Max Brooks – Světová válka Z

0

Zombíci a nejrůznější další druhy “mrtváků” zažili v posledních letech díky fenoménu The Walking Dead neobvyklý boom. Ten sice v současné době maličko ustupuje do pozadí, i tak ale oživlé mrtvoly zůstávají vděčným tématem, ke kterému se uchyluje nejeden autor hororově laděných příběhů. Není tedy zrovna od věci si jednu z perel tohoto žánru připomenout, obzvláště když se na náš trh vrací po dlouhých jedenácti letech. Světová válka Z přichází…

Pokud patříte mezi opravdové fanoušky tohoto mírně pokleslého žánru, patrně vám bude jméno tohoto kousku více než dobře známé. Světová válka Z se totiž po právu řadí mezi to nejlepší, po čem můžeme s “mrtávky” sáhnout. Na první pohled se mohlo možná zdát, že se americký spisovatel a scénárista s touto knihou tak trochu svezl na vzrůstajícím zájmu o již zmíněné The Walking Dead. A možná to tak skutečně bylo. Avšak čas jasně ukázal, že tento kousek má rozhodně stále co nabídnout.

Max Brooks se rozhodl přispět vcelku nevšední knihou, která se v rámci žánru vcelku vymyká. Nečekejte zde žádného nadpozemského hrdinu ve stylu Brada Pitta, Silvestera Stalloneho a jim podobným, kteří spasí celý svět a pošle Zetka tam kam patří. Historie války se zombie není ani klasickým příběhem jako takovým. Autor v něm vystupuje jako novinář, který se rozhodl zachytit osudy a pocity lidí, kteří si vším prošli na vlastní kůži a je jedno zda šlo o sedláka z Texasu či ruského geroje z Uralu.

Postupně se tak v jednotlivých rozhovorech ocitáme na cestě kolem celého světa. Abychom se všemi aktéry postupně prožili ty nejdůležitější události války Z. Od počátečních vzplanutí v Číně, přes izolaci Izraele, až po konečné řešení, které má lidstvo zachránit před zkázou a vyhynutím. Mimochodem nepřipadá vám tato alegorie s nedávnou celosvětovou pandemií a situací kolem ní vcelku aktuální?

Zde se vrátím ještě ke zmíněnému Bradu Pittovi. Právě ten se totiž stal hlavním hrdinou stejnojmenné filmové adaptace z roku 2013. Zároveň je ale potřeba upozornit, že ačkoliv by se mělo jednat o knižní adaptaci, film se knihou inspiroval opravdu jen velmi volně. Díky tomu nám místo perly žánru filmaři předložili jen další Hollywoodskou tuctovku. To ale naštěstí není případ samotné knihy. O tom se ostatně přesvědčil i Zoner Press. Právě ten má na svědomí původní české vydání. A fanoušci na něj dlouhá léta naléhali a ptali se po dotisku. Nakladatel nakonec tlaku fanoušků podlehl, zakoupil novou licenci a upravenou knihu opět vytiskl. Po dlouhých letech se tak můžeme konečně opět začíst do tohoto skvělého příběhu.

Není to však jen samotné pojetí, kterým tato kniha vyniká, ale i realističnost s jakou nám Max Brooks celý příběh předkládá. Ocitáme se na hranici naprosté fikce, kterou autor zasadil do dnešního světa s odkazy na nedávnou historii. Díky tomuto prolínání faktů a fikce dostáváme jedinečný pohled na jednotlivé události a možná se i občas přistihnete při úvahách, zda čtete knihu, nebo popis historických dějin.

Avšak kdo čeká vysvětlení, odkud se virus a první „vzplanutí“ vzalo, bude možná trochu zklamaný. Brooks si stejně jako ostatní autoři nechal pootevřená zadní vrátka a polemiku okolo vzniku zombie nechává nezodpovězenou a plně na fantazii čtenáře. Pro někoho tak může být toto “nezodpovězení” všech důležitých otázek menším zklamáním. Ať už ale budete patřit do kterékoliv kategorie, Světovou válku Z byste neměli nechat jen tak bez povšimnutí.

Pro všechny fanoušky zombie žánru je kniha v podstatě povinností. Ale i ostatní čtenáři by měli rozhodně zbystřit. Styl jakým je kniha zpracovaná a způsob jakým autor používá skutečnost s fikcí je minimálně v rámci tohoto žánru naprosto ojedinělé a rozhodně si zaslouží pozornost. Dá se říci, že si zde každý přijde na své. Od krvelačných bitev, kde hromady nemrtvých dosahují výšky paneláku, až po dojemné příběhy přeživších, při kterém nejedno oko nezůstane suché. Spolu s Kirkmanovými The Walking Dead se dá Světová válka Z označit za to nejlepší co dnešní „zombie“ žánr pro čtenáře nabízí. A ani po více než deseti letech od prvního vydání se na tomto tvrzení nic nemění…MAX BROOKS – SVĚTOVÁ VÁLKA Z
PŘELOŽIL: ONDŘEJ DOSEDĚL
VYDAL: ZONER PRESS
ROK: 2021
STRAN: 328
ORIG. NÁZEV: WORLD WAR Z
ISBN: 978-80-7413-441-8

 

Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..