidné odpoledne strávené s rodinou.

Aby se však ani náročnější hráči necítili ochuzeni tak vězte, že ve hře je celkem osm typů místností, z nichž každá má jednak zcela odlišné bodování a druhak při větší počtu přináší i různé bonusy. Když k tomu připočteme i speciální místnosti, které se zde vyskytují, dostáváme do rukou vcelku slušné množství kombinací, jak se při své strategii naplno vyřádit. Možností je zde samozřejmě ještě daleko více, avšak nechci zbytečně zabíhat do přílišných detailů, č pouhého popisu hry. Věřte však, že i přes relativní komplexnost zůstává MDZŠKL skutečně jednoduchou hrou, kde vám na vysvětlení pravidel bude stačit pár minut. Zbytek je vyřešený jednoduchými a snadno pochopitelnými ikonkami na samotných hracích žetonem. Kdy stačí tuto ikonografii pečlivě sledovat a nemělo by vám nic uniknout.

K tomu se však  bohužel váže i jedna z mála výtek k této hře. Samotné ikonky, nápisy a další značky na hracích žetonech, by mohli být klidně daleko větší. Jejich čitelnost tak v některých případech není zrovna ideální. Pokud navíc máte problémy se zrakem, tak se připravte na to, že budete nuceni brát každý žeton neustále do ruky, aby vám nic neuniklo. To zbytečně hru zpomaluje a maličko narušuje její plynulý chod.

Menší výtku bych pravděpodobně spatřoval i samotném tématu stavění zámků. Ano, na první pohled vypadá vše vcelku pěkně, když se však nad vším maličko zamyslíte, dojdete k závěru, že na samotných žetonech může být  prakticky cokoliv. Zatímco v původních zámcích měli jednotlivé místnosti nejroztodivnější tvary a vy jste tak dávali dohromady skutečné šílenosti, zde si musíte vystačit pouze se čtvercovými žetony. Naštěstí se nejedná o nic zásadního, ale spíše o mé malé povzdychnutí, které mimochodem míří k samotnému počítání vítězných bodů. S trochou nadsázky by se to dalo označit za takovou hru ve hře, kdy zjistit přesný počet bodů vám zabere skoro stejně času jako hra samotná. Zde samozřejmě maličko přeháním, ale rozhodně počítejte s tím, že se u tohoto počítání můžete maličko zapotit.

Na závěr musím zmínit i fakt, že MDZŠKL obsahuje i variantu pro dva hráče. Jenže už samotná krabice napovídá, že sami autoři se za tuto variantu tak trochu stydí. Abyste totiž zjistili, že MDZŠKL můžete hrát i ve dvou musíte si vzít skoro lupu. Přitom po čistě mechanické stránce funguje i tato varianta relativně bez problému. Ostatně, není se co divit, jelikož v samotné hře stále zůstávají tři hráči, akorát s tím, že třetího suplujete společnými silami se svým protihráčem. To by se pravděpodobně dalo vcelku snadno přežít, stejně tak i to, že tento fiktivní hráč, může celou hru vyhrát. Bohužel daleko zásadnější problém mám se samotným dojmem z tohoto hraní. Přesto, že zde vše relativně funguje celkový dojem ze hry je nemastný neslaný a se hrou ve více hráčích se nedá vůbec srovnat. Autoři tak mohli tuto variantu s klidným srdcem vypustit s tím, že MDZŠKL půjde do světa coby hra pro 3-7 hráčů a nikdo by nemohl nic říct. Samozřejmě za vším hledejme peníze, pokud však hrajete primárně ve dvou, osobně doporučím poohlédnout se po jiné hře, která bude v tomto počtu fungovat daleko lépe. Klidně například Na křídlech, kterou nám také nedávno přinesl MindOK. 

Když však ponecháme stranou variantu pro dva hráče, která mi osobně příliš uspokojení nepřinesla, je MDZŠKL veskrze povedenou hrou, která má rozhodně co nabídnout, navíc podobných alternativ na trhu moc není, takže si tato hra rozhodně zaslouží naší pozornost. Pomyslnou třešničkou na dortu u této hry je pak samotný insert, který povyšuje běžné ukládání hry na zcela novou úroveň. V krabici totiž najdete dva efektní pořadače na hrací žetony, díky kterým se vám jednotlivé dílky nikde nerozkutálí a druhak je hra díky nim prakticky okamžitě připravena k hraní. Stačí oba pořadače vyndat z krabice a otevřít. Vzhledem k nemalému počtu hracích žetonů, je toto rozhodně vítaný bonus, který nejeden hráč ocení s velkým nadšením.


Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..